• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Osmanlı torunu Muhteşem Yüzyılı yorumladı
27 Ocak 2011 Perşembe 17:55

Osmanlı torunu Muhteşem Yüzyıl'ı yorumladı

İngiltere'de yaşayan Osmanlı torunlarından Leyla Sami, Muhteşem Yüzyıl dizisiyle ilgili sert eleştirilerde bulundu.

Yoğun tartışmalara yol açan diziyi izlediğini söyleyen Leyla Sami, Muhteşem Yüzyıl'ı "sadece para için yapılmış, saçma ve ciddiye alınmaması gereken bir yapım" olarak nitelendirdi. Cihan Haber Ajansı'na konuşan Sami, cinsel içerikli ve yanlışlarla dolu dizinin gelecek nesiller için tehdit oluşturduğunu dile getirdi.

Osmanlı Sultanı Abdülmecit'in torunu Fethi Sami Bey'in kızı Leyla Sami, dizinin ilk kısımlarını fikir edinmek amacıyla izlediğini; ancak çok saçma bulduğunu söyledi. Londra'da Cihan muhabirine mülakat veren Sami, "Diziyi izledikten sonra faydalı hiçbir şey öğrenmedimÖ Öğretici bir yanı yok. Ne eğlendirici ne de Osmanlı kültürünü yansıtan bir özelliği var... Maalesef Osmanlı kültürünü yansıtmayan saçma bir yapım olmuş." dedi.

Tepkileri reytinge çevirmeyi planladılar ve başardılar

Senarist ve yapımcıları eleştiren Leyla Sami, dizinin tamamen reyting ve para için yapıldığını düşünüyor. Türkiye'de sinema sektörünün büyümesiyle birlikte bazı kesimlerin önemli şahsiyetlerin hayatlarını cinsel içeriklerle doldurarak seyirci çekme gayreti içinde olduklarını dile getiren Leyla Sami, "Bu dizide de aynı düşünceden yola çıkılmış. Toplumda kızgınlık oluşturan bu durum tam da filmi üretenlerin istediği bir şeydi ve başardılar. Bu bir plandı. Bu planlarını en başta oluştururken tabii ki Türkiye için önemli ve tarihte yer edinmiş büyük bir şahsiyeti seçtiler. Kanuni Sultan Süleyman'ın tarihteki başarıları ve itibarı ortadadır. Ama bu, bir film ile olumsuz etkilenecek değil." şeklinde konuştu.

Filmin Osmanlı kültüründen bihaber olan yeni kuşaklar üzerinde olumsuz etkisi olabileceğini anlatan Leyla Sami, gençlerin bu filmin kurgu olabileceğini anlamayabileceklerini ve bazı tarihi gerçeklerin "dizideki gibi olduğunu" zannedebileceklerini vurguladı. Sıradan insanların bile özel yaşantısının sorgulanamayacağının altını çizen Sami, herkesin Türkiye'de kendi görüşünü ifade etmede özgür olduğunu, Osmanlı kültürünü sevenin de sevmeyen de bu yöndeki görüşlerini ortaya koyabileceğini; ancak bunun tarihî gerçekleri çarpıtmak ya da bazı değerleri farklı göstermek anlamına gelmeyeceğini vurguladı.

Dize tek amaç reyting ve para

Leyla Sami, diziye gelen binlerce şikâyetin de dikkate alınması gerektiğini söyledi. İnsanların ortaya konulan bu yapımın tarihi gerçekleri yansıtmadığını ve olumsuz etkileri olabileceğini düşündüğünü aktaran Sami, sözlerini şöyle sürdürdü: "Televizyon kurumlarının toplum üzerinde büyük sorumluluğu vardır ve bu sorumlulukla hareket etmelidirler. Dolayısıyla ortada üretilen bir dizi var ve sorumluluk sahibi bu kurumlar neden böyle bir film üretildiği ve bunun amacının ne olduğu, topluma ne gibi mesajlar verildiği gibi konularda düşünmeleri gerekiyor. Ben, Muhteşem Yüzyıl dizisinin yapımında tek amacın reyting ve para olduğunu düşünüyorum." Bundan sonra dizinin içeriğinin değil Türkiye'de medya kuruluşlarının üzerine düşen sorumluluğun tartışılması gerektiğine dikkat çeken Sami, "Türkiye'de sinemanın toplumdaki rolü üzerinde tartışmalar devam etmeli. Bu film üzerinde tartışmak bile diziyi üretenlere yardımcı olacaktır. Ciddiye alınmaması gereken bir dizi olarak düşünüyorum artık." dedi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA