• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Osmanlı Soykırım yapmamıştır
24 Aralık 2011 Cumartesi 14:56

Osmanlı 'Soykırım' yapmamıştır

ÇOMÜ Atatürk ve Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi (AÇASAM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay, Fransızların Çanakkale Savaşları sırasında savaş suçu işlediğini belirtti.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Atatürk ve Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi (AÇASAM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mithat Atabay, Fransızların Çanakkale Savaşları sırasında savaş suçu, ''Bir telsiz konuşmasında Fransızlar askerlerine, Gelibolu Yarımadası'nda top atışlarını ve bombaları hastanelere, Türk yaralılarının toplama yerlerine yönledirin' şeklinde emir veriliyor'' dedi.
    
 Atabay, Ermeni soykırımı iddialarının özellikle 1. Dünya Savaşı sona erdikten sonra İngiliz ve Fransızlar tarafından gündeme getirildiğini, bu konuda araştırmalar yapılması için çalışmalara başladıklarını, ancak çalışmalar sonunda herhangi bir evrak ve suiistimalle ilgili bir bilgiye rastlanılmadığını, İngilizlerin ise bunu açık şekilde dile getirdiğini söyledi.
     Osmanlı İmparatorluğu'nun ve bugün onun mirasçısı olan Türkiye Cumhuriyeti'nin ''soykırım'' diye tanımlanan ve insanlığın en büyük suçu olarak belirlenen böyle bir olayı yapmasının mümkün olamayacağını belirten Atabay, şunları söyledi:
     ''Soykırımın anlamı çok ağırdır. Soykırım, bir grubu, bir kitleyi ya da dini bir grubu sistemli şekilde tamamen ortadan kaldırmayı belirten kavramdır ve sadece 1948 yılında BM'in soykırımın önlenmesi konusunda Yahudiler ile ilgili çıkardığı bir kanundur. Dolayısıyla Osmanlı İmparatorluğu böyle bir şeyi yapmayı düşünmüş olsaydı, zaten bununla ilgili araştırmalara izin vermezdi. Özelikle Batılı devletlerin 19. yüzyılda ortaya koyduğu, 'Doğu ya da Şark Sorunu' dediğimiz, Türkleri önce Avrupa'dan sonra Anadolu'dan atmak ve nihayet kültürsüz ve bilinçsiz bir topluluk olduklarını göstermek amacıyla, diğer bir anlamda tarih sahnesinden silmek amacıyla ortaya attıkları bir görüştür. Bunu Türkiye Cumhuriyeti'nin üzerine de sıçratmaya çalışıyorlar, temel nokta bu.''
     Mithat Atabay, Fransa'nın aldığı kararın çok önemli bir anlamı bulunduğunu ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     ''Çünkü Fransa aldığı kararda diyor ki, 'Kanuna bağlanmış olan soykırımlar suçtur' 1948 yılında yapılmış bir tane soykırım kararı var. Bu Türkiye tarafından da imzalanmış. Dolayısıyla 1948'e atıf yaparak Türkiye'yi o anlaşmayı imzalayan tüm devletler nezdinde mahkum etmek istiyor. Bugün AB'nin 27 üyesi var. Eğer Fransa'nın bu kararı senatodan da geçerse ve kesin olarak kanunlaşırsa sadece Fransa'da geçerli olmayacak. AB'nin tüm üyelerinde, artı dünyada soykırımın önlenmesiyle ilgili olarak BM sözleşmesini imzalayan tüm devletler nezdinde geçerli olacak ve Türkiye'nin işi çok daha zor hale gelecek. Bundan sonra '3. T' dediğimiz aşamaya gelecekler, yani tazminat talebi. Son aşama ise toprak talebi şeklinde kendini gösterecek. Bu açıdan Türkiye'nin hep birlikte tüm vatandaşlarının bu oyuna gelmemesi ve bunun el birliğiyle tedbirlerinin alınması geriyor.''
     ''Fransa acaba neden böyle bir yola gitmiştir-'' diyen Atabay, ''Fransa son dönemlerde ekonomik ve siyasal anlamda Avrupa'da geride kaldı. Sarkozy ile birlikte bir atak yaparak yeniden kıta Avrupa'sında ve dünya siyasetinde egemen olmak istedi. Ancak bu devre içinde gerek Kuzey Afrika ülkeleri, gerekse Ortadoğu bölgesindeki Arap ülkelerinde Türkiye'nin prestijinin giderek arttığını görüyoruz. Bunu engellemenin yolu Türkiye'yi başka noktalara çekerek, enerjisini o yönde harcamasını sağlamak'' dedi. 
    
-''Çanakkale Savaşları sırasında Fransa savaş suçu işledi''- 
    
Yard. Doç. Dr. Mithat Atabay, Fransa'nın geçmişte sömürge olarak elde ettiği topraklarda soykırımı yaptığının bilindiğini söyledi.
    
 Yakın dönemde, 1915 yılındaki Çanakkale Savaşları sırasında Cenevre ve Lahey sözleşmelerin bulunduğunu ve bunların insani sözleşme olduğunu vurguladı. Bu sözleşmelere göre sağlık kuruluşlarına, hastanelere, hastane gemilerine saldırılmaması gerektiğini kaydeden Atabay, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
''Osmanlı İmparatorluğu da Fransa da bu sözleşmeyi imzalamıştır. Ama savaş sırasında bakıyoruz, bu sözleşmenin Fransızlar ve İngilizler tarafından ihlal edildiğini görüyoruz. 1. Dünya Savaşı sırasında bunları takip etmek için Cenevre'de Kızılhaç Komitesi var. Bu komiteye 88 tane başvuru yapılmıştır. Bunların içinden sadece 2 tanesi Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili başvurudur. Onları da Ruslar yapmıştır, 2 gemisine torpil atıldığı şeklinde. Ancak onların da mayına çarparak kendiliğinden battığı ortaya çıkmıştır. Ama diğer başvuruların tamamı Fransa ve İngiltere ile ilgilidir.'' 
    
-Kızılay bayrağı göründüğü halde hastaneye 12 bomba- 
    
Tarih sayfalarında oldukça ilginç bir olay yaşandığının yer aldığını anlatan Atabay'ın verdiği bilgiye göre, Türk Kızılay Komitesi Başkan Yardımcısı Besim Ömer, 31 Temmuz 1915'te Cenevre'deki Kızılhaç Komitesine başvuru yaparak, şu ifadeleri kullandı:
    
''Sayın başkan. Çanakkale'de Fransız ordusunun yaptığı savaş ihlalini size bildiririm.
     25 Temmuz 1915'te akşam saat 06.30 sularında 6 düşman uçağı savaşın başından beri bir hastanenin bulunduğu Halilpaşa Çiftliği üzerinde uçmuş ve hastanenin konumu aşikar şekilde görüldüğü ve Kızılay bayrağıyla belirlendiği halde buraya 12 bomba atmışlardır. Bu bombalar hastanede bulunan yaralılardan 8'ini öldürmüş, 12 tanesini de yeniden yaralamıştır. Bombalama sonucunda çıkan yangın hastaneyi de tamamen yok etmiştir. Savaş kurallarına uymayan bu saldırıyı protesto eder, saygın heyetinize bildirir, şikayetlerimizin gereğinin yapılmasını umarım.''
    
Fransızların, bu şikayet ve başvuruya cevabının ise çok ilginç olduğunu vurgulayan Atabay, şöyle devam etti:
    
''Fransızlar bunu inkar etmiyorlar. O dönemde bir telsiz konuşması ele geçiriliyor. O konuşmalarda Fransız askerlerine 'Topçu atışlarını ve bombaları hastanelere, Türk yaralılarının toplama yerlerine yönledirin' şeklinde emir veriliyor. 1915 yılında Fransızlar savaş suçu işlemiştir. Dolayısıyla Fransa'nın başkalarını suçlayacağına önce kendi tarihine bakması lazım.''
 
 
 
 
AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA