• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Osmanlı bayrağı Türkiyeye iade edildi
26 Haziran 2014 Perşembe 07:00

Osmanlı bayrağı Türkiye'ye iade edildi

Şam'da yaklaşık 100 yıl önce İngiliz General Edmund Allenby tarafından alınan Osmanlı bayrağı, Türkiye Cumhuriyeti'ne iade edildi.

Şam'da yaklaşık 100 yıl önce İngiliz General Edmund Allenby tarafından alınan Osmanlı bayrağı, Türkiye Cumhuriyeti'ne iade edildi.

İngiltere'nin başkenti Londra'nın yakınında bulunan ve yaklaşık 700 öğrencinin eğitim aldığı Haileybury Koleji'nde düzenlenen törende, Turner ailesi, yaklaşık 100 yıldır sakladığı bayrağı Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz'e teslim etti.

Törene, Haileybury Koleji öğrencileri, müdürü Joe Davies ve Turner ailesinin üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Çeviköz, Türkiye'ye iade edilen bayrağın hikayesini AA'ya anlatarak, şöyle konuştu:

"Haileybury Koleji'nin mezunlarından biri olan Edgar Turner, 1918 yılında Ortadoğu savaşları sırasında İngiliz ordusuyla birlikte Şam'a giren General Allenby'nin yardımcıymış. General Allenby Şam'a girdiği zaman Osmanlı kuvvetleri çekildiğinde oradaki Osmanlı bayrağını Edgar Turner'a emanet etmiş. Edgar Turner bu bayrağı büyük bir dikkatle ihtimamla saklamış ve kendi oğluna bırakmış. Onun oğlu da kendi oğluna bırakmış. Edgar Turner'ın oğlu Matthew Turner, bu okulda kendi oğlu da okumaya başlayınca aşağı yukarı aradan geçen 100 yılın sonunda, özellikle de I. Dünya Savaşı'nın başlamasının 100. yılını yaşadığımız bu yıl bu bayrağı tekrar ait olduğu yere iade etmeyi düşünmüş."

Turner ailesinin dördüncü nesli olan, 17 yaşındaki Jack Turner'ın bugün düzenlenen törenle Osmanlı bayrağını kendisine teslim ettiğini belirten Büyükelçi Çeviköz, "Aşağı yukarı 100 yıl kadar sonra Şam'da alınan bayrağımızın tekrar Türkiye Cumhuriyeti'ne dönmesi ve benim de görevimin son günlerinde bu bayrağı burada teslim almam çok duygulu bir olaydı. Bayrağımızı Büyükelçiliğimizde büyük bir ihtimamla gözümüz gibi muhafaza edeceğiz ve gerekli temasları Ankara ile kurduk, bayrağımız layık olduğu yere ve sergileneceği müzelere iade edilecek ve yerini bulacaktır" ifadesini kullandı.

Bayrağı Büyükelçiye teslim eden 17 yaşındaki Jack Turner da bugünkü törende bulunmaktan duyduğu heyecanı ve mutluluğu dile getirerek "Bayrağı her zaman özenle sakladık ve bayrak büyük dedemden dedeme, dedemden ise bana kaldı" dedi. Osmanlı İmparatorluğu dönemine ilgi duyduğunu anlatan Turner, bir gün mutlaka Türkiye'yi ziyaret etmek istediğini sözlerine ekledi.

19. yüzyılın ortalarından bu yana bulunan Haileybury Koleji'nden mezun olanlar arasında İngiltere'nin eski aşbakanlarından Clement Attlee gibi önemli isimler de bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA