• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Osmanlı arşivleri ülkemizdeyse bunu Konyalıya borçluyuz
01 Nisan 2009 Çarşamba 17:13

''Osmanlı arşivleri ülkemizdeyse bunu Konyalı'ya borçluyuz''

Kütüphaneler Haftası nedeniyle Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ünlü tarihçi merhum İbrahim Hakkı Konyalı ile ilgili bir panel düzenlendi.
Kütüphaneler Haftası nedeniyle Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ünlü tarihçi merhum İbrahim Hakkı Konyalı ile ilgili bir panel düzenlendi.

Koyunoğlu Müzesi Konferans Salonu'nda gerçekleşen panele konuşmacı olarak Selçuk Üniversitesi (SÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ, SÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Caner Arabacı, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim üyesi ve İbrahim Hakkı Konyalı'nın torunu Yrd. Doç. Dr. Didem Atiş Özhekim, araştırmacı yazar Mustafa Özdamar ve Mehmet Ali Uz katıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ, İbrahim Hakkı Konyalı'nın son dönemin en önemli tarihçilerinden birisi olduğunu ve kendini tarihe adamış bir zat olduğunu belirterek, "Bugün Osmanlı arşivleri ülkemizde duruyorsa bunu İbrahim Hakkı Konyalı'ya borçludur. Örneğin Harf İnkılabı yapıldıktan sonra bu inkılabı sadece yüzeysel olarak algılayan bazıları, elimizde bulunan tarihi evrakları "Bunlar ne işimize yarayacak" diyerek trenle Bulgaristan'a göndermeye çalıştı. Ancak İbrahim Hakkı Konyalı buna engel oldu ve durumu Mustafa Kemal'e bildirdi. Mustafa Kemal'de bir facianın önüne geçti. Tarih bir milletin beynidir. Tarihi olmayan bir milletin beyni alınmış demektir. Bugün Osmanlı arşivi varsa ve Piri Reis'in haritasını görebiliyorsak bu tamamen İbrahim Hakkı Konyalı'nın sayesindedir" dedi.
 

Diğer konuşmacılar ise İbrahim Hakkı Konyalı'nın çalışma ve özel hayatı hakkında bilgi verdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA