• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Osman Serdengeçti Konyada anıldı
21 Kasım 2011 Pazartesi 12:50

Osman Serdengeçti Konya'da anıldı

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi Güz Dönemi Kültür Etkinlikleri kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi “Güz Dönemi Kültür Etkinlikleri” kapsamında  Konya Büyükşehir Belediyesi  “Şehir Konferansları” ile ortaklaşa yapılan bu haftaki programın konuğu  Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü oldu.  “Bir Dava Adamı; Osman zeki Yüksel Serdengeçti” konulu konferansı İl Halk Kütüphanesi Konferans salonunda gerçekleşti.

Programa Kırıklareli Vali Yardımcısı Tacettin Özeren, gazeteciler, öğrenciler  ve  kalabalık bir izleyici topluluğu katıldı.  

   Dr. Güçlü konuşmasına Osman Zeki Yüksel’in çocukluk ve gençlik yıllarından bilgiler vererek başladı. Serdengeçti’nin Akseki’nin tanınmış ailelerinden birinin mensubu olduğunu söyleyen Güçlü, İlk Öğretimini Akseki’de tamamlayan serdengeçti’nin Lise eğitimini  Ankara’da Atatürk Lisesinde  tamamladığını  kaydetti.  Lise eğitiminden sonra Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesine devam ettiğini  belirten Güçlü  1944 yılındaki olaylara karıştığı gerekçesiyle yargılandı ve eğitimine ara vermek zorunda kaldı.  Mahkumiyetinin ardından eğitimine devam etmek isteyen ve izin verilmeyen Serdengeçti dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’e yazdığı “Yüksek Vekaletin Alçak Vekiline” başlıklı dilekçesiyle tekrar hapse atıldığını kaydetti.

O dönem dostlarından olan Necip Fazıl’ın cevap veremediği laf yetiştiremediği tek ismin  Osman Zeki Yüksel olduğunu belirten Güçlü,  Necip Fazıl’ın fikri olarak üstün olduğunu ancak Osman Zeki Yüksel’in de üstün olduğu tarafların olduğunu söyledi.  Serdengeçti’nin Hayatında birçok kez  siyasi nedenlerle tutuklu kaldığını söyleyen Güçlü, mizacından ve karakterinden ötürü hep dik başlı biri olduğunu söyledi. Tek partili dönemde Milliyetçi ve Mukaddesatçıların lideri, öncüsü olduğunu, kaydeden Güçlü, Osman Zeki Yüksel’in hayatı boyunca  dik durduğunu hep cesur olduğunu belirtti.  Mahkemeye  ve hapishaneye giderken  bile “Açılın Osman Geliyor” dediğini  anlatan Mustafa Güçlü böylece   her şeye hazır olduğunu ve korkmadığını belirttiğini sözlerine ekledi.

Dr. Mustafa Güçlü, Osman Zeki Yüksel’in sert mizacının yanında bir o kadarda esprili biri olduğunu, bazı esprilerinin hala anlatıldığını  belirtti. Durumunun kötü olmasına rağmen  öğrenciler okuttuğunu onlara yardım ettiğini söyleyen Güçlü, Serdengeçtinin bonkör biri olduğunu söyledi. Serdengeçti isminin ise çıkardığı Serdengeçti Dergisi’nden aldığını söyleyen Güçlü, yasaklamalar ve açılan davalar nedeni ile sadece  33 sayı çıkabildiğini kaydetti.

1980 li yıllarda Parkinson hastalığına yakalanan  Serdengeçti’nin  Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde tedavi gördüğünü anlatan Güçlü, Serdengeçti’nin Konya’ya sık gelip gittiğini ve Konya’da da dostlarının olduğunu söyledi.

            Program Kırklareli Vali Yardımcısı Tacettin özeren’in Dr. Mustafa Güçlü’ye plaket takdim etmesi ve toplu fotoğraf çektirilmesi ile sona erdi. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA