• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Oruç tutuyor diye işten atıldı
29 Temmuz 2013 Pazartesi 10:52

Oruç tutuyor diye işten atıldı

Konyada bir kız yurdunda yemek ve temizlik işlerine bakan Ayşe Gökmen, oruç tuttuğu gerekçesiyle işten çıkarıldı.
Konya’da bir kız yurdunda yemek ve temizlik işlerine bakan Ayşe Gökmen, oruç tuttuğu gerekçesiyle işten çıkarıldı. Oruç tutmanın kimseye bir zararının olmadığını söyleyen Gökmen, ‘‘Dinimizin gereği orucumu tutmam gerekiyordu ama tutmamam için elinden geleni yaptı. Benim oruç tuttuğumu görünce istifanı ver diyerek işten çıkardı’’ dedi.
11 ayın Sultanı diye nitelendirilen Ramazan ayında İslamın 5 şartından birisi olan oruç tutmanın cezası işten çıkartılmak oldu. 5 çocuğu ile birlikte mütevazi bir hayat süren Ayşe Gökmen, Meram Yaka’da bulunan bir kız yurdunda yemek ve temizlik işlerine bakıyordu. Yurt Müdiresi tarafından daha oruç başlamadan baskı gördüğünü söyleyen Gökmen, ‘‘Bana büyük hocalardan fetva aldığını söyledi. Ağır işte çalışanların oruç tutması yanlış bir şeymiş. Ben çalışırken oruç tutar isem iş performansım düşermiş. Benim oruç tutmamam için elinden geleni yaptı’’ dedi.
ORUÇ TUTMAMASI İÇİN FETVA ALDIĞINI SÖYLEDİ
Ramazan ayı başlamadan baskıların başladığını dile getiren Gökmen, ‘‘oruç tutacak mısın? Diye soru sormaya başlamıştı. Tutacağımı söyleyince çeşitli hocalardan fetvalar aldığını söyledi. Oruç tutmamın işimi etkileyeceğini vurguluyordu. Benim oruç tuttuğumu görünce rahatsız olmaya başladı. En sonunda ‘ya işin, ya orucun’ diyerek baskısını sürdürdü. Son gün ise istifanı yaz ve git dedi. Ben istifa dilekçesi vermedim. Gerekli yerlere başvurup hakkımı savunacağım. Ben inançlı ve Müslümanım. Dinimin bana emrini yerine getiriyorum. Ben 5 tane evladım için hem çalışıp hemde orucumu tutuyordum. Allah bana gücünü veriyordu. Ama bana yapılan bu baskı, bir Müslüman olarak beni çok üzdü. Ben şimdiye kadar hem çalıştım hemde orucumu tuttum, işlerimi hiç aksatmadım. Bana bu şekilde davranıp işimden el çektiren yurt müdiresini Allah’a havale ediyorum’’ diye konuştu.
ZORLA İSTİFA YAZDIRMAYA KALKTI
Ayrıca işten kendi rızasıyla ayrıldığına dair zorla sözleşme imzalatmak istediklerini ama sözleşmeyi imzalamadığını belirten Ayşe Gökmen yurt yetkilileri tarafından tehditlere maruz kaldığını, gereken tüm hukuki yollara başvurup hakkını sonuna kadar arayacağını belirtti.
‘HANGİ ÇAĞDA YAŞIYORUZ’
Evin büyük oğlu Şükrü ise annesine yapılan bu durumu bir hakaret olarak algıladıklarını belirterek, ‘‘Annem durumu anlatınca büyük üzüntü yaşadık. Hangi çağda yaşıyoruz. Yıl 2013 olmuş ve halen bunları sorun ederek işten el çektirilebiliyor. Bizler dinimizin gereği olan orucumuzu tutmak zorundayız. Allah emretmiş kim karşı gelebilir. Ama bu tür istisnalar çıkabiliyor. Annem halen bir şeyler yapabilmek eve katkı sağlamak için çalışıyor. Kardeşlerim İmam Hatip lisesinde okuyorlar. Yaşadığımız çağda böyle bir olayla karşılaşmak bizleri çok üzdü. Ayrıca istifa dilekçesini zorla imzalatmaya kalkmışlar. Biz hukuki olarak bütün yollara başvuracağız’’ diye konuştu. SAMİ GEDİZ
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA