• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ortak araştırma projeleri yapılacak
17 Mayıs 2013 Cuma 11:30

Ortak araştırma projeleri yapılacak

Türkiyede, sualtı arkeoloji alanında yüksek lisans ve doktora eğitimi veren tek kurum olan Konya Selçuk Üniversitesi, UNESCO ile birlikte Dünya Akademik Sualtı Arkeolojisi Zirvesine ev sahipliği...
Türkiye’de, sualtı arkeoloji alanında yüksek lisans ve doktora eğitimi veren tek kurum olan Konya Selçuk Üniversitesi, UNESCO ile birlikte Dünya Akademik Sualtı Arkeolojisi Zirvesi’ne ev sahipliği yapıyor. UNESCO üyesi 23 ülkeden 35 üniversitenin katıldığı zirvede uluslararası sualtı arkeolojisi programlarının yaygınlaştırılması için yapılması gerekenler tartışıldı.
Türkiye’den Selçuk, 9 Eylül ve Bilgi Üniversitesi’nin katıldığı zirveye, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Fransa ve İtalya başta olmak 23 ülke katıldı. Bu alanda dünyadaki ilk kez gerçekleştirilen zirve, Kemer Tanıtım Vakfı ve Akdeniz Arkeolojisi Kurumları Birliği tarafından Kemer Belediyesi ve Güney Antalya Turizmi Geliştirme ve Altyapı İşletme Birliği (GATAB) tarafından desteklenen ‘12. Kemer Uluslararası Sualtı Günleri’ çatısı altında düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da desteklediği zirvenin Kemer Grand Haber Otel’deki açılışına Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mustafa Şahin, UNESCO Sualtı Arkeolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi Network Başkanı Ulrike Guerin, Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof.Dr. Ahmet Adil Tırpan, Program Koordinatörü Dr. Hakan Öniz ve katılımcı ülkelerin temsilcileri katıldı.
ALANIN DÜNYADAKİ TÜM AKADEMİSYENLERİ BURADA
Yurtdışı programı nedeniyle Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel’in katılamadığı zirvenin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şahin, Selçuk Üniversitesi’nin sualtı arkeolojisi alanında yüksek lisans ve doktora eğitimi veren Türkiye’deki tek üniversite olduğuna dikkat çekerek, “Bu alanda ülkemizin oldukça zengin olan sualtı mirasını gün yüzüne çıkararak, çok daha etkin bir şekilde değerlendirebilmek adına bu zirvenin son derece önemli olduğunu düşünüyorum" dedi. Bugün burada dünyada sualtı arkeolojisi alanında akademik çalışma yapan hemen hemen tüm bilim insanları bulunduğunu anlatan Gökbel, şöyle konuştu: "Bunun sualtı arkeolojisi eğitiminin yaygınlaşmasına ve öneminin artmasına vesile olacağını düşünüyorum. Selçuk Üniversitesi adına böylesine önemli bir zirveye ev sahipliği yapmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyorum.”
ORTAK ARAŞTIRMA PROJELERİ YAPILACAK
Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Elemanı Dr. Hakan Öniz de, uzun süredir UNESCO ile sualtı arkeoloji alanında çalışma yürüttüklerini, Selçuk Üniversitesi’nin, şimdiye kadar Türkiye’deki Sualtı Arkeolojisi alanında doktora ve yüksek lisans sahibi sualtı arkeologlarının tamamına yakınını yetiştirdiğini söyledi. Dr. Öniz, 23 ülkeden 35 üniversitenin katıldığı toplantıda, katılımcı ülkelerin temsilcileri öncelikle kendi üniversiteleri bünyesindeki sualtı programlarını tanıttı. Üniversiteler arasındaki ortak yüksek lisans ve doktora programlarının açılmasıyla ilgili değerlendirmeler yapıldı. Dünyadaki sualtı arkeolojisi programlarının birbirleriyle entegre halinde yürütülmesi için bir dizi kararlar alındı.
Dr. Hakan Öniz, "Ortak araştırma projeleri yürütülmesi için anlaşma yapıldı. UNESCO ise alınan tüm bu kararları desteklediğini bildirdi” şeklinde konuştu.
16-19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan zirve, Pazar günü katılımcı üniversitelere yönelik gerçekleştirilecek ödül töreni ve kapanış kokteyli ile sona erecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA