• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Orta doğunun en büyük filmi olacak
16 Ocak 2010 Cumartesi 15:36

Orta doğunun en büyük filmi olacak

İsrail ile Türkiye arasında diplomatik krize neden olan Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin senaristi Bahadır Özdener, geri adım atmadı...
İsrail ile Türkiye arasında diplomatik krize neden olan Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin senaristi Bahadır Özdener, geri adım atmadı: Kurtlar Vadisi Filistin filmiyle geliyoruz. İsrail’in orada, Türkiye’de bombaları nasıl patlattığını anlatacağız. Çok büyük bir film olacak.

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin senaristlerinden Bahadır Özdener, dizideki bir sahnenin İsrail ile Türkiye arasında yaşanan diplomatik krizle ilgili görüşlerini ve bundan sonraki hedeflerini VATAN’a anlattı.

Röportaj: Zehra Çengil

Kurtlar Vadisi Filistin’i çekmeye yaşanan bu krizden sonra mı karar verdiniz?

Kurtlar Vadisi Irak’ı çektiğimiz günlerde hep konuşuyorduk bundan sonra rotamız Filistin diye. Özellikle son birkaç senedir Gazze’de yaşananlar açıkçası bardağı taşırdı. Çalışmamız 1 yıl önce start aldı. Türkiye’nin belki de Ortadoğu’nun en büyük filmini çekeceğiz. Şimdilik kod adı, Kurtlar Vadisi Filistin, büyük ihtimalle adı da o olur. Haziran ayında senaryo çalışmasını nihayetlendirip yazın çekimlerini tamamlamayı planlıyoruz. Büyük ihtimalle de 2010 yılı kurban bayramında vizyonda olacak. Başrolde Polat Alemdar yani Necati Şaşmaz var.

İsrail filmde nasıl anlatılacak?

Mevcut İsrail ne ise o olacak filmde de. Eli kanlı, acımasız, insanları öldüren, insanları hiçe sayan, insanların bütün değerlerini yok sayan, din vicdan dil hürriyetini en ufacık şekilde gözünün önünde bulundurmayan.

Yüksek koltukta biz oturacağız

Dizide yazdığınız bir metin, diplomatik bir krize neden olabiliyor. Bunun sorumluluğunu hissediyor musunuz?


Türkiye’nin tüm meseleleri bizi nasıl ilgilendiriyorsa tabii ki bu da bizi ilgilendiriyor. Ama Türkiye artık kabuğundan çıkmak durumunda. Burada bir dizi yazıyoruz, insanımız bunu seyrediyor, dünyanın her yerinde 200 milyonu aşkın insan diziyi Türkiye’dekilerle aynı duygularla seyrediyor. 10 yıl önce bunu kimse hayal edemezdi. Biz ülke olarak gücümüzün farkına vardığımız zaman diplomasinin ayakları da değişecektir. Sanıyorum daha yüksek koltukta biz oturuyor olacağız.

O sahnelerden pişmanlık duydunuz mu?

Biz yanlış bir şey yapmadık. Biri ya da birileri, devlet ya da devletler tepki veriyor diye anlatacağımız hikayelerden vazgeçemeyiz. Hatta belki de çok azını gösterebildik. Daha fazlasını gösterebilelim diye Kurtlar Vadisi Filistin filmini yapacağız. Anlatabileceğimiz daha çok şeyler var. Pişmanlık duyması gereken İsrail’dir. Kendi ellerini kandan yıkasınlar. Eğer aynada kendilerini göremiyorlarsa, biz aynayı yüzlerine tutmayı biliriz.

Dizide bu konuyu işlemeye devam edecek misiniz?

Vadinin yeni bölümlerinde Polat yine İsrailli yetkililerle karşı karşıya gelecek. Müttefiklerinin kim olduğunu, bunlarla iletişime nasıl geçtiğini, orada bombaları veya da bölgenin her tarafında veya da Türkiye’de bombaları nasıl patlattığını sinema diliyle, sinematografik bir dille anlatmaya çalışacağız.

Bu işleri iyi biliyorlar!

İsrail’in, diplomatımıza yönelik tavrını nasıl değerlendiriyorsunuz?


Bence İsrail diplomatik meselelerini çok iyi organize ediyor. Bizim dizimizin rahatsız oldukları kısmı 2 hafta önce yayınlandı. Ama buna tepki vermeyi herhalde 15 gün beklemek olarak değil de doğru zamanlamayı yapmak olarak değerlendirdiler. İsrail bu işleri, kendi krizlerini yönetmeyi bence iyi bilir. İşledikleri bir insanlık suçu var. Bunu kapatmak tabii ki böyle tuhaf parodiler, tuhaf tiyatrolar oynayacaklar. Burada da böyle bir tiyatro hazırlamışlar işte. Ancak bu sefer kötü bir senaryo var ortada. Ben bir senarist olarak söylüyorum bunu. Çok da kötü figüranları var. Ve hakikaten de berbat bir sahneydi. Üzerine özür dilemiş olmaları diplomatik bir şey, neyi değiştirir ki? Ben yaptıkları jesti de ucuz parodi buluyorum. Onun telafisini de ucuz buluyorum.

Sinemacıların namus borcu

İsrail bayrağını kanlı gösterdiniz dizide... Bayrak son derece hassas bir konu.


Bayraklar tabi ki bizim için kutsaldır. Bayrak o ülkede yaşayan insanların bağımsızlığını simgeler. Ama kendi bayraklarını adeta kandan hiç çıkarmayan İsrail yönetimidir. İsrail bayrağından kanı temizlemeli, masum çocukların kanı var çünkü... İsrail eline her fırsat geçtiğinde muhatabını zor duruma sokabiliyor. Müsaade edin biz de sinemacılar olarak onları zor duruma düşürelim. Bu sinemacının namus borcudur. Hatta her insanın namus borcudur!

Krizin bu noktaya gelmesine şaşırdınız mı?

Diplomaside bazı bahaneler vardır. Kurtlar Vadisi bence İsrail’in kriz çıkarmak için şimdiki bahanesi. Yarın öbür gün başka bir şey çıkacak. Diplomasi bizi ilgilendirmiyor, bizi yaptığımız işler ilgilendiriyor. Bizim sahnelerimiz mizansen, kurgu, kurmaca... Peki onların yaptıkları, işledikleri insanlık suçları? İşte onlar gerçek! Birleşmiş Milletler bayrağı olan bir okulu bombalamak, içindeki çocukları öldürmek? Bunun hesabını kim verecek, ne zaman verecek ve nasıl verecek?
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA