• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Orta Anadolunun en modern hastanesi
26 Şubat 2011 Cumartesi 10:44

Orta Anadolu'nun en modern hastanesi

Mevlana Üniversitesi 40 milyon dolarlık hastane yaptıracak

2010-2011 döneminde eğitim öğretime başlayan Mevlana Üniversitesi, Tıp Fakültesi ile birlikte Tıp Fakültesi Hastanesi'nin kuruluş çalışmalarına başladı. İki hafta önce hastane inşaatı için ihale sürecini başlatan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Özen, yaklaşık 40 milyon dolarlık inşaat işi için teklif verme süresinin 2 martta sona ereceğini ve şu ana kadar Türkiye çapında 10'un üzerinde inşaat şirketinin şartname alıp teklif verdiğini açıkladı.
 
Eğitim ve mühendislik fakültesindeki çeşitli bölümlerde okuyan 300 öğrenciyle eğitim öğretime  başlayan Konya'nın ilk özel yükseköğretim kurumu Mevlana Üniversitesi, üçüncü bölüm olarak Tıp Fakültesi açmaya karar verdi. Karar üzerine kuruluş işlemleri hızla tamamlanan Tıp Fakültesi dekanlığına Prof. Dr. Süleyman Özen getirildi. 2011-2012 eğitim öğretim yılında öğrenci kabul etmeye başlayacaklarını hatırlatan Prof. Dr. Süleyman Özen, öğrencilerin 3. sınıftan itibaren pratik eğitim yapacakları fakülte hastanesinin yapımı için ihale sürecini de başlattıklarını söyledi. Pof. Dr. Özen, 40 milyon dolara mal olacağı tahmin edilen Mevlana Üniversitesi Tıp Fakültesi Mevlana Hastanesi'nin ihale sürecinin iki hafta önce yapılan ihale ilanı ile başladığını kaydetti. Prof. Dr. Süleyman Özen'in verdiği bilgilere göre, hastane inşaatı bu sene eğitim öğretime başlayacak öğrencilerin pratik eğitim görmeye başlayacakları 3. yıla tamamlanacak.
 
"İhale için teklif verme süresi 2 martta doluyor." diyen Prof. Dr. Süleyman Özen, bu tarihten sonra teklifleri değerlendireceklerini ve ihale komisyonunun uygun gördüğü firmalarla birebir görüşmeler yapacaklarını kaydetti. Bu görüşmelerin sonunda işin yaptırılacağı firmanın belirleneceğini belirten Prof. Dr. Özen, "Mart sonuna kadar fakülte hastanesi inşaatı işinin yaptırılacağı firmayla sözleşme imzalamayı, nisan başında da inşaata ilk kazmayı vurmayı hedefliyoruz. Bir yıl içinde kaba inşaatı, sonraki 2 yılda da ince işçilik ve tefrişatı tamamlamayı planlıyoruz. Hastane en geç 3 yıl içinde tamamlanacak ve Konya, bu yatırımla maliyeti 40 milyon doları bulan dev bir sağlık kurumuna kavuşacak." dedi.

ORTA ANADOLU’NUN EN MODERN HASTANESİ

Projesi hazır tıp fakültesi hastanesinin yüklenici firmanın belirlenmesini beklediğini anlatan Prof. Dr. Özen, Mevlana Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin Orta Anadolu Bölgesi'nin en modern eğitim araştırma ve uygulama hastanesi olacağını vurguladı. Hastane hakkında da açıklamalar yapan Prof. Dr. Özen'in verdiği bilgileri göre, tıp fakültesi hastanesi Konya'nın merkezinde 10 bin metrekare alan üzerine kurulacak. Şehrin her yerinden kolaylıkla ulaşılabilecek bir yere inşaa edilecek hastane binası mono blok ve akıllı bina konseptinde yapılacak. Bir hastanenin ihtiyaç duyabileceği her türlü donanıma sahip bir bina olarak projelendirilen tıp fakültesi hastanesi, dünyanın ulaştığı en üst düzeydeki hastane standartlarına sahip olacak. On ameliyathane ve on yoğun bakım ünitesi bulunan hastanede her bölümün polikliniği kendi içinde hizmet verecek.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Körfez ülkeleri iş adamları Konya'yı geziyor
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek
  • Konya dahil 15 ilde FETÖ operasyonu: 12 gözaltı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA