• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Örgüt de suç da sabit
17 Nisan 2014 Perşembe 08:09

Örgüt de suç da sabit

Adana'daki tele-kulak soruşturmasında tutuklanan bir polisin itirazını karara bağlayan Hâkim Vahit Baltacı hukuk dersi verdi: Dinlemelerde belli bir organizasyon içerisinde hareket edildi. En büyük zararı demokratik hukuk düzeni gördü.

Adana'da üst düzey kamu görevlileri ile yargıçları kanunsuz olarak dinleyen paralel çeteye yönelik yürütülen soruşturmada 9. Asliye Ceza Mahkemesi çarpıcı bir karara imza attı. Soruşturma kapsamında tutuklamaya itiraz eden bir polis memuru hakkındaki kararını açıklayan Hakim Vahit Baltacı, 'Dinlenen kişi sayısı, dinlemelerin başlayış şekli, sonuçlanması, dinlemelerin başka taleplerin içine serpiştirilmesi şüphelilerin belli bir organizasyon içerisinde bilerek hareket ettiklerine dair delilerdir' dedi.

YÜKÜMLÜLÜKLERİ VAR

Dün verilen kararda, suç ve suçlulukla mücadelede istihbaratın vazgeçilmez bir amaç olduğuna değinen hakim, 'İstihbarat çalışmaları bilgi toplamak ve depolamak şeklinde olduğunda özel hayatla ilgilidir. Telekomünikasyonun denetlenmesi, tespiti, kayda alınması Anayasaca belirtilmiş ve teminat altına alınmış, özel hayatın gizliliğine zarar vermeden insani haklar perspektifinde yapılması için yasal düzenlemler yapılmıştır. Uygulayıcıların da bu düzenlemelere uyma yükümlülüğü vardır' ifadelerini kullandı.

BİLMEMELERİ MÜMKÜN DEĞİL

Dosyada, resmi belgede sahtecilik suçunun oluştuğuna yönelik kuvvetli deliller olduğunun belirtildiği kararda şüphelilerin, dinlenen isimlerin hakim-savcı olduklarını bilmediklerine yönelik savunmalarının kabul edilemez olduğunu vurgulandı. Hakim Baltacı, kimi zaman bir yılı bulan tekrar tekrar uzatmaların olduğu dinlemelerde, dinlenilenlerin hakim, savcı veya mahkeme başkanı olduğunu bilmemelerinin olanak dışı olduğu kaydedilerek, hakim ve savcıların birbirlerine hitap ederken isim kullanmadığını ve unvan tercih edildiği ifade edildi. Dinlenenler arasında hakim ve savcıların sayısal fazlalığı olduğunun belirtildiği kararda, 'dinlenen kişi sayısı, dinlemelerin başlayış şekli, sonuçlanması, dinlemelerin başka taleplerin içine serpiştirilmesi şüphelilerin belli bir organizasyon içerisinde bilerek hareket ettiklerine dair deliler' olduğu belirtildi.

HUKUK ZARAR GÖRÜR

Mahkeme, dinlemelerin mahkeme kararlarıyla yapıldığına yönelik oluşturulan propagandaya da cevap verdi. Dinlemelerin hakim kararı ile olması, dinlenen kişilerin sahte isimler ve suç uydurulan taleplerle gerçekleşmesi nedeni ile eylemi suç olmaktan çıkarmayacağının belirtildiği kararda şu ifadeler kullanıldı: 'Kanunu dolanarak kanunsuzluk yapılamaz. Bu tür suçlarda görünen mağdurlar dinlenen kişiler olmakla beraber en büyük zararı gören demokratik hukuk düzenidir. Bu hukuksuzluğu yargılamak yine hukuk kuralları ile olur.' Mahkeme, tutukluluğa itiraz eden şüphelinin delilere tesir imkanını görev yerinin değiştirilmesi ya da açığa alınması gibi tedbirlerle engellenebileceği ve aynı suçtan tutuklanan diğer tüm şüphelilerin salıverilmiş olması nedeniyle şüpheli hakkında adli kontrol tedbirleri uygulayarak tutukluluğunu kaldırdı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA