• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Orgeneral adliye üzerinde F-16 uçurdu!
05 Mayıs 2010 Çarşamba 08:33

Orgeneral adliye üzerinde F-16 uçurdu!

Gözaltına alınınca şehir merkezinden askeri konvoy geçiren OrgeneralBerk, şimdi de adliye üzerinden F-16 uçurdu!..
Albay Dursun Çiçek imzalı Demokrasiye Müdahale Planı’nı Erzincan’da hayata geçirmeye çalıştıkları iddiasıyla aralarında 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ve Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner’in de bulunduğu 10’u tutuklu 14 sanığın yargılanmasına başlandı.

Erzincan Ergenekon soruşturması kapsamında iki kez ifadeye çağrılmasına rağmen savcılığa gitmeyen Orgeneral Berk, dünkü ilk duruşmaya gelmedi. Daha önce Erzincan’da konvoy yürüten Orgeneral Berk, dün de Adliye üzerinden F16’ları uçurdu.

SALONDA TEK EKSİK ORGENERAL BERK’Tİ

Erzurum 2. Ağır ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Başsavcı İlhan Cihaner, Eskişehir İl Jandarma Alay Komutanı Albay Recep Gençoğlu, Erzincan İl Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Nedim Ersan, yardımcısı Üsteğmen Ersin Ergut, Astsubaylar Murat Yıldız, Orhan Esirger ve Şenol Bozkurt, MİT Erzincan Şube Müdürü Şinasi Demir ile MİT mensupları

S. Barkın İnce ve Kıvılcım Üstel ile tutuksuz sanıklar Erzincan Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan, Astsubay Ahmet Saraçlar ile Erzincan Avcılar Derneği Başkanı Yaşar Baş katıldı.

GİZLİ TOPLANTI İÇİN ANKARA’DA

İddianamenin 1 numaralı sanığı 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ise duruşmaya gelmedi . Orgeneral Saldıray Berk’in avukatı Zeynel Yüksel, müvekkilinin görevi nedeniyle Ankara’da bulunduğu için katılamadığını bildirdi. Berk’in görev yazısının, Adli Müşavirlikte olduğunu ifade eden Yüksel ‘’Müvekkilim, Kara Kuvvetleri Komutanlığının içeriği gizli olan bir dizi toplantısı için Ankara’da’’ dedi. Duruşmayı izleyenler arasında CHP milletvekilleri Yılmaz Ateş, Malik Ejder Özdemir ve Erol Tınaztepe ve ile eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Sincan Hakimi Osman Kaçmaz da vardı.

İDDİANAME: SAVCILARA GÖZDAĞI

Orgeneral Berk Duruşmaya gelmezken, duruşmanın sürdüğü saatlerde Erzurum Adliyesi’nin üzerinden iki adet F16 savaş uçağının uçması dikkat çekti. Tutuklu sanık Albay Gençoğlu’nun gözaltına alındığı 28 Ocak 2010’da Erzincan şehir merkezinden askeri konvoy geçirilmiş ve bu iddianamede “Orgeneral Berk tarafından savcılara gözdağı verilmek istendi” diye değerlendirilmişti.

CİHANER ‘BENİM İÇİN 26 GÜN KALDI’

Duruşma sırasında söz alan tutuklu Başsavcı İlhan Cihaner, yasa gereği kendisiyle ilgili yargı sürecinin üç ay içinde tamamlanması gerektiğini bu süre için de 26 gün kaldığını, 26 gün içinde kararın çıkmasını istedi. Cihaner, yargılanmasının Yargıtay tarafından yapılabileceğini bu nedenlerden dolayı görevsiz ve yetkisiz mahkemeye savunma yapmayacağını ve ifade vermeyeceğini savundu. Tutuklu askerlerin avukatları, dosyanın askeri mahkemeye gönderilmesi, tutuklu MİT’çilerin avukatları da Başbakanlık’tan izin alınmadığı için görevsizlik kararı verilmesini talep ettiler.

KARAR: CİHANER ERZURUM’DA KALDI

Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekili Taner Aksakal itirazların reddedilmesini talep etti. Verilen arada talepleri değerlendiren Mahkeme Heyeti, Cihaner’in dosyasının Yargıtay’a gönderilmesi talebini oy çokluğu ile reddetti. Heyet ‘askeri mahkemede’ ve Orgeneral Berk hakkındaki kararı duruşma sonunda açıklamaya karar verdi.  

28 OCAK 2010

Albay Recep Gençoğlu gözaltına alınınca Erzincan merkezinden askeri konvoy geçti

4 MAYIS 2010

Erzincan Ergenekon’un ilk duruşmasının yapıldığı adliyenin üzerinden F16’lar uçtu. 

Son çare redd-i hakim

Davanın öğleden sonraki bölümünde iddianame okunurken Başsavcı İlhan Cihaner’in avukatı Turgut Kazan, mahkemenin tarafsızlığını yitirdiğini ileri sürerek, savcılığın okuduğu iddianamede bazı kelimelerin değiştirildiğini, bu nedenle mahkeme heyetinin reddi için müvekkilleriyle görüşme talebinde bulundu. Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Taner Aksakal ise iddianamenin UYAP’la farkı olmadığını, iddianamedeki bir kelimenin daha önce dosyada “delil bulunacak” diye yazdığını, ama delil bulununca “mevcuttur” diye değiştirildiğini belirtti. Verilen arada Cihaner’le bir süre başbaşa görüşen Avukat Turgut Kazan, dönüşte Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mustafa Karatay’ın tarafsız olmadığı gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme de bu talebin görüşülmesi için duruşmaya bugün saat 10.30’a kadar ara verdi. 

Mahkeme heyetine salonda hakaret etti

Ergenekon davasına yaptığı müdahaleler sonrasında meslekten ihraç istemiyle soruşturması süren eski YARSAV Başkanı Yargıtay Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu ‘’Adil yargılama koşulları açısından ortamı görmeye geldik. Davanın gidişatı ve sanıkların durumuyla ilgili bir rapor hazırlayacağız’’ dedi. Eminağaoğlu’nun bakanlıktan izin alarak Erzurum’a gittiği belirtildi. Yargıtay Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosu’nda görevli Yargıtay Savcısı olan Ömer Faruk Eminağaoğlu, duruşma salonunun kapısından mahkeme heyetine dönerek, ‘’Bu bir hukuk rezaletidir. Hukuk fakültesi mezunu olmak cübbe giymek hakim olmayı gerektirmez. Sivil yargı olarak bu mahkemeyi proyesto ediyoruz’’ diye bağırdı. Eminağaoğlunun bu şovuna bazı sanık avukatları itiraz etti. Bir sanık avukatı ‘’Mahkemeye hakaret edemezsiniz. Hepiniz hukukçusunuz’ diyerek tepki gösterdi. 

Kaçmaz tarihe tanıklığa gitmiş

Meslekten ihraç istemiyle hazırlanan dosyasbı HSYK’da bulunan ve Yargıtay’da birçok suçlama ile hapis cezası istemiyle yargılanan Sincan Ağır ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz da dün duruşmayı izlemek için Erzurum’daydı. Duruşma salonunda davayı izleyen Hakim Kaçmaz “Ben İlhan Cihaner için geldim. Tarihe tanıklık yapıyorum. Hem Cihaner hem de Saldıray Berk’in yargılanması hukuk tarihinde bir ilktir’’ dedi. 

CHP heyeti tam kadro salondaydı

Erzurum’daki duruşmayı CHP adına Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, M. Ejder Özdemir ve Erol Tınaztepe de izledi. Ergenekon’a yardım’dan hakkında fezleke hazırlanan Tınaztepe “Böyle bir durum olması halinde, Meclis’e ulaşmadan önce dokunulmazlığımın kaldırılması için girişimde bulunacağım” dedi. Ateş ve Ejder “davayı içleri sızlayarak izlediklerini” söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA