• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Organlarıyla iki kişiye can verecek
11 Kasım 2010 Perşembe 09:52

Organlarıyla iki kişiye can verecek

Konya'da yüksek tansiyon sebebiyle geçirdiği beyin kanaması sonucu kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 62 yaşındaki Ülkü Pilgir'in organları kardeşi tarafından bağışlandı.
Konya'da yüksek tansiyon sebebiyle geçirdiği beyin kanaması sonucukaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 62 yaşındaki ÜlküPilgir'in ağabeyi tarafından bağışlanan organları iki kişiyi hayatabağlayacak.

Konya'da 4 Kasım 2010 tarihinde yüksek tansiyona bağlıolarak beyin kanaması geçiren Ülkü Pilgir (62), Konya Eğitim veAraştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedavi altına alınan Pilgir'in dünsaat 17.00 sıralarında beyin ölümü gerçekleşti. Pilgir'in ölümüyle büyük üzüntü yaşayan ağabeyi Selçuk Haksunaver, doktorlarla yaptığıgörüşmenin ardından kız kardeşinin organlarını bağışlama kararı aldı.Bunun üzerine ameliyata alınan Pilgir'in sol böbreği ile karaciğeri,Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AnabilimDalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Erikoğlu, başkanlığında Genel CerrahYrd. Doç. Dr. Tevfik Küçükkartallar, Organ Nakli Koordinatörü Dr. PelinTaşdemir ve Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi personellerinin dearalarında bulunduğu 10 kişilik ekip tarafından gerçekleştirilenoperasyonla alındı. İki saat süren operasyon sonunda Ülkü Pilgir'in solböbreği ambulansla Antalya'ya, karaciğeri ise uçakla İstanbul'da bulunan özel bir hastanede organ bekleyen hastalara nakledilmek üzere gönderildi. Hastanın çok küçük olan sağ böbreğinin ise fonksiyon göremez olduğu gerekçesiyle alınmadığı kaydedildi.

ORGAN NAKLİ HAFTASI'NDA ORGAN BAĞIŞI

Ameliyattan sonra bir açıklama yapan SÜ Meram Tıp Fakültesi GenelCerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Erikoğlu,"Organlardan sadece karaciğerini ve sol böbreğini aldık. Hastanın çokküçük olan sağ böbreğini fonksiyon göremez olduğu için almadık.Karaciğeri İstanbul'a, sol böbreği ise Antalya'ya özel bir hastaneyegönderdik. Tabii ki bu organ dağıtımları Sağlık Bakanlığı kontrolüaltında olmaktadır" dedi.
Erikoğlu, "Bu organ bağışının OrganNakli Haftası'nda ve Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çıkmışolması bizim için oldukça sevindirici. Buradaki tüm ekibe teşekkürediyorum. Organ bağışına Konya'nın duyarlılığı hepimizin bildiği gibioldukça yüksek. Konya bu konuda bugün de duyarlılık örneği gösterdi"diye konuştu.

YAKINDA KARACİĞER NAKLİ KONYA'DA BAŞLAYACAK
Ameliyatta yer alan Genel Cerrah Yrd. Doç. Dr. Tevfik Küçükkartallarise, "Bu yapılan organ bağışı Konya halkının ve Konya Eğitim veAraştırma Hastanesi sağlık çalışanlarının duyarlılığını göstermektedir.Karaciğer ve böbreği diğer merkezlere göndermek zorunda kaldık. Ama çokyakın bir zamanda karaciğer nakline Konya'da Meram Tıp Fakültesibünyesinde başlayacağız. Çıkardığımız karaciğerleri Konya'dahastalarımıza nakledeceğiz. Dolayısıyla Konya'daki hastalarımız da,artık Konya dışına çıkmak zorunda kalmayacaklar" şeklinde konuştu. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA