• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Organik üret, organik tüket
16 Şubat 2013 Cumartesi 16:48

Organik üret, organik tüket

Sağlıklı ve güvenilir ürünün teminatı olan organik ürünlere olan talebi arttırmak için Meram Belediyesi tarafından şehrimize kazandırılan Konya'nın ilk yüzde yüz organik ürün pazarındaki...

Sağlıklı ve güvenilir ürünün teminatı olan organik ürünlere olan talebi arttırmak için Meram Belediyesi tarafından şehrimize kazandırılan Konya'nın ilk yüzde yüz organik ürün pazarındaki buluşmalar devam ediyor.

"Organik Üretiyorum, Organik Tüketiyorum" sloganıyla Meram Belediyesi Melikşah Organik Ürün Pazarı'nda düzenlenen etkinliğe Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, AK Parti Konya Milletvekilleri Kerim Özkul ile Hüseyin Üzülmez'in eşleri, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi'nin eşi, Konya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Bilal Ünal, Şube Müdürü Celal Yıldız, AK Parti Meram İlçe Kadın Kolları yöneticileri, organik tarım üreticileri ve vatandaşlar katıldı.
Törende ilk konuşmayı yapan Konya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Şube Müdürü Celal Yıldız, "Organik tarımı yaygınlaştırmak, tüketicilerimize sağlıklı, güvenilir gıda sunmak amacıyla çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürmektedir. Günümüzde organik ürünlere karşı tamamen bir bilgi karmaşası var. Pazarlarda kullanılan 'doğal', 'hormonsuz', 'arılı', 'köy ürünü' gibi ifadelerin organik ürünlerle hiçbir benzerliği yoktur. Organik ürünler sertifikalı ürünlerdir. Üretimden tüketime her aşamasında kontrol edilmektedir" diye konuştu.
Üreticiler adına konuşan Mehmet Emin Şener, "Konya'daki pazara 3-4 aydır katılıyorum. Başkanımız bu işe çok yoğun alaka gösteriyor. Biz organik ürün kullanımı konusunda vatandaşlara daha fazla eğitim verilmesini istiyoruz" dedi.
AK Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul'un eşi Emine Türkan Özkul ise, "Bizim kültürümüzde yemek çok önemli. İnsan sağlığı açısından hiçbir zararı olmayan organik ürünlerin desteklenmesini çok önemsiyorum. Pek çok konuya öncülük ettiği gibi organik pazar konusuna da öncülük eden Meram Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bu pazarın tanıtımını çok iyi yapmamız lazım. İnsanlarımız sağlıklı yaşam için sağlıklı ve organik gıdaya çok önem veriyorlar." diye konuştu.
Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı ise, "Organik ürün pazarımız yaklaşık 7 ay önce hizmete açıldı. Konya'nın ilk, ülkemizin de 6'ncı organik pazarı. Çarşamba günleri semt pazarı olarak, cumartesi günleri de organik pazar olarak hizmet veriyor. Pazarın içinde 9 adet dükkan yaparak, Cumartesi günleri dışında vatandaşlarımızın organik ürün alabilecekleri bir ortam haline getirdik. Buraya şehir dışından gelerek hemşehrilerimize organik ürün satan esnaflarımız var. Vatandaşlarımız biraz fiyatları pahalı bulabilir. Ama sağlık açısından değerlendirildiğinde organik ürünlere verilen parayı kayıp olarak değerlendirmemek lazım." diye konuştu.
Başkan Kalaycı, ülkemizde ekmek israfının çok ciddi boyutlara ulaştığını hatırlatarak, "Ülkemizde yılda yaklaşık 2,5 milyar liralık ekmek israfı yapılıyor. Bu konuya azami seviyede hassasiyet göstermemiz gerekiyor. Belediye olarak biz de 'Bayat Ekmek Toplama' kampanyası başlattık. Bu konuda çok daha radikal kararlar alınabilir. Örneğin tahıl ambarı Konya'mızda bayat ekmek çöpe gidiyorsa 1 hafta ekmek üretimi yapılmasın. Bu şekilde sonuca daha kolay ulaşılabilir." dedi. 
Konuşmalardan sonra Başkan Kalaycı ve diğer katılımcılar organik pazarı gezerek organik ürün alışverişi yaptılar. Kalaycı, basın mensuplarına organik portakal ikram etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA