• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Organik gübre verimi arttırıyor
04 Ocak 2011 Salı 10:25

Organik gübre verimi arttırıyor

Kimyasal gübrelerin çevremize vermiş olduğu ağır tahribatın yoğunlaşması ve organik gübrelerin pazarda yer bulmasıyla birlikte, organik gübre kullanımında da önemli artışlar olmaya başladı.
Kimyasal gübrelerin çevremize vermiş olduğu ağır tahribatın yoğunlaşması ve organik gübrelerin pazarda yer bulmasıyla birlikte, organik gübre kullanımında da önemli artışlar olmaya başladı.
 
Bilinçsiz su tüketimi, küresel ısınma ve benzer sebeplerle topraklarımızın ağır tahribat gördüğünü belirten uzmanlar, organik gübre kullanılmasıyla üründe istenen kalite ve verim artışının yaşanacağını belirtiyorlar. Uzmanlar ayrıca, toprağa bilinçsizce ve fazlaca uygulanan kimyasal gübrenin azaltılarak, organik gübre kullanımının teşvik edilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Organik maddece fakir olan topraklarımızın zenginleşmesi için organik gübrelerin öneminden bahseden uzmanlar, ürün kalitesini ve verimini arttırmak için piyasaya sürülen organik gübrelerin kullanımın da son zamanlarda belirgin bir artış görüldüğünü belirtiyorlar.
 
Son zamanlarda organik gübre kullanılmasının arttığını belirten Ürgüp Organik Gübre Distrübütörü Mustafa Küçükiplikçi, insanoğlunun bitkileri tarımsal üretim amaçlı kullanmaya başlamasından beri organik gübreleme, tarımın en önemli konularından biri olduğunu belirterek, “Bitkilerimize verdiğimiz organik gübrede, bitki organizmasına yabancı maddeler bulunmaz. Bitkinin genleri bu maddelerin tümünü tanıyordur. Çünkü organik gübre de canlı organizma tarafından sentezlenmiş olan bir maddedir. Organik gübre topraklarımızın zenginliği, besin gıda-besin zinciri, dünyada açlığın önlenmesi, tarımsal gelirin ve kırsal nüfus refahının arttırılması açısından çok önemlidir.Organik gübreler her türlü tarımsal faaliyet de rahatlıkla kullanılabilir.”dedi.
 
Konya toprakları organik maddece fakir
Konya yöresi topraklarının ağır bünyeli, yüksek kireçli, yüksek pH’lı, düşük organik maddeli olduğunu belirten Küçükiplikçi, “ Bozuk fiziksel-kimyasal-biyolojik özellikler karşısında bitkilerde sıklıkla demir, çinko, mangan, bor ve bazen de potasyum ve magnezyum noksanlıkları görülmektedir. Noksanlık gözle hissedilmese bile gizli noksanlık nedeniyle verim ve kalite düşük olabilmekte, bitkilerin yeterli derecede beslenememesi,hastalık ve zararlıların artması, dolayısıyla kazancı düşürmektedir. Organik gübreler, bitki besin maddelerinin bitkiye nüfuzunu arttırır. Ayrıca organik atık ve kalıntıların parçalanmasını sağlayarak, toprağın su tutma kapasitesini arttırır. Bu da beraberinde verimi, kaliteyi dolayısıyla kazancın artmasını sağlar.” dedi.
 
Organik gübrelerin çevreye ve ürüne faydalarının yanı sıra fiyat olarak da ekonomik olduğunu belirten Küçükiplikçi, “Artık organik gübreler konsantre ve paketlenmiş şekilde üreticilere ulaştırılabiliyor. Rekabetin had safhada olduğu günümüzde gelişi güzel çiftçilikle dünya pazarlarına ayak uydurulamayacağı anlaşılmıştır. Bu nedenle daha az masraf ve daha kaliteli ürün alabilmek için Organik Gübre'ye ihtiyaç duyulmaktadır.’Toprağı asla kandıramazsınız’ sloganıyla çiftçilerimize organik gübre üreterek topraktaki çoraklaşmayı önleyerek çiftçimizin daha kaliteli, daha bereketli ürün alınmasına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Organik gübreler tarla ve bahçelerde rahatlıkla kullanılabilir.Çiftçilerimizin  Ürgüp Organik Gübre’ye rahatça ulaşması için yaygın bir bayilik sistemi kuruyoruz. Ayrıca tecrübeli mühendis kadromuz ile Ürgüp ürünlerini kullanan üreticilerimize mühendislik hizmetleri sunulmaktadır.”diyerek, bilinçli üretici ve bilinçli tüketici ile topraklarımızın korunacağını belirtti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA