• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Organ bağışıyla hayata tutundular
01 Ocak 2011 Cumartesi 12:52

Organ bağışıyla hayata tutundular

Konya'da son 4 yılda beyin ölümü gerçekleşen 28 kişinin organlarının bağışlanmasıyla 100 hasta yeniden hayata tutundu.
Konya'da son 4 yılda beyin ölümü gerçekleşen 28 kişinin organlarının bağışlanmasıyla 100 hasta yeniden hayata tutundu.

Organ bağışına ilginin gün geçtikte arttığını fakat bu artışın beklenilen düzeyde olmadığını ifade eden İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, organ bağışı için 2007 yılında kampanya başlattıklanını belirtti. Kampanya sayesinde organ bağışlarının gerçekleştiğini anlatan Küçükkendirci, şunları söyledi: "Ben ve hastane başhekimi arkadaşlarımızla birlikte organlarımızı bağışlamıştık. 2007 yılından itibaren toplum içinde güzel bir bilinç oluştu.
 
Beyin ölümü gerçekleşen bazı vatandaşlarımızın yakınları organlarını bağışladı. 2007 yılında 3 bağışla başladık.
 
2008 yılında 7 bağış yapıldı. 2009 da ise 11 bağış gerçekleşti. Bu yıl da 7 bağış yapıldığı ve toplamda 28 vatandaşımızın organları bağışlanmış oldu. Bunların hitap ettiği iki böbrek, kornea, karaciğer nakilleri olduğu için 100 kadar vatandaşımız hayata yeniden tutundu. Bir böbrek hastasının diyalize bağlılığı yıllık 25 bin dolar civarında. Ancak organ nakli bunlardan çok daha ucuz. Bu nedenle vatandaşlarımızı organ nakline çağırıyoruz. "dedi.

Organ bağışı için tüm kurumlarla işbirliği içinde çalıştıklarını ifade eden Dr. Hasan Küçükkendirci, "Ama şu an Konya'da organ bağışı konusunda istenilen düzeyde değiliz. Konyalılar herşeyini bağışlıyor. Parasını, malını rahatlıkla bağışlıyorlar. Ama organ bağışında bir tereddüt yaşıyorlar. Yavaş yavaş insanlar üzerindeki tereddütü kırdık. Fakat yinede bizim istediğimiz düzeyde değil. Bunu artırmak için çalışmalarımız sürüyor."dedi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi'nin, karaciğer nakli ile ilgili çalışmalarının olduğunu söyleyen Küçükkendirci, "Hastanemizde şu an böbrek nakli gerçekleşiyor. Fakat hastane yönetimi karaciğer nakillerini de gerçekleştirmek için bize müracaatta bulundu. Bizde taleplerini bakanlığa bildirdik. Meram Tıp Fakültesi'nde en kısa sürede karaciğer nakil merkezinin kurulmasını umuyoruz."şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA