• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Organ bağışının önemi...
25 Nisan 2013 Perşembe 14:22

Organ bağışının önemi...

Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakil Merkezinde kadavradan alınan iki karaciğerbaşarıyla iki hastaya nakledildi

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakil Merkezi iki
karaciğer nakli daha gerçekleştirdi. Merkezin, karaciğer nakillerine başladığı günden bugüne kadar
gerçekleştirdiği başarılı karaciğer nakli sayısı 11’e yükselirken 2013 yılı içerisinde 4 adet kadavradan
karaciğer nakli gerçekleştirmiş oldu. Meram Tıp Fakültesi Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof Dr
Şakir Tavlı, Operasyonu Gerçekleştiren Genel Cerrahlar Doç Dr Ahmet Tekin, Yrd. Doç. Dr. Tevfik Küçükkartallar ile organ naklini gerçekleştiren diğer hekimlerin katıldığı bir basın toplantısıyla yapılan karaciğer nakli hakkında açıklamalarda bulundu.
Meram Tıp Fakült si Hastanesi Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şakir Tavlı, “Geçtiğimiz
on gün içerisinde bize ulaşan kadavradan karaciğerleri 52 ve 53 yaşlarında karaciğer yetmezliği
olan iki hastamıza naklettik. İki hastamızın da genel durumları iyi. Hastamızın bir tanesi ameliyat
sonrası 11. gününde diğeri ise ameliyat sonrası 3. gününde ve son derece iyi durumdalar. Karaciğer nakillerine başladığımız süreden bu tarafa 11. nakli gerçekleştirmiş olduk. Çok olmamakla birlikte başlangıç safhası için düşünürsek bu iyi bir sayı. İlerleyen günlerde artacağını düşünüyoruz. Özellikle kadavradan nakillerin artmış olması bizi sevindiriyor. Bu yöndeki çalışmalarımız başarılı bir şekilde devam ediyor. Emeği geçen bütün herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.Gerçekleştirilen nakil operasyonlarında bulunan Gastroenteroloji Bölümü’nden Uzman Dr. Murat Bıyık ise ülkemizde karaciğer yetmezliğinin en sık sebebinin Hepatit B ve Hepatit C enfeksiyonundan kaynaklandığını belirtti. Dr. Bıyık, “Ülkemizde Hepatit B’ye bağlı yaklaşık yüzde 50 oranında siroz hastalığı görülmektedir. Son gerçekleştirdiğimiz iki karaciğer naklinde de hastalarımızın her ikisi de Hepatit B’ye bağlı karaciğer Siroz hastalarıydı. Siroz nedeniyle daha önce komplikasyonlarını gördüğümüz hastalarımızda varis kanaması gibi yaşam sürelerinin kısaldığını gösteren bulgular vardı.Biz bu hastalarımızı nakil listesine aldık ve nakillerimizi gerçekleştirdik” dedi.Nakil sonrası sağlığına kavuşan hastaların ortak düşüncesi ise organ bağışının son derece önemli olduğuydu. 2004 yılında geçirdiği trafik kazası sonrası sağlık durumunun gün geçtikçe kötüye gittiğini ifade eden Hasta Yaşar Koçak, son zamanlarda sağlık durumun iyice kötüye gittiğini ve naklin zorunlu hale geldiğini belirtti.
Uygun karaciğerin bulunması sonrası naklin gerçekleşmesiyle sağlığına kavuştuğunu ve çok mutlu
olduğunu ifade eden Koçak, “Herkesin organ bağışına gereken önemi göstermesini istiyorum. Bugün iyi olabiliriz ama yarın biz ya da sevdiklerimizin organ nakline ihtiyaçları olabilir. Bu yüzden herkes organlarını bağışlamalı. Organ bağışında bulunmak ve bir kişin hayatını kurtarmak çok güzel bir şey.”şeklinde konuştu.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA