• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Organ bağışı sayısı çok az!
25 Şubat 2011 Cuma 13:05

Organ bağışı sayısı çok az!

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Uzman Dr. Pelin Taşdemir, Türkiye'de geçen yıl bin 50 beyin ölümü gerçekleştiğini, ancak bunlardan sadece 269'nun ...
     Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Uzman Dr. Pelin Taşdemir, Türkiye'de geçen yıl bin 50 beyin ölümü gerçekleştiğini, ancak bunlardan sadece 269'nun organlarının şifa bekleyen hastalara umut olduğunu söyledi.
     Taşdemir, SÜ Rektörlüğü tarafından Konya E Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumundaki hükümlü ve tutuklular için düzenlenen ''Eğitim Programı'' kapsamında ''Organ Bağışının Önemi'' konusunda konferans verdi.
     Toplumun bilinçlenmesiyle organ bağışı oranının artacağını ve yaşamak için umut bekleyen hastaların hayata dönebileceğini ifade eden Taşdemir, ''Ülkemizde 60 bin kronik böbrek yetmezliği olan hastamız var. 18 bin 250 kişi böbrek, 195 kişi kalp nakli için sıra bekliyor. Ülkemizde geçen yıl bin 50 beyin ölümü gerçekleştiği halde kadavralardan sadece 269 organ nakli yapıldı. İnsanlarımızı organ bağışı konusunda eğitmeli ve başkalarına umut olmalıyız'' dedi.
    
     -''ENDİŞELERİNİZDEN KURTULUN''-
    
     Toplumda insanların organlarını bağışlama konusunda endişeye kapıldığına dikkati çeken Taşdemir, şunları kaydetti:
     ''Beyin ölümümüz gerçekleşmeden organlarımız alınır korkusu yaşıyorlar. Beyin ölümünün gerçekleştiğine 4 hekim karar verir. Bu endişeleri toplumun yenmesi gerekiyor. Dinimiz açısından uygun olmadığı inancına Diyanet İşleri Başkanlığımız da karşı çıkıyor. Organ bağışında bulunarak umudunu kaybetmek üzere olan insanları hayata döndüreceğimiz için sevap işleriz.''
    
     -''ORGAN NAKLİ HER AÇIDAN FAYDALIDIR''-
    
     Organ naklinin topluma pek çok yönüyle faydalı olduğunu vurgulayan Taşdemir, ''Organ nakliyle kısa ömürleri uzatabiliriz. Diyaliz hastalarının devlete olan maliyeti çok yüksektir. Böbrek nakliyle bu masraf ortadan kalkar ve böylelikle bütçeye katkı da sağlanır. İnsanların yaşam kalitesi artar. İş gücü kaybını kazanca dönüştürdüğü için insanlar organlarını bağışlayarak devletin bütçesine de katkıda bulunur'' diye konuştu.
     Beden ve zihin sağlığı açısından sağlıklı bireyin ailesinden izin alarak organlarını bağışlayabileceğini anımsatan Taşdemir, konferans sonunda organ bağışında bulunmak isteyenler için hazırlanan ''doku ve organ bağış belgeleri''ni cezaevi yönetimine teslim etti.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA