• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Operasyonlar filmlere konu olur
12 Mart 2013 Salı 09:10

Operasyonlar filmlere konu olur

Başbakan Yardımcısı Arınç, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlamayla ilgili gözaltına alınan 8 kişiye ilişikin "Filmlere konu olabilecek operasyonlarla sonuca ulaşılmıştır" dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki patlamayla ilgili gözaltına alınanlara ilişkin, ''Olay, iddianameye bağlandıktan ve yargı süreci bittikten sonra belki filmlere konu olabilecek çok önemli operasyonlarla bu sonuca varılmıştır''dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Arınç, bir gazetecinin ''BDP'nin İmralı'da Öcalan'la yaptığı görüşmeyi sızdıran belli oldu mu? Bunu hükümetin açıklaması söz konusu mu?'' sorusu üzerine, bu konuda hiçbir görüşmenin olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Sayın Demirtaş'dı zannediyorum; (milletvekillerimizden veya partimizden kaynaklanmayan ama BDP üzerinden sızdırılmış olduğunu) açık bir dille ifade ettiler.  grup toplantısı yaparlarsa bu toplantıda da olayı detaylı olarak anlatacaklarını ifade etmişlerdi. Ama anlaşılıyor ki bu görüşmelere ait 'tutanak' denen konuşmalar Barış ve Demokrasi Partisi'nden bir şekilde gazeteye intikal etmiş olmalı ama biz bunun üzerinde tekrar durmadık ve yeni bir görüşme açmadık.''

-Alıkonulan kamu görevlileri-

Terör örgütünce alıkonulan kamu görevlilerin Türkiye'ye gelişlerine yönelik detayların sorulması üzerine Arınç, şunları kaydetti:

''Bildiğimiz kadarıyla bugün  akşam saatlerinde veya yetişmezse çarşamba günü sabah saatine sarkabilecek bir gelişmedir. Şahısları teslim almak üzere BDP tarafından üç milletvekilli bir heyet Sebahat Tuncel, Adil Kurt, Hüsamettin Zenderlioğlu. Aynı zamanda İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ve Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal'ın da heyette yer aldığı bilinmektedir. Heyet, Şırnak Silopi üzerinden Kuzey Irak'a gidecek. Daha sonra da salı akşamı veya çarşamba günü Türkiye'ye dönecektir.

Bu bir propaganda aracı olarak kullanılmaması ve bölücü örgüt tarafından da istismar edilmemesi dikkate alınarak bir program dahilinde inşallah bu arkadaşlarımızı kucaklamış olacağız. Yani olaylara hem İçişleri Bakanlığımız kendi açısından hem de tertiplenen bir heyetin bunları alarak Türkiye'ye Habur üzerinden zannediyorum girecekleri anlaşılmaktadır.''

Altı asker, bir kaymakam adayı, bir polis ve iki geçici köy korucu olmak üzere toplam 10 kamu görevlisinin alıkonulduğunu hatırlatan Arınç, ''Bunlara kavuşmayı ve kucaklaşmayı bekliyoruz. Yani bir program dahilinde akşam saatlerinde veya çarşamba sabahı bu olay gerçekleşmiş olacaktır'' diye konuştu.

-''Filmlere konu olabilecek çok önemli operasyonlar...''-

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç,  Cilvegözü sınır kapısındaki terör saldırısını gerçekleştiren kişilerin yakalanmasıyla ilgili gelişmeleri hatırlatan bir gazetecinin, ''Suriye'de bir operasyon mu yapıldı?'' sorusuna da şu yanıtı verdi:

''Tam bir ay önce, 11 Şubat 2013 tarihindeCilvegözü Sınır Kapısında kanlı bir terör eylemi gerçekleştirilmişti. Bomba yüklü bir araçla gerçekleştirilen bu terör eyleminde 14 kişi hayatını kaybetmiş, 26 kişi yaralanmıştı. O günden bu yana 1 ay içinde Emniyet Genel Müdürlüğümüz, Hatay Emniyet Müdürlüğü ve koordine içinde diğer güvenlik birimlerimizle çok yönlü bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma neticesinde o zaman da bilindiği gibi patlayan araçta 3 şahsın bulunduğu, bu şahıslardan 2'sinin inerek Suriye'ye geri döndüğü bir şahsın ülkemize giriş yaptığı anlaşılmış, ülkemize giriş yapan şahsın kısa bir süre sonra Yayladağ Sınır Kapısı'ndan çıkış yaptığı görülmüştür.

Yapılan istihbari çalışmalar neticesinde bu her üç şahsın da kimlik bilgileri tespit edilmiştir. Sürdürülen çalışmalar sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda 7 Mart'ta operasyon başlatılmış, 8-9 Mart'ta sürdürülen operasyonlarda terörist eylemi organize eden ve patlayıcı aracı olay yerine getiren 2 şahsın da aralarında bulunduğu toplam 8 şahıs gözaltına alınmıştır. Bugün itibariyle de Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edilen 8 şahıstan 5'inin tutuklanma istemiyle mahkeme çıkarılmışlardır. Bildiğiniz gibi soruşturmanın gizliliği esastır. Bu aşamada verecek çok fazla bilgim yok, özellikle isimler ve operasyonun ne şekilde gerçekleştiği konusunda. Ancak huzurlarınızda hem İçişleri Bakanlığımızı hem de olayın aydınlatılmasında fevkalade iyi ve başarılı bir çalışma yapan emniyet güçlerimizi ve güvenlik birimlerimizi kutlamak istiyorum. Olay, iddianameye bağlandıktan ve yargı süreci bittikten sonra belki filmlere konu olabilecek çok önemli operasyonlarla bu sonuca varılmıştır. Olayın başındayız, soruşturma safhasındayız. Dolayısıyla yargının vereceği kararı ve dava safhasını hep birlikte izlememiz gerekecek.''

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA