• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Önümüzde zaman yok
01 Nisan 2013 Pazartesi 17:16

'Önümüzde zaman yok'

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, PKK'nın silahla çekilmesi halinde güvenlik güçlerinin müdahale edeceğini söyledi.
Ankara'da diplomasi muhabirleriyle biraraya gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalardan bazı satır başları:
'Yeni Anayasayı anlaşırsak CHP’le yapabiliriz. MHP’yle uzlaşma zemini bulursak MHP’yle anayasayı hazırlayabiliriz. Bu iki partiyle uzlaşamazsak BDP’yle konuşuruz. Ama biliyorsunuz BDP’yle bir anayasa çalışması yapıldığında halk oylaması söz konusu olabilir.'
AKİL İNSANLAR BU HAFTA NET BİÇİMDE GÖRÜLECEK
Akil insanlar konusuyla ilgili muhtemelen bu hafta içinde kamuoyu bunları net biçimde görecektir.
Anayasadan Türk kelimesini çıkarmak isteyen yok. Şu an konuşulan şey vatandaşlık tanımıdır. Yaşanan tartışmalar çarpıtma ve karalama kampanyasıdır.
Bizim dediğimiz şey vatandaşlık tanımını doğru yapmaktır. '300 vatandaşımızın imza attığı metin kesinlikle doğru değildir.
ÖNÜMÜZDE ZAMAN YOK
Bozdağ, TBMM’de oluşturulan yeni Anayasa yazım komisyonunun kendisine tanınan süre içinde istenen sonucu vermediğini, komisyona yazım konusunda verilen 31 Mart’a kadar olan tarihin geçtiğini hatırlattı. Bozdağ, 'herhalde Meclis Başkanı bir şeyler söyleyecektir. Ucu açık bir çalışmayı tercih ederseniz,yıllarca konuşur, yeni Anayasa’yı hayata geçiremeyiz” dedi. Bozdağ, “önümüzde zaman olmadığı çok açık. Bu çalışmanın arzu edilen neticeyi doğurmadığını görüyoruz. Masadan kalkan biz olmayalım mantığı ile otururlarsa partiler yeni bir anayasa önerisi taslağı çıkarmak mümkün değil' dedi.
“PKK’LILAR SİLAHLA ÇEKİLİRSE, GÜVENLİK GÜÇLERİ MÜDAHALE EDER”
PKK’lıların geri çekilmeleri sırasında silahlı olmaları halinde, güvenlik güçlerinin müdahale edeceğini söyleyen Bozdağ, ”Silahlarla çıkmak söz konusu değil. Silahsız olursa güvenlik güçlerinin müdahalesi söz konusu değil. Silahların bırakılması ile ilgili resmi bir şey yok, kayda kuyda girmeye gerek yok. Güvenlik güçlerimiz görevlerinin başındalar. Güvenlik güçlerinin “silahla ne yapıyorsun?” diye sorma ve gereken müdahaleyi yapma hakkı var. Nasıl geldilerse öyle gitsinler. Kayda kuyuda gerek yok” dedi.
“MUHALEFETİ BİLGİLENDİRECEĞİZ”
Bozdağ, Akil insanlar oluşumu konusunda muhalefeti de bilgilendireceklerini kaydetti.
“CEMEVLERİ’NE HİZMET GÖTÜRMEYE DEVRİM YASALARI ENGEL...”
Bir yerin ibadethane olup olmamasına siyasilerin karar veremeyeceğini kaydeden Bozdağ, şöyle konuştu;
“Meclislerin, kanunların “şu ibadethanedir şu değildir” diye karar vermesi doğru değildir. Başkalarının yaptığı değerlendirmeye müdahale etmemiz doğru değildir. Tekke ve zaviyelerin kapatılmasına ilişkin kanun var. Bu kanun babalık, dedelik, müritlik yasak diyor. Tekke, türbe hepsi kapatılmıştır diyor. Hukuk devleti isek hukukun gereğini uygularız. Pek çok adımın atılmasını bu kanun engelliyor. Tartışalım dediğimizde “siz başkalarını serbest bırakacaksınız onun için yapıyorsunuz” diyor CHP. Kendin için istediğini niye başkası için istemiyorsun?”
DİYANET İŞLERİ BAŞKANI’NA DESTEK
Bozdağ, İzmir’de yaptığı açıklamalar tepki çeken Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e de sahip çıkarak, “Diyanet İşleri Başkanı’nın açıklaması çok büyük bir çarpıtma ile karşı karşıya kaldı. Baştan sona konuşma metnini okudum. İzmirliler’i ve İzmir’i övücü sözlerle bezenmiş. Metinde eleştiri de var. Ancak önce kendisini, ardından teşkilatını eleştiriyor. İzmir’deki görevlilerine tavsiyelerde bulunuyor. O konuşmadan, öyle sonuçları çıkaranları biliyoruz. Bunlar yeminli AK Parti muhalifleri” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA