• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Onlara vekillik yolu kapandı
15 Aralık 2012 Cumartesi 09:58

Onlara vekillik yolu kapandı

Ağrı Milletvekili Fatma Salman'ın eşinden gördüğü şiddet, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda karşılık buldu. Komisyon üyeleri, şiddetten ceza alanların vekil olmalarının yolunun kapatılmasında anlaştı.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu dün yeni anayasa için örnek maddeleye imza attı. Yazım Komisyonu'nda dört partinin temsilcileri, BDP'nin önerisiyle "milletvekili seçilmeye engel suçlar" arasında "eşe ve çocuğa şiddeti" de ekleyerek şu tarifte uzlaştı:

Hürriyet'te yer alan habere göre, "Kamu hizmetinden kısıtlılar, taksirli suçlar hariç toplam 1 yıl veya daha fazla hapis cezasına hüküm giymiş olanlar; zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, hileli iflas, kaçakçılık, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, kadına ve çocuğa yönelik şiddet, insanlığa karşı suçlar, işkence suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar." Taksirli suçlar dışındaki sınırlamanın 5 yıla çıkarılmasını isteyen BDP ayrıca "İlköğretim diploması veya Türkçe okur yazarlık, milletvekilliği seçiminde ön şart olamaz" hükmünü önerdi.

Ak Parti'nin ve BDP'nin askerliğini yapmayanların milletvekili seçilmesine ilişkin önerisi ise CHP ve MHP tarafından kabul edilmedi. Bu konulardaki pazarlık üst komisyon olan Uzlaşma Komisyonu'nda sürecek. Üzerinde uzlaşılan metnin uygulanması, yeni Anayasa çalışmasının olumlu sonuçlanmasına bağlı.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA