• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Önce suyu kestiler,sonra köyü yıktılar
22 Temmuz 2010 Perşembe 09:50

Önce suyu kestiler,sonra köyü yıktılar

Batı Yakadaki bir Filistin köyünün suyunu kesen İsrail, köylülerin terk etmek zorunda kaldığı evleri yıktı.
Önce köy ‘askeri alan’ ilan edilip su kuyuları Filistinlilere yasaklandı. Su kuyuları Yahudilere tahsis edildi ve sadece Yahudilerin kullanımına izin verildi. Filistinliler tarafından döşenen su boruları imha edildi. Sadece tuzlu su kullanmak zorunda kalan köylüler bu duruma 15 gün dayanabildi. Hayvanlar öldü, ekinler kurudu ve tehditlerden bunalan köylüler göç etti. İsrail ordusu ise buldozerlerle köye girip her şeyi yerle bir etti.

Katil İsrail ordusu tarafından 1967’de “askeri bölge” ilan edilen Batı Yaka’nın Ürdün Vadisi içinde kalan bölümünde Filistinli köylüleri aynı yöntemle evlerinden atıyor. Önce köyün su kaynakları kesiliyor, susuzluğa katlanamayarak göç etmek zorunda kalan Filistinlilerin evleri daha sonra yıkılıyor. Bu insanlık dışı taktik son olarak Filistin köyü Farasiya’nın haritadan silinmesine yol açtı.

“SUYU SADECE YAHUDİLER KULLANABİLİR”

Bölgeyi “atış alanı” ilan eden İsrail ordusu, bir yıl önce Filistinlilere ait tarlaların olduğu bu bölgeye “askeri bölge” tabelaları yerleştirmeye başladı. Bölgede İsrailli bir firmanın açtığı su kuyularından Farasiya köylülerinin su alması yasaklandı. Kuyular sadece Yahudi yerleşimcilere tahsis edildi. Yakınlardaki bir dereden köye ve tarlalara su getirmek için köylülerin döşediği borular İsrail ordusu tarafından dört ay önce imha edildi. 27 Haziran’da köyün, içme suyu tanklarının bölgeye girişini de yasaklamak dahil bütün su kaynakları kesildi.

SUSUZLUĞA 15 GÜN DAYANABİLDİLER

Hayvanlarına tuzlu su içirmek zorunda kalan Filistinlilerden bölgeyi boşaltmaları istendi, aksi halde koyunlara el koyulacağı tehdidi yapıldı. Büyük çoğunluğu sahip oldukları koyunlar ve çiftçilikle geçinen Farasiya köylüleri, susuzluğa 15 gün dayanabildi. 120 kişinin yaşadığı köyde, hayvanlar susuzluktan ölmeye başladı, ekilen ürünler kurudu. On yıllardır bu köyde yaşayan Filistinliler, çareyi taşıyabilecekleri kadar eşya ve hayvanlarını da yanlarına alarak, en yakın Filistin kasabası olan Tuba’ya gitmekte buldu.

BULDOZERLERLE KÖYÜ YERLE BİR ETTİLER

Susuz ve insansız kalan Farasiya’ya Pazartesi sabahı giren İsrail ordusuna ait buldozerler, köyden geriye kalanları da yok etti: 55 ev, ağıllar, kilerler, toprak fırınlar, çeşmeler... İsrailli insan hakları örgütü B’Tselem için çalışan fotoğrafçı Atıf Ebu Rob, yıkımdan saatler sonra köye girdiğinde, kırık mobilyalar, yataklar ve parçalanmış su borularıyla karşılaştı. Ebu Rob, aynı kaderi paylaşmaya hazırlanan onlarca Filistin köyü olduğunu, bunlar arasında durumu en kötü olanın ise, Farasiya’nın kuzeyindeki Bardala köyü olduğunu söyledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA