• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Önce kuruttular, sonra kestiler
03 Eylül 2010 Cuma 17:22

Önce kuruttular, sonra kestiler

Eski Adliye Sarayının arkasında bulunan, Adliye Parkında harabe görüntüye yetkililerin pişkin bir şekilde kayıtsız kalması dikkat çekerken, bakımsızlık nedeniyle kuruyan ağaçlar kesilmeye başlandı
 Parkta kurumaya yüz tutan ağaçların durumuna dikkat çekerek, “Parkı yapmıyorsunuz bari ağaçları sulayın” çağrısında bulunulmuştu. Bu çağrıya tepkisiz kalan belediye yetkilileri ağaçları sulamak yerine, parkı yok etmek için ağaç kıyımına başladı.
 
Kuruyan veya kurumaya yüz tutan ağaçlardan ikisi dün Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğüne bağlı bir ekip tarafından kesildi. Kesilen ağaçlardan birinin gövdesi bir vatandaşa verilerken, dalları ise kamyonete yüklenerek götürüldü. Kesilen ağaçlardan birinin yaklaşık 20 yaşında olduğu belirtildi. Büyükşehir Belediyesi’nin daha fazla yeşil alan oluşturmak yerine ‘önce kurut, sonra kes’ yaklaşımıyla ağaç katliamına kesmesi tepki çekti. Öte yandan ağaçların kesilerek götürülmesini görüntüleyen muhabirimiz, ‘kesim ekibi’nin sözlü saldırısına uğradı.
Bir zamanlar gölgesinde insanların oturduğu şehir merkezinde ‘nefes alma alanı oluşturan’ ağaçların bu kadar kolay elden çıkartılması büyük bir çevre duyarsızlığını da ortaya koydu. Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşımının ‘yeşil sevgisine, kültürümüze ve geleneklerimize uymayan’ sorumsuz bir davranış olduğunu tarihimizin en önemli şahsiyetlerinden Fatih Sultan Mehmed’in ‘yaş kesenin başını keserim’ sözüyle hatırlatmak isteriz. Önce parkın harabeye dönüştürülmesi, sonra da ağaçların kurtularak kesilmesiyle devam eden bu çevre duyarsızlığına Büyükşehir Belediye Başkanı’nın duyarsız kalması dikkat çekerken, sivil toplum kuruluşlarının da ağaç katliamına sessiz kalmaması bekleniyor.
 
BU, İLK AĞAÇ KATLİAMI DEĞİL
Önceki dönemde de Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara yolunda ağaçlar bakımsızlık nedeniyle kurumuş, daha sonra da yol genişletme çalışması nedeniyle bazı ağaçlar ortadan kaldırılmıştı. Aynı şekilde Şeker Tekke civarında yol genişletme çalışmaları gerekçesiyle onlarca yıllık ağaçlar kesilmişti.
BU ÇÖP GÖRÜNTÜLERİ KONYA’YA YAKIŞMIYOR
Öte yandan şehrin pek çok noktasında çöp ve harabe görüntüleri, çevre duyarsızlığının diğer yansımasını ortaya koyuyor. Bunun karakteristik örneklerinden birisi de Kültürpark’ın hemen yanı başında Selimiye Taş Ekmek Fırını’nın karşısındaki yeşil alan ve merdivenlerde göze çarpıyor. Söz konusu yeşil duyarsız vatandaşların attığı ve duyarsız görevlilerin seyirci kaldığı çöpler, şehir merkezinde tam anlamıyla ‘çöplük’ görüntüleri oluşmasına neden oluyor. Büyükşehir’in ‘Avrupa kenti Konya’ sloganı hatırlandığında şu soru cevabını arıyor; Avrupa’nın hangi kentinde bu görüntüler var? Yıllardan beri temizliği ve düzeni ile bilinen Konya’ya bu görüntüler yakışmıyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA