• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Önce Dubaiye cevap versin
14 Ocak 2014 Salı 08:32

Önce Dubai'ye cevap versin

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Erdoğan'a dava açan Savcı Zekeriya Öz'e bu sözlerle tepki gösterdi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, HSYK düzenlemesi konusunda, Türkiye'yi kaos tehlikesiyle karşı karşıya bırakmak isteyenlere karşı yasal düzenlemenin yapılacağını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan ve 5 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, HSYK'nın kendi kanununu ihmal ederek değil bilerek ve görmezden gelerek yaptığı çalışmanın mutlaka bir karşılığının olması gerektiğini kaydetti.

Yüksek Kurulun mahkemelere talimat vererek ve görevini çiğneyerek büyük bir hata yaptığını belirten Arınç, yalnızca HSYK ile ilgili değil; mahkeme kapısı önüne çıkıp bildiri dağıtmaya kalkışan savcılarla; Türkiye'yi karşı karşıya bırakmak istedikleri kaos tehlikesine karşı, görevini kötüye kullananlarla ilgili de yargısal ve yasal ne yapılacaksa hepsinin en kısa zamanda yerine getirileceğini söyledi. Arınç, özetle şunları söyledi:

YARGININ TARAFSIZLIĞI DA ÖNEMLİ

Yasamanın üzerinde anayasa denetimi var. Yargının üzerinde hangi denetim var? Yargıya hiçbir hesabın sorulması mümkün değil. Adalet Bakanı kurulun başkanı. Kurul başkanı başka gezegenden gelmedi. Adalet Bakanı şu yetkileri alsa kötü mü olur tartışılır. Türkiye'nin bağımsız yargıya ihtiyacı var ama onun kadar da tarafsız yargıya ihtiyacı var.

BAŞBAKAN İSİM VERMEDİ

(Savcı Zekeriya Öz'ün 22 defa yurt gittiği ispat edilirse istifa edeceğine yönelik beyanı) Sayın Başbakan, bu sözü söylediğinde yanındaydım. Ben, Zekeriya Öz ismini telaffuz ederek öyle bir suçlamada bulunduğunu hatırlamıyorum. Yani, 'yarası olan gocunur' diye bir söz vardır. Arkasından çıktı demek ki bir cevap vermiş. Ama ortalıkta resmi bir masraf makbuzuyla Dubai'deki seyahatinin, ailesiyle veya dostlarıyla birlikte bir şirket tarafından ödendiği, o şirketin patronun da son operasyonlar çerçevesinde gözaltına alınıp bırakılanlardan birisi olduğu anlaşıldı. Türkiye'de yargı var, hukuk var, istedikleri yerlere müracaat edebilirler, bunun doğru olmadığını ispatlayabilirler, karşılığında da eğer mümkünse bunun cevapları verilebilir.

FEZLEKLER ADALET BAKANLIĞINDA

(4 eski bakan hakkındaki fezlekeler) Bakan Bozdağ inceleme yapmasının ardından gönderecek. Ne yapılabileceğini Meclis'e geldikten sonra göreceğiz.

FEYZİOĞLU KENDİNE VAZİFE ÇIKARMIŞ

Yeniden yargılanma konusu bugün konuşulmadı. Bizim zaten düşüncemiz belli. TBB Başkanı kendisine vazife çıkarmış. Sayın Feyzioğlu'nun bu taleplerinin dahi yine aynı çevreler tarafından eleştiriye uğradığını hepimiz biliyoruz. Bence onlar bir tartışsınlar kendi aralarında.

CHP LİDERİNE ALLAH SELAMET VERSİN

Biz 20 yıllık olağanüstü hali kaldırmış bir hükümetiz, bununla da iftihar ediyoruz. Kılıçdaroğlu'nun aklına durup dururken olağanüstü hal çalışması nereden geldi? Allah selamet versin.

DERSHANELER ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

Dershaneler konusu gündeme gelmedi. Ancak Milli Eğitim Bakanımızla görüştüm, bu konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Komutanlara Yüce Divan yolu

Bakanlar Kurulu toplantısında, genelkurmay başkanları ve kuvvet komutanlarının yargılanmaları ile ilgili belirsizliği giderecek kanun tasarısı çıktı. Arınç, konuya ilişkin şunları söyledi: '12 Eylül 2010 referandumuyla Anayasa'ya giren bir konuyu biraz da gecikmeli olarak yasa haline getiriyoruz. O da Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlarıyla ilgili, Jandarma Genel Komutanının görevleriyle ilgili suçlardan dolayı soruşturma usulü düzenleniyor. Bildiğiniz gibi bu kişilerin yargılanmasına gerek duyulması halinde Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesine gönderilmesi daha önce 12 Eylül 2010 referandumuyla kararlaştırılmıştı. Şimdi bunun uygulama kanununu getirmiş bulunuyoruz. Tasarı imzalandı ve TBMM'ye gönderilecek.'

AB ÖNCE NE OLUP BİTTİĞİNİ ÖĞRENSİN

Bakan Arınç, bir soru üzerine TBMM'de görüşülen HSYK düzenlemesi konusunda AB yetkililerinin görüş belirtmesinin doğru olmadığını söyledi. Arınç, 'AB'deki mantalitenin bizim düşüncelerimizden biraz farklı olduğunu söyleyebiliriz. AB'de ağzını açacak olan insanların, önce Türkiye'de ne yapılıyor olduğunu bir öğrenmelerinde fayda var' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA