• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Dinçer Türkçe Trenini Ankaradan uğurladı
10 Mayıs 2012 Perşembe 17:03

Ömer Dinçer Türkçe Treni'ni Ankara'dan uğurladı

735. Türk Dil Bayramı kapsamında 10 Mayısta Ankara'dan hareket eden Türkçe Treni, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçerin basın toplantısı ve uğurlamasıyla Kırıkkale ve Kayseri duraklarından sonra Karaman
735. Türk Dil Bayramı kapsamında 10 Mayıs’ta Ankara'dan hareket eden Türkçe Treni, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in basın toplantısı ve uğurlamasıyla Kırıkkale ve Kayseri duraklarından sonra Karaman'a ulaşacak. Türkçe Treni’nde; Karaman Valiliği ve Karaman Belediyesi işbirliğiyle yazarlar, sanatçılar, Milletvekilleri, Karaman Valisi Süleyman Kahraman, Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu’nun yanı sıra üniversite öğrencileri, Karamanlı dernek ve vakıf üyeleri bulunuyorlar.
Türkçe Treni’nin yolculuğunu Ömer Dinçer başlattı

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer uğurlama töreninde yaptığı konuşmada Türkçe’nin zenginliğini vurgulayarak şunları söyledi: “Dünyanın en eski, zengin ve kültür dillerinden biri olan Türkçe’yi dünyada yaklaşık 200 milyon insan konuşmaktadır. Yahya Kemal Beyatlı gibi ‘Türkçe ağzında annenin sütüdür’ diyerek dil bilincini daima diri tutmamız gerekir. O Yahya Kemal Beyatlı ki Türkçe’nin sesine, mimarisine, ruhuna ve dehasına  sadık kalarak hem Türk şiirinde zirve yapmış hem de dilimizin ifade imkanlarının ne kadar zengin olduğunu anlatmıştır. Mutlaka her birimizin bir yazar, bir şair gibi dilin bütün imkanlarına sahip olması beklenemez ama hepimizin Türkçe'yi doğru, düzgün sade kullanma yolunda bir çabası mutlaka olmalıdır. Bunu da dil bilincini ve dil sevgisini oluşturarak yapabiliriz.”  Yapılan protkol konuşmalarının ardından yolcuların trene yerleşmesinden sonra Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer diski kaldırarak Türkçe Treni’nin farklı illerdeki kültürlerle ve insanlarla gerçekleştireceği yolculuğunu başlattı.
 
Çocuklara ve gençlere binlerce kitap dağıtılacak

Türkçe Treni’nin duraklarında çocuklara ve gençlere dağıtılmak üzere; İlköğretim öğrencilerine Türk Dünyası’ndan Masallar, Çocuk Şiirleri, Çocuklar İçin Denemeler; gençler için "Dürü" isimli karikatür dergisi, yetişkinler için ise İbrahim Demirci'nin Dillerin Dili isimli kitabı hazırlandı. Ayrıca Yunus Emre Divanı ve Yunus Emre'den nasihatler anlamına gelen Yunus Emre Risaleti Nursiyesi de bastırılan kitaplar arasında.

Üniversiteli öğrenciler Türkçe Treni’nde buluşuyor

Çeşitli üniversitelerden öğrencilerin katılımı ile gerçekleşecek olan Gençliğin Türkçe Kurultayı için bir araya gelen öğrenciler Türkçe Treni ile önce Kırıkkale’ye ve Kayseri'ye ulaşacaklar. Kırıkkale ve Erciyes Üniversitelerinde gerçekleşecek olan konferanslara katılacaklar. 12 Mayıs’ta Karaman’da gençliğin Türkçe Kurultayı’nı gerçekleştirecekler.
Anadolu Ateşi ve Rafet El Roman sahne alacak
10-13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen Türk Dil Bayramı kutlamaları çerçevesinde; çeşitli konserler, Mehter eşliğinde fener alayı, sergi açılışlarının yanı sıra  Yunus Emre Hoşgörü Sofrası’nın açılışı da yapılacak. Kutlamalar, 13 Mayıs’ta Anadolu Ateşi gösterisi ve Rafet El Roman halk konseri ile sona erecek. Logosuz, şifresiz canlı yayın Ankara Garı’nda yapılacak basın toplantısı görüntüleri İHA tarafından tüm televizyonlara logosuz, şifresiz ve canlı olarak aşağıdaki frekanslardan verilecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA