• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ölümüne üretim
12 Kasım 2014 Çarşamba 09:43

Ölümüne üretim

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 18 işçinin mahsur kaldığı Ermenek'teki madende 2015 yılına ait üretim programına geçildiğini tespit ettiklerini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Karaman'ın Ermenek ilçesinde maden kazasının meydana geldiği ocakta bazı hataların tespit edildiğini açıkladı. Madende eski galeri ile yeni galeri arasındaki yaklaşma mesafesinin 6-7 metreye kadar inmiş durumda olduğunu tespit ettiklerini aktaran Yıldız, "Asıl hatanın kaynaklandığı nokta burasıdır. Bu karara kimler ortak olmuşsa onlar suçludurlar" dedi. Yıldız, Hazar Strateji Enstitüsü'nün 2. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

SON DÖNEMECE ULAŞTIK

Ermenek'le alakalı olarak önceki gün Bakanlar Kurulu'nu bilgilendirdiklerini ifade eden Yıldız, üç boyutlu bir kurguyla, gözle canlandırılabilecek bir yapıda anlatımda bulunduklarını söyledi. Kazanın oluş şekli, çalışanların o an ki durumlarına ilişkin de bilgiler verdiklerini dile getiren Yıldız, 'Şu anda desandrenin son dönemeç dediğimiz noktasına, 325. metreye gelinmiş durumda. Nefeslik kısmından da yaklaşık 17 metre daha ilerlendi. Tahkimattaki bir kısım bozulmanın ve yerdeki kömürle karışık şlam ve çamuru arkadaşlarım bir kez daha teyit ettiler. Arkadaşlarımıza ulaşmaya yönelik olarak çalışmalar 24 saat kesintisiz devam ediyor' dedi.

İŞ PROGRAMI İLERİYE ALINMIŞ

Adli ve idari soruşturmanın devam ettiğini ve yaşanan olayın bir doğal afet olmadığını belirten Yıldız, ortada bir kusur bulunduğunu söyledi. Suçlu insanların korunmaması ne kadar önemli ise suçsuz insanların korunmasının da bir o kadar önemli olduğunu dile getiren Yıldız, 'Adalet dediğimiz konu da budur zaten. Bunun kamu ve özel sektör ayrımı olmaz. Maden sahibi ne dedi bilmem ama önceki projelerle şu anki işletme projelerini üst üste örtüştürdüğümüzde bir noktada 6-7 metre civarında yaklaştıklarını gördük. Bu kabul edilemez bir hatadır. Orada bu kadar yaklaşma mesafesi hiçbir madencinin kabul edebileceği bir konu değildir" diye konuştu.

HATALARI TESPİT ETTİK

Ermenek'te maden kazası yaşanan Ocakta 2015'teki iş programının bir kısımının 2014'te başlamasıyla ilgili bazı hatalar olduğunu gördüklerine dikkati çeken Yıldız, 'Şu kesin ki eski galeri ile yeni galeri arasındaki yaklaşma mesafesi 6-7 metreye kadar inmiş durumda. Asıl hatanın kaynaklandığı nokta orasıdır. Bu karara kimler ortak olmuşsa onlar suçludurlar' ifadelerini kullandı.

94 maden kapatıldı

Soma'daki maden kazası sonrası 94 maden ocağının kapatıldığını da belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yıldız, 'Sektörün bulunduğu noktadan daha iyi bir noktaya getirmemiz lazım. Soma'dan bu yana 94 tane ocağın, kömür ocağının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Enerji veTabiKaynaklar Bakanlığı'nın yaptığı teftiş ve denetimlerde kapatıldığını söylemem lazım. Bunların bir kısmı eksikleklerini gidermediler. Eksikliklerini gidermeyenler açılmadılar. İş sağılığı ve hayatı ile alakalı güvenilir bir çalışma ortamının oluşması için birçok açıdan bu konunun üzerinde durduğunumuzun bilinmesini isterim. Başbakanımız bunların bir kısımını sizlerle paylaşacak' diye konuştu. Soma'daki zeytin ağaçlarının kesilmesi konusuna da değinen Yıldız, Türkiye'nin yer altı ve üstü kaynaklarından birinin seçilmesinin diğerinden vazgeçmek anlamına gelmediğini söyledi. Yıldız, 12 yıl önce 92 milyon olan zeytin ağacı sayısının Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çalışmalarıyla 170 milyonu geçtiğini açıkladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA