• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ölüm tacirleri!
16 Mayıs 2014 Cuma 09:02

Ölüm tacirleri!

Türkiye ve dünya Soma'da 283 işçinin hayatını kaybettiği maden kazasına ağlarken bazı İngiliz, Alman ve Amerikan medyası adeta kına yaktı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair kirli siyasi hesaplarını öne çıkaran paralel medya kuruluşları, ülkemizi yasa boğan trajediyi çarpıtarak edepsiz başlıklar attı. Gezi ve 17 Aralık'a rağmen 30 Nisan'da hezimete uğrayan BBC, Soma'da tekmelenen bir vekilin otomobilini 'Başbakan'ın makam aracı' diye servis ederken NYT 'Ülke çapında protestolar yapılıyor' yalanına başvurdu. Der Spiegel ise Erdoğan için manşetten 'Cehenneme git' küstahlığında bulundu.

 

Soma'da meydana gelen ve yüreğimizi yakan maden faciasına dünya ağlarken bazı batılı medya organları, bu trajediyi fırsat bilip Türkiye'ye yönelik kinlerini kustu. 283 işçinin hayatını kaybettiği maden kazası için Rum gazeteleri 'Acınızı paylaşıyoruz!' şeklinde Türkçe başlıklar atarken bir takım İngiliz, Alman ve Amerikan medya organları ise ülkemize ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair kirli siyasi hesaplarını öne çıkardı.

Gezi kalkışması ve 17 Aralık'taki darbelere rağmen 30 Nisan yerel seçimlerinde hezimete uğrayan bu medya kuruluşlarından BBC, Soma'da tekmelenen bir vekilin otomobilini 'Başbakan Erdoğan'ın makam aracı' diye servis etti.

CEHENNEMLİK BİR MANŞET

Amerikan New York times gazetesi de ülkemizi yasa boğan Soma'daki acı yerine 'ülke çapında protestolar yapılıyor' şeklindeki yalan haberi manşete taşıdı. En büyük kütahlığı ise Gezi kalkışması sırasında 'Boyun Eğme!' diyerek Türkçe manşet atan Der Spiegel yaptı. Soma faciasını fırsat bilen Alman dergisi internet sitesinden Başbakan Erdoğan için 'Cehenneme git' edepsizliğinde bulundu.

YALAN HABERDE YARIŞTILAR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kasıtlı biçimde çarpıtan Der Spiegel, BBC, Reuters, NYT, Fox TV, WSJ ile Die Welt gibi medya organları, Soma'daki kazadan sonra Türkiye'de ülke çapında protestolar yapıldığı ve cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde siyasi kavganın daha da ateşleneceği şeklindeki kirli dezenformosyona başvurdu.

BBC'DEN BİR KLASİK DAHA

İngiliz kanalı BBC, Soma'daki madene giden vekillerden birinin protesto edilmesini ve otomobilinin tekmelendiği görüntüleri 'Başbakan protesto edildi ve makam aracı tekmelendi' şeklinde yayınladı. BBC, protestocuların AK Parti Soma binasına saldırdığını, İstanbul ve Ankara'da da hükümet karşıtı protestoların düzenlendiğini kaydetti. BBC'nin Türkçe portalı ise 'Protestolarınızın videolarını gönderin yayınlayalım' çağrısında bulundu.

AMİRAL GEMİSİ'NİN BATIŞI

Obama yönetimine yakınlığıyla bilinen ve Beyaz Saray'ın 'amiral gemisi' diye nitelenen New York Times gazetesi ise Soma faciası sonrası insani trajedi yerine siyasi hesaplarını öne çıkararak 'ülke çapında AK Parti'ye yönelik protestolar yapılıyor' diye haber yaptı. Fox televizyonu da madencilerin hayatını kaybettiği Soma'da ve Türkiye'nn diğer kentlerinde protestoların düzenlendiği ve protestocuların Soma Holding'in İstanbul'daki merkez binası önünde toplandıklarını aktardı.

Öfkeyi körükleyen yayınlar

Amerika'da yayınlanan Wall Street Journal gazetesi Soma'daki kazanın, Türkiye'nin halk sağlığı ve güvenliği kayıtlarının korkunç yüzünü ortaya çıkarmasının yanında, ülkenin ilk başkanlık seçimlerine üç ay gibi kısa bir zaman kala hükümete karşı öfkeyi şiddetlendirdiğini ileri sürdü. Guardian ise üç günlük yas ilan edilen Türkiye'de faciadaki ölü sayısının giderek arttığını yazdı.

SİYASİ KAVGAYA BENZİN

İngiliz Sky News kanalı, ölü sayısının artmasıyla hükümet aleyhine protestoların da düzenlendiğini ve kalabalıklardaki birçok insanın hükümete kızgınlığını gösterdiğini ifade etti. Bir başka İngiliz gazetesi Financial Times da, haberinde CHP'nin iki hafta önce Soma'daki maden kazaları ile ilgili TBMM'ye verdiği önergeyi öne çıkardı. Önergenin reddedildiği belirtilen haberde bu felaketin siyasi bir kavgayı ateşlediğine dikkat çekildi.

ASIL TUHAFLIK SİZDE OLMASIN!

Alman Die Welt gazetesi ise sanki Türkiye derin bir kaosa sürüklenmiş ve her yerde protestolar varmış gibi bir hava oluşturduğu haberinde 'Ortaya çıkan öfkeye, polis göz yaşartıcı bomba ile karşılık veriyor. Erdoğan ise iş kazaları konusunda 'tuhaf' konuşmalar yapıyor' diye yazdı.

İngiliz kanalı BBC, Soma'daki madene giden vekillerden birinin protesto edilmesini ve otomobilinin tekmelendiği görüntüleri 'Başbakan protesto edildi ve makam aracı tekmelendi' şeklinde yayınladı.

Der Spiegel'in kuyruk acısı

Türkiye'nin yaşadığı acıyı küstahça kullanan ve Gezi'de 'Boyun Eğme!' diyerek isyan çağrısı yapan Alman dergisi Der Spiegel, 30 Nisan'da yaşadığı hezimetin kuyruk acısını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için edepsiz bir manşet atarak çıkarmaya çalıştı. Maden ocağının önünde yakınlarından haber bekleyenlerin hikayesinin anlatıldığı haberde, 'Bunlar kocası, kardeşi, oğlu veya amcasının haberini bekliyor: O hayatta mı?' ifadelerini kullanan dergi, felaketi hafife almakla suçladığı Erdoğan için ise 'Cehenneme git' edepsizliğinde bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA