• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ölüm sessizliği
18 Haziran 2014 Çarşamba 08:26

Ölüm sessizliği

Telafer'de kontrolü ele geçiren IŞİD, devlet tahıl toplama merkezi Saylo bölgesini merkez üs olarak belirledi. Kentte elektrik, su ve iletişim kanalları tamamen kapalı tutulurken Türkmenlerin en büyük korkusu, Şengal bölgesine doğru ilerleyen IŞİD'in bir katliama girişmesi.

Türkmen kenti Telafer'de Irak Şam İslam Devleti'in (IŞİD) IŞİD kentin sekiz mahallesinde kontrol noktaları kurdu. Devlet tahıl toplama merkezi Saylo bölgesini merkez üs olarak belirleyen IŞİD'in hali hazırda 102 Türkmen'i gözaltına aldığı belirtiliyor. 172 bin Türkmen'in evlerini bırakıp kaçtığı 400 binlik kentte elektrik, su ve iletişim kanalları tamamen kapalı tutulurken, kenti terk eden ailelerin durumu ise içler acısı. Şii Türkmenlerin de en büyük korkusu Şengal bölgesine doğru ilerleyen IŞİD'in bir katliama girişmesi.

CESETLER SOKAKLARDA

Telafer'de sokaklarda ölüm sessizliği hüküm sürerken, kentte kontrolü ele geçiren IŞİD, caddelerde kendileri ile savaşanTürkmenlerin cenazelerini kaldırmalarına izin vermiyor. Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre 127 kişinin cesedine ulaşıldığı kaydedilirken, Yeni Şafak'a açıklamalarda bulunan kentin sağlık müdürü Halid Musuli, Telafer'de hastane koşullarının tamamen iflas ettiğini belirtti. Musulu,'Kentin tüm sağlık birimleri iflas etti. Hiç bir sağlık hizmeti verecek durumumuz yok. Doktorlarımız korkudan evlerinden dahi çıkamıyor. Bir çoğu da kenti terk etti' dedi. Telaferli yetkiler, ölü sayının 200'ü aşacağını belirtti.

'İŞİNİZİN BAŞINA GEÇİN'

IŞİD Musul'da kalıcı olduğunu göstermek için bir yandan Musul ve Telafer'de her stratejik

kontrol noktaları oluştururken, bir yandan da kentin kamu yönetimi konusunda çalışmalar başlattı.

Dün sabah itibari ile elektrik, su ve telekom yetkililerini görev başına çağıran IŞİD işinin başına gelmeyenler hakkında cezai uygulamalarda bulunacağı tehdidinde bulundu. Musul ve Telafer'den kaçamayanları ise ciddi sıkıntılar bekliyor.

SADDAM'IN ELEKTRİKÇİSİ

Kentte günde şimdilik 4 saat elektrik verilebiliyor. Zira Irak ordusunun, geri çekilirken iki ana elektrik santralini neredeyse kullanılmaz hale getirdiği kaydedildi. Irak'ın en önemli petrol ve enerji merkezi Beyci'yi elinde tutan IŞİD'in, Suriye'den getirdikleri eski Baasçı elektrik mühendislerini Beyci elektrik santralini hayata geçirmek için çalıştırdığı belirtiliyor. Beyci enerji santralinin Saddam Hüseyin döneminin müdürü Abdülaziz El Kasimi'in santralin başında olduğu ve 3 haftaya kadar enerji santralini hayata geçireceği ileri sürülüyor.

Petrol ülkesinde kuyruk

Petrol ülkesi Irak'ta benzin ve mazot sıkıntısı yaşanıyor. Musul ve Kerkük'te yer yer 5 kilometreyi bulan benzin kuyrukları ile42 dereceyi bulan havalar halkı bunaltıyor. Benzin ve Mazot sıkıntısının hat safhaya ulaştığı Irak'ta, işgalden bu yana ilk kez bu denli bir akaryakıt sorunu ile karşı karşıya kalındığına dikkat çeken SOMO Yetkilisi Ammar El Ali, 'Irak'ın iki önemli enerji merkezi var. Dora ve Beyci, Dora Ülkenin Güney bölgelerine hizmet veriyor. Beyci ise Kuzey kesimine ancak Beyci'nin kontrolden çıkması tüm enerji imkanlarını alıkoymuş durumda. Beyci IŞİD'in elinde olduğu sürece enerji problemi devam edecek' ifadelerini kullandı.

Peşmerge'den güvenlik koridoru

 

Telafer'i boşaltan Türkmenler için Türkiye'den gelecek olan yardımların ve çadırların kurulması için iki ana alan oluşturulacak. Kürt yönetimine bağlı Peşmergelerin korumaya alacağı iki ayrı kamp için güvenlik, lojistik sağlayıcı ve alan kontrolü şeklinde 3 ayrı projeksiyon oluşturulmaya çalışılıyor. Hanekin'den başlayıp Kerkük ve Musul'un Ana giriş hattından Telafer'in kuzeyinden Şengal bölgesine uzanan alanda 78 bin peşmerge 24 saat bekletiliyor. Musul ve Telafer bölgelerinden Kürt bölgelerine geçişler Erbil ve Şengal ve Dohuk bölgelerinden sağlanıyor.Diğer taraftan 17 geçici sağlık merkezi ile acil durumlar için bekletiliyor. Kamplarda gelen ailelere kumandalar dağıtılıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Komşusunu boş arazide av tüfeğiyle vurdu
  • Ağaca çarparak hurdaya dönen otomobilden yaralı olarak kurtuldu
  • Önce köpek çaldılar sonra marketten hırsızlık yapmaya çalıştılar
  • Bu sezon Konyaspor'a ders olsun!
  • Karatay Belediyesi şefkat evlerinde iftar coşkusu yaşandı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA