• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Olpaktan ilk mesaj
17 Mayıs 2012 Perşembe 09:36

Olpak'tan ilk mesaj

MÜSİAD Genel Başkanı olarak ilk basın toplantısını düzenleyen Nail Olpak, "2023 hedefi, kamunun ve özel sektörün küresel rekabete tam anlamıyla hazır olmasını zorunlu kılıyor" dedi.

MÜSİAD Genel Başkanı olarak ilk basın toplantısını düzenleyen Nail Olpak, "2023 hedefi, kamunun ve özel sektörün küresel rekabete tam anlamıyla hazır olmasını zorunlu kılıyor" dedi.


Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alması hedefinin, kamunun ve özel sektörün küresel rekabete tam anlamıyla hazır olmasını zorunlu kıldığını belirtti. Olpak, MÜSİAD Genel Merkezi'nde düzenlediği ilk basın toplantısı ile derneğin yeni dönem hedeflerini açıkladı. Olpak, yeni yönetim kuruluyla ve yeni hedeflerle çıtayı daha yükseğe taşıyacaklarını kaydetti.

REFORMLAR UYGULANMALI

'Yeni Yönetim Kurulu ile birlikte, ülkemize ve iş dünyamıza yönelik yaptığımız hizmetlerimizi daha ileri götürecek ve yeni hedeflerle çıtamızı daha yükseğe taşıyacağız' diyen Nail Olpak, son yıllarda uluslararası alanda yaşanan gelişmelerle birlikte, yakın coğrafyada, istikrar, güvenlik ve özgürlük kuşağının yanı sıra, geniş ve ölçek ekonomilerini kullanan iktisadi refah havzalarının oluşmaya başlamasının, iş adamlarına pazar çeşitliliği ile birlikte yeni fırsatlar sunduğunu ifade etti. Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alması hedefinin, kamunun ve özel sektörün küresel rekabete tam anlamıyla hazır olmasını zorunlu kıldığına işaret eden Olpak, Türkiye'nin, ortaya koyduğu performansla birlikte, kritik bir eşiğe geldiğini, gelinen konumda, orta gelir seviyesinden yüksek gelir seviyesine geçebilmek için, öncelikli alanlar iyi belirlenmeli, yapısal ve mikro reformların hızla uygulanması gerektiğini anlattı.

SİVİL ANAYASA VURGUSU

Olpak, toplumun tamamını kucaklayan, özgürlükleri evrensel normlar seviyesine çıkaran, sivil, çoğulcu, demokratik yeni anayasa sürecinin mutlaka tamamlanması gerektiğini dile getirdi.

Eğitime odaklanıyoruz

MÜSİAD Başkanı Olpak, bu yıl odaklanacakları ilk hedeflerinin eğitim ve insan kaynağının gelişimi ve girişimciliğin geliştirilmesi konuları olacağını bildirdi. Odaklanacakları ikinci temel hedeflerinin ise, AR-GE, inovasyon ve teknoloji geliştirme ihtiyacı olacağını dile getiren Olpak, üçüncü temel hedeflerinin, sektörel büyüme stratejilerine katkı sağlamak olacağını anlattı.

Yerli uçak projesi için çalışacağız

'Makine Sektör Kurulu'nun makine sektörünün 2023 ihracat hedefi doğrultusunda 'Sektörü 2023'e Taşıyacak Makineler' ve özellikle 'Yerli Uçak ve Raylı Sistemlerin Üretimi' konularını çalışacağını dile getiren Olpak, ayrıca, sektörün hedefleri ve ihtiyacını belirlemek üzere sektörel dernekleri bir araya getireceklerini kaydetti. Bu yıl KOBİ'lerin gelişimi ve rekabet gücü kazanmasının, ele alacakları dördüncü temel hedefleri olacağını bildiren Olpak, üyelerin kurumsallaşma, proje geliştirme ve desteklere erişimi konularında çalışmalar yürüteceğini bildirdi.

Yurtdışına ofis açmaya devam

Olpak, 'Yurtiçi Teşkilatlanma Komisyonu'nun hedefinin, şubeler ve temsilciliklerle ilgili faaliyetleri yürütmek ve MÜSİAD bayrağını, Türkiye'nin 15 yeni yerinde daha dalgalandırmak olacağını belirtti. 'Yurtdışı Teşkilatlanma' olarak, mevcut irtibat noktalarının yanı sıra, Amerika, Pasifik, Avrupa, Kuzey Afrika, Sahra Altı ve Orta Asya olmak üzere altı öncelikli bölgede çalışmalarını yürüteceklerini belirten Olpak, 'Bu doğrultuda, gerekli gördüğümüz takdirde, Pekin, Washington, Cidde, Brüksel ve Addis Ababa gibi noktalarda ofisler açmayı planlıyoruz' dedi.  YENİ ŞAFAK

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA