• Konya15 °C

Aydoğan Deveci

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

OLMADI KARMEK OLMADI

11 Haziran 2010 10:35

Mehmet Hançerli’yi kim sevmez? Eleştirenler bile cümlelerinin sonunda iyi niyetinin altını çizer. Girişkendir, sempatiktir; ikinci kez belediye başkanı seçilmesinde duyarlılıklarının etkisi büyüktür.

 

9 Haziran Çarşamba günü “Eski Konyalı” diyebileceğim bir arkadaşımın kardeşi saat 14 sularında ziyaretime geldi. Selam, hal hatırdan sonra konuya girdi. “Aydoğan Bey bu gün Karatay Belediyesi meslek edindirme kurslarının sergisi vardı, orada bazı görüntüler kaydettim. Ağabeyim de izleyip sizinle paylaşmam gerektiğini söyledi” dedi. Genelde bu tip programlara pek iştirak etmem. Bana ne izleteceğini de çok anlayamamakla birlikte tabi buyurun dedim. Elindeki minik kameranın ekranından izlemeye başladık.

 

Mevlana Kültür Merkezindeymiş etkinlik, sanırım sergi öncesinde bir sunum gerçekleştirilmiş. Geziler yapmış KARMEK kursiyerleri, tiyatro ve sinemaya gitmişler. Gerçi hangi akla hizmetse Recep İvedik 3’e götürmüş hocaları; dakikada onlarca küfür edebilen bir adamın filminde ne işi olur benim Karataylı kız kardeşlerimin... Sonra Sevgili Hançerli coşkulu bir konuşma yapmış. Protokolde ilk başlarda görememiştim ama akabinde İl Başkanı Ahmet Sorgun’da yer almış.

 

Sunucu bir defile takdim ediyor, KARMEK kursiyerleri hazırlamışlar, ayrıca makyaj ve kuaförlük eğitimi de aldıklarından bu hünerlerini defilede sergileyeceklermiş. Görünce şok girdim, oldukça açık kıyafetler sergileniyor. Kim mi sergiliyor? Sanırım kursiyerler. Terbiyem manken izlememe engel, ancak kamera kayıtlarından ıslık sesleri duyuluyor, kızların ağabeyleri olmadıkları kesin. Dekolte sayılacak kıyafetle pek çok kız sahneye çıkıyor, bir ara kamera İl Başkanı’na yönelmiş; Sayın Başkan eliyle yüzünün bir kısmını örtüyor, bakışları yere yönelmiş, hissiyatıma tercüman oluyor sanki…

 

Defile rezaleti bitince arkadaşa dönüyorum, çok üzüldüğümü ifade ediyorum. Abi daha bitmedi diyor, devamı da var. İkinci bir defileyi kaldıramayacağımı ifade ediyorum, Hayır abi sırada step var diyor... 5-6 bayan üzerlerinde eşofman türü dar kıyafetler ellerinde step tahtası kuruluyorlar Sultan Veled Salonuna. Sultan Veled’e inat, kültürümüzle alakası olmayan garip hareketler yapıyorlar maharetmiş gibi. Sırayla tahtanın üzerine çıkıp iniyorlar, kilo vermeye pek de yaramamış bu egzersiz, görsel değerinin olmadığı ise İl Başkanı’ın salonu terk edişinden belli…

 

Son kare de ise sunucu “Valse” davet ediyor minik yavruları. Takım elbiseli çocuklar, tuvalet giymiş küçük kızlarla vals yapıyor Mevlana iklimine inat. Meslek edindirme denen şey bu olsa gerek. Bir film karesine dahi tahammül edecek sabrımın kalmadığını fark ediyorum… Asırlarca Selçuklu’nun kalbi ne için attı? Torunlarının ise Selçuklu’dan bir satır söyleyecek sözü yok.

 

Bir ara nerede yaşadığımı şaşırdım, burası Konya değil mi? On yıllardır havasını soluduğum Karatay’damıyım hala? Evet evet, burası Karatay ve ben Aydoğan Deveci… Ya kamera kayıtlarında gördüklerim kimdi? O kıyafetleri gencecik kardeşlerime kimler ne için giydirdi? Sahnede o kıyafetlerle yürürken ne mesleğiydi edindikleri? Steple form tutmak isteyen bayanların protokolünde bulunduğu hazıruna bu dansı yapması çok mu gerekliydi?              Sevgili Başkanım biliyorum ki sizin bu organizasyonda bir dahliniz olamaz. Biliyorum ki siz de en az bizler kadar bu görüntülerden rahatsız oldunuz. Karatay’ın fukara halkının vergilerinin israf edilmesi benim içimi acıttığı kadar sizi de üzmüştür ve biliyorum ki bu noktada Siz de vebal sahibisiniz. Geri kafalı, yobaz diyenler olmuştur yazımızı okuduktan sonra. Eleştirilerimizi yersiz ve haksız bulanlarda… Ama ben kendimi bildim bileli Karatay’da hiçbir belediye böylesi bir trajediye imza atmamıştı, şaşkınlığım, kırgınlığım bundan olsa gerek, bir türlü içime sindiremediğim “Müslüman mahallesinde salyangoz satanlara” verdiğim tepki olsa gerek.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Türkiye'den NATO'ya rest!
  • Milyonlarca çalışana müjde!
  • Kamuda 4 bin 970 ek kadro açıldı
  • TSK'da operasyon! 144 gözaltı var
  • Konya'da FETÖ/PDY operasyonu: 10 gözaltı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA