• Konya13 °C

Ümmiye Yılmaz Erçevik

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

OLİMPİYATLARI KIZLARIMIZ YENİDEN FETHETTİ!

03 Eylül 2012 09:28
 Geçtiğimiz ağustos ayında Londra’da 1500 metrede kızlarımızdan Aslı Çakır Alptekin altın madalya ve Gamze Bulut ise gümüş madalya almıştı. Tek yürek olup nefeslerimizi tutarak izlediğimiz bu zorlu maratondan sonra dünde yine Türkiye’ye başka bir altın madalya geldi. Bu seferki rekor daha bir anlamlı daha bir sevindiriciydi diyebilirim. Nazmiye Muslu’nun büyük başarısı…
 
 2012 Londra kadınlar halter 40 kiloda mücadele eden Nazmiye Muslu isimli engelli kızımız 109 kiloyla dünya ve paralimpik rekoru kırarak altın madalya kazandı. Onların bu başarısı öyle gurur verici öyle manalıydı ki gözlerim yaşlarla, yarışmanın sonucunu izledim diyebilirim. İzlemek isteyenler için TRT spor kanalı her gün Londra’dan canlı yayın yapmakta ve bilgilendirmektedir.

Özellikle sporcunun ahlaklısını severim diyen Mustafa kemalin sözünü hatırlatacak cinsten bir davranış ise Aslı çakır Alptekin’den geldi. Gamze Bulutun basın açıklamasında “Aslı abla bana çok yardımcı oldu. Hep beni destekledi” sözleri sanırım spora kardeşliğin damgasını da böylelikle vurmuş oldu. Gamze bulutun Aslı Çakır Alptekin ile birbirlerine verdikleri destek beni çok etkiledi diyebilirim.

Kürt asıllı Türk milli tekvandocumuz Nur Tatar ise yine olimpiyatlarda tekvando dalında 2012 olimpiyatlarında Londra’da ülkemize altın madalya kazandırmıştır. Tekvando gibi zor bir sporda bizim kat etmiş olduğumuz bu yol gerçekten yüz güldürücü, sevindirici bir haber niteliği de taşımaktadır.

Ayyıldız’ın meleklerinin başarılarının ben bu kadar madalyayla kalmayacağından eminim ileriki senelerde de bu özellikle bayanlar arasındaki başarı sayısının hızla artacağından fazlaca umutluyum.

Bu sene olimpiyatlara Londra 3. Kez ev sahipliği yapmaktadır.1908 ve 1948 den sonra 2012 olimpiyatların Londra’da yapılması bize de uğur getirdi denilebilir. Sadece bayanlarımız değil erkek sporcularımızın da katılımlarıyla alınan 2 altın 2 gümüş ve 1 bronz madalya ile toplam 5 madalyaya tamamlandı.

ABD ‘nin elde ettiği toplam 104 madalyanın yanında bizimkisi deve kulak misali kalıyor ama bu da bizim futboldan başka hiçbir spora karşı toplum olarak ilgimizin olmadığını çocuklarımızı yönlendiremediğimizden kaynaklandığını düşünüyorum.

Özellikle devlet politikası olarak da bizler Rusya gibi büyük Britanya gibi Çin gibi spora ve sporcu yetiştirmeye önem vermiyoruz. Bizim halk anlayışımızda sporculuk diye bir meslek yok zaten. Böyle olunca da spora yeteneği olan çocuklar bile bu dallarda kendilerini geliştiremiyorlar. Mesleksiz ortada kalırım korkusuyla öğretmenlik gibi başka bir alana yönleniyorlar. Ailelerde aynı fikir karmaşası nedeniyle çocukların spor haricinde başka alanları tercih etmesi yönünde baskı yapıyorlar.

Yeteneğin isteğin önüne geçtiği tek alan spor diyebiliriz. Sadece bazen yönlendirmekte yetmeyebiliyor önemli olan iyi olanları bulmak buda sanırım spor öğreticilerinin büyük kabiliyetlerine kalmaktadır.

Spor öğreticiliğini sadece gönüllü beden öğretmenlerinin büyük fedakârlıklarla, ne zor şartlarda yaptığını gözlemlersek bizim spor eğitimi konusunda da bayağı bir gelişmemiz gerektiğini de sanırım anlamış oluruz.

Zayıflamak için spor yapan ya da futboldan başka sporun varlığını kabul etmeyen bir toplum için bu başarı gerçi fazlasıyla ümit verici diyebilirim.  Umuyorum bundan sonra bu sayı fazlalaşır. Bir bayan olarak hem cinslerime yeni yarışmalarda ve hayatlarında başarılar diliyorum. Dostça kalın…

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA