• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öldürülecek kadınlar piyangodan çıkmıyor
23 Ocak 2013 Çarşamba 16:49

'Öldürülecek kadınlar piyangodan çıkmıyor'

Şefkat-Der Başkanı Hayrettin Bulan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti hakkında, kadın cinayetlerini önleyemediği ve görevini ihmal edenleri gerektiği gibi cezalandırmadığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanlığına...
Şefkat-Der Başkanı Hayrettin Bulan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti hakkında, kadın cinayetlerini önleyemediği ve görevini ihmal edenleri gerektiği gibi cezalandırmadığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanlığına ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.
Panik butonu ve çağrı usulü koruma verilen kadınların tek tek öldürüldüğünü ileri süren Şefkat-Der Başkanı Hayrettin Bulan, “Devlet risk altındaki kadınları gerçekten korumazsa, maalesef devlet tarafından hakkında koruma kararı verilen yüksek risk altındaki 7 bin kadın tek tek öldürülmeye devam edecek. Türkiye’deki şiddet yönünden risk altındaki kadınlara karşı bir savaş, bir terör var. Bu terörün failleri yani kadına şiddet teröristleri kocalar, takıntılı erkekler, kadınların en yakınları, daha önce şiddet uyguladığı ölümle tehdit ettiği kadınlara karşı adeta topyekun saldırı haline geçmiş durumdalar ve göz göre göre cinayetler gelmeye devam etmektedir” dedi.
“ÖLDÜRÜLECEK KADINLAR PİYANGODAN ÇIKMIYOR”
Kadın cinayetlerinin önlemenin mümkün olduğunu söyleyen Bulan, “Öldürülecek kadınlar piyangodan çıkmıyor. 81 ilin valilik, kaymakamlık, savcılık ve karakollarda öldürüleceğim diyenlerin de, öldüreceğim diyen potansiyel katillerin de isimleri tek tek belli. Daha kaç kadının ölmesi gerekiyor. Kadın cinayetlerini önlemede en önemli tedbir, potansiyel katillerin tutuklu yargılanması ve elektronik kelepçe ile takip edilmesidir. Bununla birlikte devlet risk altındaki kadınları, çağrı usulüyle değil, milletvekili Fatma Kotan’ı korur gibi korumalıdır. Cinayetlere adeta teşvik eden, cezaların caydırıcılığını yok eden katillere en büyük cesareti veren mahkemelerin tahrik, iyi hal indirimlerini kaldırması da şarttır. Risk altındaki kadınların fiziken yerinde 24 saat yakın koruma gerektiren hallerde sadece kadın cinayetleri ve şiddetini önlemek üzere görev yapacak güvenlik görevlileri istihdam edilmelidir. Bu kadın cinayetlerine karşı koruma gücü daha verimli çalışılması bakımından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde görevlendirilmeleri oldukça faydalı olur” şeklinde konuştu.
Bulan, “Kadınları korumayan, görevini ihmal eden yetkililerin katillerle birlikte yargılanıp cezalandırılması, benzer görev ihmallerine karşı da çok önemli bir caydırıcılık sağlayacaktır. Daha önce mahkemelere, savcılıklara başvuran, şiddet yönünden risk altındaki kadınlar tekrar mahkemelere başvursun ve yeni yayınlanan kadına şiddet yasasının uygulama yönetmeliği kapsamında, kimlik değişikliği, gizli iş yeri değişikliği, tanık koruma programı, ekonomik yardım, ev kiralanması, estetik ameliyat gibi tüm haklardan faydalanmak üzere mahkemeden karar çıkartılsın. Bununla birlikte risk altındaki kadınlar asla ama asla ailesinin yanına, adresi bilinen bir yere değil, devlet korumasında gizli bir yere yerleşmeli. Bilinen bir işi varsa, süresiz izne ayrılmalı. Gizli yeni iş teminine kadar maaş devletin ilgili fonları tarafından karşılanmalıdır” dedi.
ANKARA'DA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK
Yarın Ankara’ya gideceğini de sözlerine ekleyen Bulan, “Cumhurbaşkanlığına kadın cinayetlerinde devlet kurumlarının görev ihmali ve sorumluların cezalandırılması ile ilgili suç duyurusu dilekçesini ve kadın cinayetlerinin önlenmesi için acilen devlet kurumlarının yapması gereken görevler konulu mektubu vereceğim. Daha sonra, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına geçerek, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, ‘kadın cinayetlerini önlemiyor, cinayetler göz göre göre geliyor, görevini ihmal edenleri gerektiği gibi cezalandırmıyor, devlet risk altındaki kadınları, gerçekte değil sözde kağıt üzerinde koruyor’ başlıklı bir suç duyurusunda bulunacağız. Yani devleti devlete şikayet edeceğiz” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA