• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Okyanusa tüyo yüzünden kaçmış
04 Eylül 2009 Cuma 12:02

Okyanus'a tüyo yüzünden kaçmış

Sincan 1.Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'ın müfettişlerden kaçmasına yol açan tespitler şunlar: Konya ve Adana illerini içine alan,Okyanus Operasyonu

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'ın Adalet Bakanlığı müfettişlerine ifade vermekten neden çekindiği ortaya çıktı. Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu üyelerinin yaptığı incelemede Osman Kaçmaz'ın, Konya'da Okyanus Operasyonu ile ortaya çıkarılan Organize Suç Örgütü kapsamında telefonu mahkeme kararıyla dinlemeye alınan Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Fatih Özdemir'e bir yakını aracılığıyla,”telefonun dinleniyor” diye haber gönderdiği ortaya çıktı.

Ankara'nın Sincan ilçesinde gerçekleştirilen operasyonla çökertilen tapu çetesi yöneticilerinin serbest bırakılmasındaki tutumu nedeniyle de soruşturulan Kaçmaz'ın ayrıca İstanbul'da olduğu sırada elektronik imza yöntemiyle Ankara'da resmi evrakları imzalattığı, Bodrum'da bulunduğu sırada Ankara'dan resmi sevk çıkarttırıp rapor aldığı da tespit edildi.

DİKKAT DİNLENİRYORSUN

Sincan 1.Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'ın müfettişlerden kaçmasına yol açan tespitler şunlar: Konya ve Adana illerini içine alan,”Okyanus Operasyonu” kapsamında, mahkeme kararı ile telefonları dinlenen Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı (Konya eski Başsavcısı) Mehmet Fatih Özdemir'in dinlendiğini Şehmuz Ernas isimli şahsa bildirerek, Mehmet Fatih Özdemir'i dinlendiği konusunda uyarmasını ve haber kaynağı olarak da kendi ismini vermesini özel olarak rica etmesi. Kaçmaz, Ankara Sincan'da ortaya çıkarılan Tapu Çetesi'nin liderlerini serbest bırakmakla da suçlanılyor.

İSTANBUL'DAYKEN ANKARA'DA

Kaçmaz'ın 6 Ağustos 2008 tarihinde yıllık izne ayrılmasına ve 17 Ağustos'ta THY'ye ait TK 0144 sefer sayılı uçakla akşam 19:00'da Ankara'ya hareket etmek üzere İstanbul Atatürk Havalimanında bulunmasına rağmen; aynı gün saat 17:07 de Ankara'da bulunuyormuş gibi elektronik imzayla göreve başlamaya dair resmi evrak hazırlattığı, -25 Temmuz 2008'de Pegasus'la Ankara'dan Bodrum'a gidip 29 Temmuz'da yine Pegasus firmasına ait uçakla Bodrum'dan Ankara'ya dönmesine ve 28 Temmuz günü Bodrum'da bulunmasına rağmen mesaideymiş gibi sevk çıkarttırarak 5 gün rapor aldırdığı, -29 Mayıs 2008 ve 18 Haziran 2008 tarihleri arasında 20 gün raporlu olmasına rağmen 30 Mayıs ve 12 Haziran'da Bodrum'a gitmesi, 15 Haziran'da Bodrum'dan Ankara'ya dönmesi -15 Nisan 2008 salı günü Antalya'ya gidip 16 Haziran'da işe gelmemesi ve gece saat 21.10 uçağı ile Ankara'ya dönmesi, -26 Eylül 2008 tarihinde mesai saatleri içerisinde Antalya'ya 7 kasım 2008 tarihinde ise İstanbul'a seyehat etmesi, -İzinli, raporlu veya sevkli olmadığı halde; 18 Eylül 2008, 23 Eylül 2008, 21 Mayıs 2009 ve 11 Haziran 2009 tarihli duruşmalara iştirak etmediği belirtiliyor.

Abi yok mu manşetlik bir şey

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yargılanması için dava açan Sincan 1.Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'ın bununla yetinmeyip, bir de “Manşetlik haber” yazdırdığı ortaya çıktı. Savcı Kaçmaz'ı kaçırtan soruların arasında Cumhurbaşkanı Gül, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Gazeteci Şamil Tayyar ile Ergenekon sanığı Şener Eruygur'un başında olduğu Atatürkçü Düşünce Derneği'yle ilgili yaptığı ve yaptırmadığı işlemlerin de yer aldığı ortaya çıktı.

Kamuoyunu yanıltmak istiyor

Adalet Bakanlığı, Sincan hakimi Kaçmaz'ı ifade vermek yerine basına açıklama yaparak kamuoyunu yanıltmakla suçladı. Kaçmaz'ı yalanlayan bakanlık, müfettişler tarafından savunması istenen konuların kendisine tebliğ edildiğini açıkladı

Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'ın Bakanlık müfettişlerine ifade vermeyi reddetmesinden sonra başlayan tartışmalarda Kaçmaz ile avukatını suçladı. Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'a, hakkında yürütülen soruşturma kapsamında savunması istenilen konuların önceden tebliğ edildiğini bildirdi. Başkanlık, “buna karşın Kaçmaz'ın mahkeme kararlarını hiçe sayıp, dayanak belgelerin örneklerinin kendisine verilmemesini gerekçe göstererek savunma vermekten kaçındığını, bunu müfettişlerce savunmasının kısıtlandığı şeklinde göstermek istediğini” öne sürdü.

KISITLAMA KARARI VAR

Haberlerde ayrıca, ifade sırasında Bakanlığa geldiği belirtilen YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun da soruşturma sürecinin hukuka uygun olmadığı yönünde açıklama yaptığı bilgisine yer verildiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi: “Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığının yaptığı tüm soruşturmalar Anayasa, Hakimler ve Savcılar Kanunu, Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Tüzüğü ve Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde ve bağımsız mahkemelerce verilen kararlar uyarınca yürütülmektedir. Teftiş Kurulu Başkanlığınca görevlendirilen başmüfettişler tarafından Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz hakkında yürütülmekte olan soruşturma sırasında, suç teşkil ettiği ve disiplin cezasını gerektirdiği düşünülen eylemleri hakkında savunmasının istendiğine ilişkin dört sayfadan oluşan yazı tebliğ edilmiştir. Yazıda, savunma talebinde isnat edilen tüm hususlar olay, yer, kişi, tarih ve saat olmak üzere ayrı ayrı açıklanmıştır. İlgili, avukatı aracılığı ile soruşturmanın dayanağı tüm belgelerin verilmesini talep etmiş ise de bağımsız mahkemelerce verilen kısıtlama kararları nedeniyle bu mümkün görülmemiştir.”
 
Yeni Şafak
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA