• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Okuyacakken neden kaçsın?
31 Mayıs 2014 Cumartesi 09:09

Okuyacakken neden kaçsın?

PKK tarafından çocukları dağa kaçırıldığı için 12 gün önce oturma eylemi başlatan ailelerin sayısı 72'ye ulaştı. Kızının üniversite sınavlarına hazırlandığını söyleyen Zeynep Yıldız 'Dağa çıkacak olan sabahlara kadar ders çalışmaz' dedi.

PKK tarafından çocukları kaçırılan ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan ailelerin sayısı 72'ye yükseldi. Eyleme, İstanbul, Çanakkale, Van, Muş, Adana ve Mersin'den 9 aile daha katıldı. Sayıları 72'ye ulaşan gözü yaşlı ailelerin bekleyişi sürerken, Adıyaman'da dağa kaçırılan kızlarından 25 gündür haber alamayan 2 anne çocuklarının kurtarılması için çağrıda bulundu. Fevzi Çakmak Anadolu Lisesinde eğitim gören Arzu Kahraman ve Ruken Yıldız'dan 5 Mayıs'tan bu yana haber alınamıyor. Kız öğrencilerin terör örgütü tarafından kaçırıldığı belirtiliyor. Kız çocuklarının bir anda ortadan kaybolması ise merkeze bağlı Payamlı köyünde yaşayan aileleri üzüntüye boğdu. Okuldaki başarılarıyla göz dolduran evlatlarından 25 gündür haber alamayan anneler, çocuklarına kavuşmak istiyor.

KİTAPLARINI BIRAKIP GİTTİLER

Ruken Yıldız'ın annesi Zeynep Yıldız, kızının dağa gidecek iradesinin olmadığını söyledi. Kızının üniversite sınavlarına hazırlandığını anlatan Yıldız, çocuğunun kaldırıldığını belirtti. Yetkililerden yardım isteyen Yıldız, şöyle konuştu: 'Yalvarıyorum onları geri getirsinler. Onlar küçükler daha bir şey yapamazlar. Okula gidiyorlar, kitaplarını bırakıp gittiler. Bunlar kendi iradeleriyle gitmedi. Kızımın dersleri çok iyiydi, doktor olmak istiyordu. Dağa çıkacak olan insan sabahlara kadar ders çalışmaz.'

ÇOK ÇALIŞIYORDU

Arzu Kahraman'ın annesi Zahide Kahraman ise kızına kavuşmak istediğini vurguladı. Kızının tıp fakültesini kazanmak çok çalıştığını dile getiren Kahraman, ' Bu acıyı bilmeyen anlamaz. Böyle bir şey kızımın hiç aklından bile geçmez.' şeklinde konuştu.

Ailelerden eyleme devam kararı

Diyarbakır'da çocuklarını PKK'nın kaçırdığı gerekçesiyle 19 Mayıs gününden itibaren oturma eylemi yapan aileler adına yapılan açıklamada, eyleme ara verildiği açıklandı. Ancak bunun açıklamayı yapanları bağladığını belirten yaklaşık 25 aile ise oturma eylemine, devam kararı aldı. Açıklamanın ardından bazı aileler Büyükşehir Belediyesi önünden ayrılırken, ailelerin bir kısmı ise açıklamanın kendilerini bağlamadığını belirtti. Eyleme devam eden aileler adına konuşan ve Muş'tan geldiğini belirten Fadile Özkan, herhangi bir somut gelişme olana kadar eyleme devam edeceklerini söyledi.

9 yaşında olanı bile çıkarmışlar

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, çocukların dağa kaçırılmasıyla ilgili 'Öğretmenler bu işin sadece bir parçası. 'Akademi kurdum' diye kandırıyor; 'dernek, siyasi parti kurdum' diye kandırıyor. Öğretmenden ziyade, çocuklar dernekler, siyasi partiler vasıtasıyla ya da kandırılarak dağa götürülüyor' dedi. Üstün, terör alt komisyonu raporunda, terör örgütünün insan kaynağının önemli bir kısmının 18 yaşın altında olduğunu belirttiklerini söyledi. Raporda '9 yaşındaki bir çocuğun bile örgüte götürüldüğünü yazdıklarını' kaydeden Üstün, 'Tunceli'de bir öğretmen sınıfındaki çocukların tamamını dağa çıkarmış. Bu uç örnek ama bunun dışında onlarca sayısız örnek var' dedi.

Kaçırılanlar Rojova'ya götürülüyor

Suriye Kürdistan Demokrat Partisi Politbüro üyesi Mustafa Cuma kaçırılan çocukların Rojova'ya götürüldüğünü söyledi. Cuma, 'Bu çocuklar, hem Kandil hem de Rojava'daki kamplarda silahlı eğitim alıyor. Suriye'de, Irak Şam İslam Devleti'ne karşı yürütülen savaşta kullanmaları uzak bir ihtimal değildir' dedi. Cuma, şunları söyledi: 'Elimizde PYD'nin, Rojava halkından 12 yaşındaki kız çocukları zorla götürdüğüne dair kesin bilgi ve belgeler var' dedi.

Anneler onu da cesaretlendirdi

Diyarbakır'da çocuklarının terör örgütünce kaçırıldığını iddia eden annelerin, seslerini duyurmak için başlattığı oturma eylemi, İzmir'de aynı durumda olan aileleri de umutlandırdı. İzmir'de, 20 yaşındaki oğlu Adem Tekik'in terör örgütünce kandırılarak dağ kadrosuna katılmak üzere götürüldüğünü iddia eden baba Dursun Tekik, Diyarbakır'daki annelerin başlattığı mücadelenin kendilerini cesaretlendirdiğini söyledi.

HEPSİ ÇOCUĞUMUZ

Tekik, şunları söyledi: 'Diyarbakır'daki aileleri görünce çok duygulandım. Giden çocukların hepsi de bizimdir. Onlar, kandırılıp oraya götürüldüler. Diyarbakır'daki aileler için de üzgünüm.'

700 ailenin canı yandı

Terör örgütü PKK, 2013 başından bu yana toplam 700 çocuğu zorla ya da kandırarak dağa kaçırdı. Son yıllarda insan kaynağı temininde zorluklar yaşayan terör örgütü 18 yaşın çocuklara yöneldi. Geçen yıl 600 çocuğun, bu yılın 4 aylık döneminde ise 100 çocuğun, PKK tarafından zorla ya da kandırılarak dağa çıkarıldığı belirtildi.

DİL KURSU BAHANESİ

Özellikle 'Kürtçe dil kursu' ya da sosyal faaliyet bahanesiyle toplanan gençler, örgütün yönlendirilmesiyle çeşitli gruplara dahil ediliyor. Yürütülen propagandayla sempatizan haline getirilen gençler, güvenlik güçlerine mukavemet, kamu binalarına saldırı eylemlerine karıştırılıyor. Daha sonra eyleme katılanlar gençler, 'Aranıyorsunuz, cezaevine gireceksiniz' sözleriyle korkutup, örgütün dağ kadrosuna yönlendiriliyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA