• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Okullu çoban dönemi başladı
29 Eylül 2010 Çarşamba 15:50

Okullu çoban dönemi başladı

Konya'da İl Tarım Müdürlüğü tarafından hazırlanan ''çoban yetiştirme eğitimi'' projesi çerçevesinde ilköğretim mezunu ya da okuma-yazma bilen 140 kişiye 2'şer haftalık sürelerle teorik ve uygulamalı
Konya'da İl Tarım Müdürlüğü tarafından hazırlanan ''çoban yetiştirme eğitimi'' projesi çerçevesinde ilköğretim mezunu ya da okuma-yazma bilen 140 kişiye 2'şer haftalık sürelerle teorik ve uygulamalı olarak çobanlık eğitimi verilecek.
 
Konya'da İl Tarım Müdürlüğü tarafından hazırlanan, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bahri Dağdaş Uluslararası Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Konya İli Damızlık Koyun Yetiştiricileri Birliği ortaklığı ile düzenlenen ''Çoban Yetiştirme Eğitimi Projesi'' uygulanmaya başladı.
Konya İl Tarım Müdür Vekili Bülent Alparslan, Konya Ticaret Borsası toplantı salonunda düzenlenen toplantıya, Mevlana Kalkınma Ajansı destekli projenin nitelikli eleman yetiştirme konusunda bir adım olduğunu söyledi.
 
Türkiye'de hayvancılık sektöründe ortaya çıkan sorunların çözümünde etkili olması için bu projeye önem verdiklerini dile getiren Alparslan, ''bu proje önemli bir ihtiyaçtır'' dedi.
Proje sonunda terminolojide de bazı değişiklikler olacağını belirten Alparslan, şunları kaydetti: ''Sürü bakıcısı, hayvan bakıcısı diye yeni bir terminoloji oluşacak. İlerleyen aşamalarda  bu eğitimle, çobanlık bir meslek haline gelecek. Eğitimli bir mesleğin oluşmasını biz de arzu ediyoruz. Eğitim sürecinin de bu mesleğin eğitimli bir meslek olması yolunda bir başlangıç oluşturacağı düşüncesi içerisindeyiz. Şimdi artık hayvancılık sektöründe 3-5 başlık hayvan değil, 100-200 başlık işletmeler var. Küçük baş işletmelerde çok büyük rakamalar teşkil ediyor. Sanayide bulunan bir fabrikada mühendis ve işi yürütecek eğitimli kişiler var. Hayvancılık sektöründe ise alt kademede çalışacak nitelikli eleman ihtiyacı var. Proje ile ilerde nitelikli, eğitimli elemanlar olacak.''
 
140 kişinin katılacağı eğitimlere, ilköğretim mezunu ya da okuma yazma bilen 22-35 yaş arası kişilerin başvurabileceği, kayıtların Konya İl Tarım Müdürlüğü ve İlçe Tarım Müdürlüklerinden yapılacağı bildirildi.
 
Eğitime katılan ve tamamlayan kursiyerlere günlük 10 lira ve yol iaşe bedeli verileceği, 2'şer haftalık programda, teorik ve uygulamalı eğitim verileceği öğrenildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA