• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Okulları belediye yönetsin önerisi
10 Ekim 2009 Cumartesi 08:29

Okulları belediye yönetsin önerisi

Türkiyede eğitimin sorunları masaya yatırıldı. Bölgesel farklılıkların önemine dikkat çeken uzmanlar eğitim sisteminin Avrupa ve ABDdeki gibi belediyelerce yönetilmesi konusunda hemfikir

İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi’nde önceki gün gerçekleşen ‘Türkiye’de ve ABD’de Eğitim Uygulamalarında Yakın Zaman Gelişmeleri’ adlı konferansta bir araya gelen yerli ve yabancı eğitimciler, yönetimde ABD modeline dikkat çekti. Tıpkı Türkiye gibi bölgesel anlamda kendine has özellikleri olan ABD’de eğitim belediyeler ya da vilayetlerce yönetiliyor. Eğitimciler bölgeyi çok iyi tanıyan vali ve fedarasyonlarca atanıyor. Sorunlar da bölgesel şartlara uygun, konuya hakim kişilerce çözülmüş oluyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanı Dr. Halil Rahman Acar, “Bu yöntem gerek ABD’de gerek Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde senelerdir uygulanıyor. Merkezde bir eğitim bakanı bir de belediyelerin eğitim müdürleri var”dedi. 

Acar sözlerine şöyle devam etti: Tüm yetkiler vilayetlerdeki müdürlere ait. Herhangi bir sorun karşısında anında ve nokta atışlı çözümler üretiliyor. Sistemin ülkemizde de uygulamaya geçmesi için yasal düzenleme gerek” dedi. Amerikan Araştırma Enstitüleri Başkan Yardımcısı Dr. Laura Salganik ise hızlı çözüme dayalı yöntemin eğitimin başarı çıtasının yükseleceğini savundu. Dr. Laura Salganik, “Eğitim sistemimizi belediyelerin kontrolüne bırakmamız sayesinde eğitim alan kişilere lokal anlamda yakın kurumlar tarafından kolaylıkla müdahale edilebiliyor. Bu sayede eğitim sistemimizin daha başarılı bir biçimde işlemesi sağlanıyor” açıklamasını yaptı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA