• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Okullarda serbest kıyafet uygulamasına geçilmiyor!
25 Mayıs 2010 Salı 14:25

Okullarda serbest kıyafet uygulamasına geçilmiyor!

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, okullarda kılık-kıyafetle ilgili olarak, Bakanlık tarafından yapılan bir anket baz alınarak
Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, okullarda kılık-kıyafetle ilgili olarak, Bakanlık tarafından yapılan bir anket baz alınarak bazı tekstil firmalarınca kamuoyunu yanıltıcı ve gerçek dışı ilanların gazetelere verildiği belirtilerek, ''Fiili uygulama ile yönetmelikteki tezatlığı gidermek üzere yürüttüğümüz çalışma, yeni eğitim-öğretim yılında başlayacak bir uygulamayı kapsamamaktadır'' denildi.
     Yazılı açıklamada, son günlerde basın-yayın organlarında Bakanlığın serbest kıyafet uygulamasına geçeceğine ilişkin haberlerle ilgili açıklama yapılması gereği duyulduğu ifade edildi.
     Açıklamada, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun yakın zamanda yapacağı basın toplantısıyla Bakanlıktaki birinci yılını değerlendirmeyi ve 5 yıllık strateji hedeflerini açıklamayı planladığı bildirildi.
     Haftalık ders saatleri çizelgesinden müfredata, Seviye Belirleme Sınavları'ndan hizmet içi eğitimin yeniden yapılandırılmasına kadar pek çok konuda çalışmalar yürütüldüğü ve tüm bu çalışmaların detaylarının bizzat Çubukçu tarafından söz konusu toplantıda anlatılacağı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
     ''Okul üniformalarıyla ilgili çalışma da Bakanlıktaki yeniden yapılandırma çerçevesinde bir zaruret olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğrencilerimizin kendilerini içinde daha rahat hissedecekleri kıyafetleri belirlemek üzere, bir yıla yaydığımız planlama ile çeşitli çalışmalar gerçekleştirilmiş, yaptığımız bilimsel araştırma, çalıştay ve anketle veli, öğrenci ve öğretmenlerimizin görüşlerine demokratik bir tutum izlenerek başvurulmuştur.
     Ancak, takdir edileceği üzere, 16 milyon öğrencisiyle geniş kitleleri etkileyecek bir çalışmada, değerlendirme ve karar verme sürecinin konunun basında yer aldığı şekliyle hızlı ve ani olması beklenemez. Henüz karar oluşturulmamış bir safhadayken ve serbest kıyafet uygulamasına geçişle ilgili Bakanlığımızın resmi yetkilileri tarafından deklare edilmiş bir açıklama yokken, sadece yaptığımız bir anketi baz alarak bazı tekstil firmalarınca kamuoyunu yanıltıcı ve gerçek dışı ilanların ısrarlı bir tutumla gazetelere verildiği gözlemlenmiştir. Çeşitli haber ve yorumların söz konusu ilanları izlemesi ise son derece üzücüdür.''
     Kıyafet-üniforma uygulamasının sadece tekstil firmalarını ilgilendiren bir konu olmayıp, eğitimin tüm paydaşlarını yakından ilgilendirdiği vurgulanan açıklamada, şu andaki kılık kıyafet yönetmeliğin 7 Aralık 1981'de yürürlüğe girdiği anımsatıldı. Bu yönetmeliğe göre öğrencilerin siyah önlük giyip, beyaz yaka takmaları gerektiğine işaret edilen açıklamada, ''mavi önlük'' uygulamasının ise bir genelgeyle düzenlendiği anlatıldı. Açıklamada, ''Fiili uygulama ile yönetmelikteki söz konusu tezatlığı gidermek üzere yürüttüğümüz çalışma, yeni eğitim-öğretim yılında başlayacak bir uygulamayı kapsamamaktadır'' denildi.
     Açıklamada, kılık kıyafet yönetmeliği ile ilgili detayların bizzat Milli Eğitim Bakanı Çubukçu tarafından düzenlenecek basın toplantısında açıklanacağı belirtilerek, ''Bakanlığımızla ilgili her konuda resmi bir açıklama yapılmadığı sürece çıkan haber, yorum ya da yazıların ilgilileri tarafından dikkate alınmaması gerektiğini önemle vurgularız'' ifadelerine yer verildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA