• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Okullarda kayıt karmaşası
05 Haziran 2012 Salı 22:48

Okullarda kayıt karmaşası

E-okul sistemi üzerinden yapılan kayıtlar, bu yıl 4+4+4'e takıldı. Hangi okulların ilkokul, hangilerinin ortaokul, hangilerinin de imam hatip olarak eğitim-öğretime devam edeceği belirlenemediği için

Eğitimi zorunlu ancak kesintili olarak 12 yıla çıkaran ve kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen sistem önümüzdeki öğretim yılında başlıyor. Yeni sisteme göre 30 Eylül 2012 tarihinde 66 ayını dolduran her çocuk e-okul sistemi üzerinden 1. sınıfa otomatik olarak kaydedilecek. E-okul sistemi öğrenciyi Ulusal Adres Veri Tabanı’ndaki adres bilgilerine göre en yakın ilköğretim okuluna kaydedecek. Önceki yıllarda bu işlem, 1 Haziran’dan itibaren gerçekleştiriliyordu.
AYRIŞTIRILAMADILAR

Ancak İl milli eğitim müdürlükleri henüz hangi okulun ilkokul, hangisinin ortaokul ve imam hatip okulu olarak belirlenmesi çalışmasını tamamlayamadığından bu otomatik kayıt işlemi henüz yapılamadı. Okulların “ayrıştırılması”nın hafta sonuna dek bitmesi bekleniyor. O zaman e-okul sisteminden okula yeni başlayacak, 5. sınıfa ve zorunlu liseye gideceklerin hangi okullara kayıt olduğu ortaya çıkacak.

Veliler e-okul sisteminden çocuklarının hangi okullara yerleştirildiğini öğrenecek. Bu arada ilçelerde kaç okulun imam hatip ortaokulu olacağı da belirlenemedi. Ancak okul yöneticileri her ilçede büyüklüğüne göre en az bir, büyük ilçelerde birkaç okulun “imam hatip ortaokulu” olarak açılmasının istendiğini ifade ediyor.

Bazı ilçelerde sayı 5’e de çıkabilecek. İmam hatip ortaokullarında mescit açılıp açılmayacağına ilişkin ise bir yetkili “Şu andaki İlköğretim Okulları Standartları Yönergesi’ne göre ilköğretim okullarında yani orta kısmı da kapsayan bölümde mescit açılması yer almıyor. İmam hatip ortaokulu olmasına karar verdiğimiz okullarda da herhangi bir değişiklik yapmıyoruz. Yani mescit ve abdest alınacak yerler yapılmıyor. Yönerge değiştirilirse o zaman yapılabilir” açıklamasında bulundu.

KAYITLAR SANAL OKULLARA

Okulların dönüşüm çalışmalarını yürüten yetkililer, ortaokul ve liselere kaydı şöyle anlattı: “Bu yıl 4. sınıftaki öğrencinin kaydı 5. sınıfa e-okul üzerinden yapılacak. Aile eğer çocuğunu imam hatip ortaokuluna göndermek istiyorsa o okula gidecek.

Öğrencinin kaydı bu okula geçecek. Lisede ise 8. sınıftan mezun olanlar sanal okula kayıt edilecek. Sonra fen ve Anadolu lisesi gibi sınavla öğrenci alan okulları kazananların kayıtları buradan düşülecek. Aileler imam hatip ya da meslek lisesi istiyorlarsa onlar da kayıtlarını bu okullara yaptıracaklar. Geri kalan öğrenciler de genel lise öğrencisi olacak.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • İHH’dan Doğu Hamalı mültecilere 2 tır gıda kolisi yardımı
  • Konya’da silahlı, sopalı ve bıçaklı kavga!
  • Cenaze dönüşü kazada 4 kişilik aile yok oldu
  • Ereğli Belediyesi Hanımlar Semt Lokali açıldı
  • Çıkan yangında mahsur kalan 15 kişi kurtarıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA