• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Okullarda cips kola yasağı kalkıyor mu?
29 Ağustos 2012 Çarşamba 08:29

Okullarda cips kola yasağı kalkıyor mu?

Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlığının okul kantinlerindeki cips ve kola yasağı kalkacak mı? Kantin Devrimi sermayeye yenildi mi?

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer, kola ve cips satışlarının okullarda yeniden serbest bırakıldığını ileri sürerek, ‘kantin devriminin’ sermayeye kurban edildiğini söyledi. “Çocuklar ve dolayısıyla ülkenin geleceği küresel sermayenin çıkarlarına kurban ediliyor” diyen Özer,  Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu yetkililerinin, yasağı tüketimi cazip kıldığı gerekçesiyle sona erdirdiklerini belirtti.

Hürriyet'tin haberine göre bakanlık yetkililerinin samimi olmadığını belirten Gıda Hareketi Lideri Özer; “Bilakis yasak nedeniyle tüketim azalmıştı ve aileler bu durumdan çok memnundular. Yasağın tüketimi azaltması, yerli ve yabancı birçok üreticiyi rahatsız ettiği için baskı uygulandığı dile getiriliyordu. Bakanlıkların bu geri adımı, baskılara boyun eğmekten başka bir anlam taşımaz. Kaldı ki gerekçeleri ilmî açıdan hiçbir kıymeti harbiyesi olmayan komik değerlendirmelerdir. Bu boyun eğiş çocukları; dolayısıyla da ülkenin geleceğini endüstriye peşkeş çekmektir” sözleriyle tepki gösterdi.

BAŞBAKANLIK GENELGESİ
Özer’in bu iddiaları karşısında aradığımız Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise açıklamalara tepki gösterdiler. Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programıyla ilgili Başbakanlık Genelgesini anımsatan yetkililer, bu genelgeyle ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarına üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirme talimatı verildiğini anımsattılar.

GEÇEN YIL YASAKLANDI
Bu programın, “Obezitenin Önlenmesine Yönelik Çalışmalar”  bölümünde yer alan ”Okullarda Obezite ile Mücadelede, Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması” başlığı kapsamında Milli Eğitim Bakanlığının 21 Temmuz 2011 tarihli ve 2011/41 sayılı Genelgesi ile gazlı içecekler ile cipslerin yasaklandığının altını çizdiler.

YASAK DEVAM EDİYOR
Hem Sağlık Bakanlığı hem de Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgili birimi olan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü söz konusu Genelgenin halen geçerli olduğunu ve yeni eğitim öğretim döneminde de uygulamanın süreceğinin altını çizdiler.

İŞTE O MADDE:
Milli Eğitim Bakanlığı’nın 21 Temmuz Tarihli Genelgesi;
“Eğitim kurumlarımızın, yatılı veya pansiyonlu yemekhaneleri dâhil olmak üzere kantinleri, çay ocakları, büfeleri, v.b. yerlerde, çocukların dengesiz beslenmesine şişmanlığa (obezite) sebep olabileceğinden, doğal maden suları hariç, enerji yoğunluğu yüksek, besin değeri düşük olan (enerji içecekleri, gazlı içecekler, aromalı içecekler ve kolalı içecekler) ile kızartma ve cipslerin satışları yapılmayacak, otomatik satış yapan makinelerde bulundurulmayacaktır. Bunların yerine Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan üretim veya ithalat izni bulunan süt, ayran, yoğurt, meyve suyu, taze sıkılmış meyve suyu ve tane ile satış yapılabilen meyve bulundurulacaktır” şeklinde değiştirilmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
  • Makine ihracatında rekor
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA