• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Okullar hafta sonu da açık kalacak
07 Eylül 2011 Çarşamba 10:08

Okullar hafta sonu da açık kalacak

Milli Eğitim Bakanı Dinçerin hayalim dediği projeyle okullar hafta sonu da açık kalacak.

Amacı ‘okulu sevdirmek’ olan proje kapsamında öğrenciler ders değil, sportif ve kültürel aktiviteler yapacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilerin okulu sevmesi için yeni bir proje başlatıyor. Bakan Ömer Dinçer’in “hayalim” diye açıkladığı ve öğrencilerin hafta sonları da okula gitmesi sağlanacak projenin amacı, “çocukların sportif ve kültürel aktivitelerini” artırarak okulu sevdirmek.

VELİLER DE GİDEBİLECEK

Proje kapsamında hafta sonları da okullardaki bilgisayarlar öğrencilerin hizmetine olacak. İnternette serbestçe dolaşabilecek olan öğrenciler, araştırma yapmak içininternetkafelere gitmek zorunda kalmayacak. Bakanlık, öğrencilerin sportif ve kültürel faaliyetlerin artırılması için okullara talimat verirken, öğrencilerin yanı sıra velilerinin de bu programlara katılması sağlayacak.

OKULLAR SADECE DERSLİK DEĞİL

Projeyle ilgili BUGÜN’e konuşan Bakan Dinçer, çocukların temel bilgi ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. “Öğrenciler hafta sonu da okula gidecek, ama ders için değil” diyen Dinçer, “Okullar sadece derslikleri olan, fiziki alanlar olarak görülmemeli. Okullarımız, bizimiç dünyamızı, vizyonumuzu yansıtan mekanlar olarak algılanmalı. Bu açıdan bakıldığında fizikimekanların sadece derslik olarak görülmesi bizim başarılarımızın önündeki en önemli engellerdendir” dedi.

KÜLTÜREL FAALİYET ALANI

Okulların, okul idarecileri kadar, öğrenci ve velilerine de ait olduğunu vurgulayan Bakan Dinçer, “Okulları öğrencilerin ve velilerin kullanabildiği, rahat girip çıkabildiği ve hatta kendi ailevi veya sosyal, kültürel faaliyetlerini yapabildikleri mekanlar haline getireceğiz” diye konuştu.

12 milyon öğrenci internetten yararlandı

Milli Eğitim Bakanlığı, 2011 yılı başından itibaren 37 bin 19 okul ve kuruma geniş bant ADSL bağlantısıyla internet bağladı. Lise ve dengi okulların yüzde 100’ü, ilköğretim okullarının da yüzde 97’si olmak üzere yaklaşık 12 milyon öğrencinin internet erişimi sağlandı.

Eğitimden başka şansımız yok

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, bu yıl ilk defa atanan öğretmenlere yönelik düzenlenen uyum eğitimini başlattı. Öğretmenlere video konferans yöntemiyle seslenen Dinçer şunları söyledi:

“Gittiğiniz yerlerde fiziki şartları gördüğünüz zaman sıkıntı duyacaksınız. Daha da önemlisi görev yaptığınız özellikle Doğu, Güneydoğu Anadolu ve Orta Anadolu’daki birçok ilimizde yaşam şartlarının, ekonomik gelişmişliğin, insanların gelir düzeyinin verdiği sıkıntıları görüp bunlardan dolayı üzüntü duyabilirsiniz. Şunu söylemek istiyorum, bütün bunlara rağmen biz bu kaderi yenmeye yönelik çalışmayı yapacak yegâne ekibiz. Eğer siz yoksulluktan kurtulmak istiyorsanız eğitimden başka şansımız yok.”   Bugün

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA