• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Okulda kıyafet serbestliğine tepki var
18 Mayıs 2010 Salı 09:05

Okulda kıyafet serbestliğine tepki var

Milli Eğitim Bakanlığının ilk ve ortaöğretimde öğrencilerin kot pantolon hariç istedikleri kıyafetlerle okula gelmesine olanak sağlayan değişiklik çalışması şimdiden tepkilere neden oldu.
MEB’in internetten düzenlediği öğrenci kıyafetlerinin serbest olup olmamasına yönelik ankette istediği desteği bulan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, konuyu önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu gündemine getireceğini söyledi.
 
OKULLAR PODYUMA DÖNER
 
Karara en yüksek sesli tepki okul kıyafeti üreticilerinden geldi. Sektörden 3 milyon insanın ekmek yediğini belirten Levra Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özcan, “Öğretmenler ders mi verecek yoksa çocuklarının kıyafetlerini mi denetleyecek. Bakanlığın sektörden bizim durumumuzdan haberi yok” diye konuştu. Altılar Giyim Genel Müdürü Adem Altan, kararın uygulanmaya geçmesiyle işsizler ordusuna yenilerinin katılacağını söyledi. Altan “Ülke ekonomisine katkı sunan yaklaşık 5 milyar dolarlık bir piyasa iflas eder. Öğrenci maddi durumu iyi değilse her gün aynı kıyafetle okula gidecektir. Sınıflar podyuma döner” dedi.
 
TEK TİP DAYATMASI
 
Eğitim sendikaları ise serbest kıyafet uygulamasını destekliyor. Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Halil Etyemez, “Tek bir standarda ve renge endekslenmiş kılık kıyafet uygulamasından vazgeçilmesi yönündeki çalışmaları olumlu buluyoruz” açıklamasını yaptı. Demokrat Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı ise, “Tek tip öğrenci ve tek tip öğretmen profili eğitim psikolojisiyle bağdaşmaz” dedi.
 
Psikologlor ne diyor?
 
FORMA EZiCi FARKI ÖRTÜYOR
 
Psikolog Sevgin Esemenli, okul üniformasının sosyo-ekonomik farkı kapattığını belirtti. Esemenli şunları söyledi: “Bir çocuk okula çok iyi marka kıyafetle gelirken diğeri daha farklı giysiyle gelecek. Çocuklar kendini bu durumda ezik hissedecektir. Bakanlık bu noktada durumu iyi olmayan ailelere giyim yardımı yapabilir.
 
KIYAFETi OLMAYAN NE YAPACAK?
 
Prof. Dr. Arif Verimli ise kıyafeti olmayan çocukların “Neden benim bundan yok” fikrine kapılacaklarını belirtiyor. Verimli, “Çocuklar birbirlerinin kıyafetlerini inceler. Eğer kendisinde yoksa bu çocukta isyana neden olur. Kıskançlıklar artar. Bu durumda kalıcı psikolojik sorunlara yol açar” dedi. Prof. Verimli Türkiye’de evinde ekmek bulamayan kişilerin olduğuna dikkat çekerek karara karşı çıktığını belirtti.
 
YOKSUL ÖĞRENCi DAHA ÇOK ÇALIŞIR
 
Okullarda önlüğün kaldırılmasının yoksul ve zenginlik açısından gerginliğe neden olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan konuyu şu şekilde yorumladı: “Yoksul öğrencilerin kendilerini kötü hissetmesi olası bir risktir. Bu risk, varlıklı öğrencilerin onları anlama ve yardımına neden olabileceği, yoksul öğrenciyi daha çok çalışmaya itip motive edebileceği gibi bir olumlu etkiyi doğurması da mümkündür.”
 
ESKİŞEHiR’DE DENENDi
Eskişehir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Harun Karacan, üç yıl önce Eskişehir’deki okullarda haftada bir kez serbest kıyafet uygulamasının yapıldığını ve disiplinsiz davranışların artış gösterdiğini vurguladı.
 
VELİLER KARŞI ÇIKIYOR
 
Öğrenci velisi Ayşe Özdemir, anaokulunda bile çocukların birbirlerine ‘Sen her gün aynı kıyafetle okula geliyorsun’ dediklerini belirtti. Özdemir, “Çocuklar arasında marka rekabeti başlayacak, durumu iyi olmayan çocukları eziklik hissedecek” dedi.
 
ÇUBUKÇU AÇIKLAYACAK
 
Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, serbest kıyafet uygulamasına bu ay içinde son şeklinin verileceğini bildirdi. Anketle ilgili sonuçları da Bakan Nimet Çubukçu'nun açıklayacağı kaydedildi.
YORUMLAR
SERBEST KIYAFETE HAYIR
MİNE YANIK
NİMET CUBUKCU HANIMEFENDİ OKULLARDA KIYAFET SERBESTLEŞECEGİNİ SÖYLÜYOR ACABA BİLİYORMU Kİ ÖGRENCİ BABALARININ AKŞAMA EVE EKMEK GETİRECEK PARALARININ OLUP OLMADIGINI BİLİYORMUKİ BİR AİLEDE ÜÇ DÖRT ÇOCUGUNUN OLDUGUNU NİMET HANIMEFENDİ O AİLEYE YARDIMELİNİ UZATACAKMI HİÇ DEGİLSE FORMA DİKEN FİRMALAR KIYAFETİ OLMAYAN AİLELERE YARDIM ELİNİ UZATIYORLAR AMA KIYAFET SERBETLEŞİNCE RANT SAGLIYACAK HOLDİNGLER KESELERİNİ DOLDURMAYI BİLECEKLER FAKİRİ KİM DÜŞÜNÜR AGLA TÜRKİYEM AGLA KİMİN UMURUNDA
88.229.21.159
SERBEST KIYAFETE KARŞIYIM
SEVTAP ŞAHİN
BEN ZATEN OKUL FORMASINI NASIL ALIRIM DİYE DÜŞÜNÜRKEN ŞİMDİDE ÇOCUKLARIMI NASIL DEGİŞİK GİYDİRİYİM DİYE DÜŞÜNECEK BİRİLERİ RANT SAGLIYACAK DİYE KIYAFETLER SEBESTLEŞTİRİLİYORSA BU ÜLKE BİTMİŞ DEMEKTİR ÇEP DELİK ÇEPKEN DELİK İŞ YOK PARA YOK KİMİN UMURUNDA AGLA FAKİRİM AGLA
78.168.20.23
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA