• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Okul telaşı başladı
31 Ağustos 2010 Salı 16:30

Okul telaşı başladı

2009-2010 eğitim-öğretim yılında okula gidecek ya da yeni başlayacak bir öğrencinin defter, kalem, forma ve diğer okul ihtiyaçları için veliler yavaş yavaş alışveriş yapmaya başladı
2009-2010 eğitim-öğretim yılında okula gidecek ya da yeni başlayacak bir öğrencinin defter, kalem, forma ve diğer okul ihtiyaçları için veliler yavaş yavaş alışveriş yapmaya başladı. Okul hazırlıklarını bayramdan sonraya bırakmamak isteyen veliler, alışveriş yapmaya başlarken, mağaza sahipleri bu yıl fiyatların geçen yıla göre çok fazla artış göstermediğini, hemen hemen geçen seneyle aynı rakamlardan okul kıyafetlerini sattıklarını ifade etti. Yeni eğitim-öğretim yılında okula gidecek bir öğrenci için, velisinin en az 150 TL'yi gözden çıkarması gerekiyor.
Bu rakamlara, ulaşım ve yemek giderleri gibi zorunlu ihtiyaçlar da eklendiğinde, okul masrafları velileri düşündürüyor. Mağazalar ise velilere kolaylık sağlamak amacıyla kredi kartına taksit ve kasa indirimi gibi imkânlar da sunuyor.
 
FORMA FİYATLARINDA YÜKSELME YOK
Çumralılar Giyim mağazasının Genel Müdürü Gökhan Öztürk, okul formalarında 3-4 yıldır bir fiyat artışı yaşanmadığını belirterek, şuan da vatandaşların okul kıyafetini almaya başladığını söyledi. İlköğretim öğrencilerin kıyafetlerinin fiyatı 35-45 TL, lise kıyafetleri ise 46-70 TL arasında değiştiğini ifade eden Gökhan Öztürk,  “Fiyatlar da bu yıl da bir değişiklik olmadı. Zaten velilerde fiyatlardan çok ürünlerin kalitesine bakıyor. Çünkü veli kaliteli bir ürün alarak, çocuğunun iki üç yıl giymesini istiyor. Bu yüzdende fiyatlarda bir sorun yaşanmıyor” diye konuştu. Liselerde kıyafet zorunluluğunun kalkacak olması nedeniyle tekstil firmalarının temkinli davrandığını aktaran Öztürk, şöyle konuştu: “Fakat serbest kıyafetin önümüzdeki yıla bırakılması bizi olduğu kadar firmaları da rahatlattı. Çünkü 1 yıl öncesinden sipariş veriyoruz. Şuanda zorunluluk kalkmış olsaydı istediğimiz ürünler elimizde kalacaktı.”
KIRTASİYE MASRAFI 50 TL’YE KADAR ÇIKIYOR
Okul kıyafetinin yanında kırtasiye masrafları da velilerin bütçesini sarsıyor. Okula yeni başlayan bir öğrencinin kırtasiye masrafı 40-50 TL arasında değişiyor. OKM Ofis Kırtasiye Market İşletmecisi Osman Sakallı, kırtasiye fiyatlarının 3 yıldır değişmediğine değinerek, fiyatlarda değişmelerin daha çok ürünlerin kalitesinden kaynaklandığını bildirdi. Osman Sakallı, kırtasiye ürünlerinin fiyatları hakkında bilgi vererek, “Defter fiyatları 35 kuruştan başlıyor. 10-15 TL’ye kadar defter var. Kuru, pastel, sulu boya 1,5 TL’den başlamak üzere kalitesine göre değişiyor. Kalem fiyatları geçen yıl olduğu gibi çok uygun.  Okul çantası 25–150 TL arasında.” diye konuştu. Kırtasiyede önemli olanın kalite olduğunu aktaran Sakallı, öğrencinin kaliteli ürünün yıl boyunca kullanabileceğini ifade etti. Kırtasiye ürünlerinde özellikle defterlerde yüzde 20’lik bir zammın olabileceğini de aktaran Sakallı, “Fakat biz esnaflar olarak zam yapmayı düşünmüyoruz. Üretici firmalar zam yaptığı takdirde ise fiyatlarda çok küçük yükselmeler olabilir” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA