• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Okan Bayülgene RTÜKten ceza geldi
07 Şubat 2014 Cuma 09:31

Okan Bayülgen'e RTÜK'ten ceza geldi

Okan Bayülgen ve Tolga Çevik RTÜK tarafından idari para cezasına çarptırıldı.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Show TV'de yayınlanan "Makina Kafa" programında kaba, küfürlü ve cinsel içerikli konuştuğunu tespit ettiği Okan Bayülgen ile Kanal D'de "Arkadaşım Hoşgeldin" programında 45 kez kaba ifadeler kullandığı belirlenen "yönetmen" için iki kanala da idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

ARKADAŞIM HOŞGELDİN'E KABA İFADE CEZASI

RTÜK'ten edinilen bilgiye göre, Tolga Çevik'in Arkadaşım Hoşgeldin adlı eğlence programında sahnede görünmeyen ancak oyuncularasürekli komut veren "yönetmen" karakterinin, 9 Ocak'ta yayınlanan bölümünde direktifleriniyerine getirmeyen oyunculara defalarca kaba ifadeler kullandığı gerekçesiyle kanala idaripara cezası verildi.

"1 SAAT 42 DAKİKA İÇİNDE 45 KERE KULLANILDI"

Üst Kurul uzmanları tarafından hazırlanan raporda, "Format gereği yönetmen ve oyunculararasında esprili ve abartılı diyaloglar yaşanırken, yönetmenin isteklerini yerine getirmeyenoyunculara söylediği söz konusu sözcüklerin, güldürme kastını aşarak 1 saat 42 dakikaiçinde 45 kere kullanıldığı görülmüştür" tespitine yer verildi.

"Toplum ve izleyicilerin zamanla kanıksamasına neden oluyor"

Üst Kurul, Okan Bayülgen'in sunduğu 'Makina Kafa' adlı programdaki kaba, küfürlü, argo ve cinsel içerikli konuşmalar nedeniyle Show TV'ye idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Üst Kurul Uzmanları tarafından hazırlanan raporda, Show TV'de 17 Ocak'ta Asuman Krause, Erkan Petekkaya, İrem Derici, Kadir Doğulu, Ece Ercan, Fırat Topkorur ve Yunus Emre Yıldırımer'in konuk olarak katıldıkları program boyunca, cinsel imalarda bulunularak çeşitlidiyaloglar, beden dili ile muhtelif hareketler yapıldığı, zaman zaman da argo ve kaba kelimeler sarf edildiği belirtildi.

Bu tür diyalogların toplum ve izleyiciler üzerinde olumsuz etki bıraktığı, hatta zamanla kanıksamaya neden olduğuna dikkat çekildi.

KARAR OY ÇOKLUĞUYLA ALINDI

Her iki programla ilgili uzman raporlarını değerlendiren Üst Kurul, programlarda 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun, "Yayın hizmetleri,Türkçenin özellikleri ve kuralları bozulmadan doğru, güzel ve anlaşılır şekilde kullanılmasınısağlamak zorundadır; dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez" şeklindeki 8/1-m maddesinin ihlal edildiğine hükmetti.

Üst Kurul, oy çokluğuyla Show TV ve Kanal D'ye idari para cezası müeyyidesi uygulanmasını kararlaştırdı.

İdari para cezasının miktarı yayın kuruluşunun ihlalin tespit edildiği aydan bir önceki aydaki brüt ticari iletişim gelirinin yüzde ikisinden beşine kadar olabiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA