• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Oğul çöpleri evde ayrıştırmanın önemine değindi
22 Şubat 2012 Çarşamba 18:10

Oğul çöpleri evde ayrıştırmanın önemine değindi

Konya'nın Akşehir ilçesinde geçtiğimiz ay pilot bölge olarak seçilen Altunkalem Mahallesi'nde uygulamaya geçen çöp konteynerlerinin kaldırılarak vatandaşların çöplerini evde ayrıştırıp belli saatlerde
Konya'nın Akşehir ilçesinde geçtiğimiz ay pilot bölge olarak seçilen Altunkalem Mahallesi'nde uygulamaya geçen çöp konteynerlerinin kaldırılarak vatandaşların çöplerini evde ayrıştırıp belli saatlerde dışarıya çıkarma uygulaması, ilçede başarı ile sürdürülüyor.
Önümüzdeki aylarda ilçe genelinde başlayacak bu uygulamanın faydaları ve çöp konteynerlerinin neden kaldırıldığı hakkında açıklamalarda bulunan Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, “Çöplerin vahşi olarak depolanmasıyla çevreye zarar vermeyi sona erdiriyoruz. Çevremizi korumak, doğamızı temiz tutmak için çöpler artık ayrıştırılarak toplanacak. Ambalaj atıklarını (kağıt, karton, metal, cam, plastik) ekonomiye yeniden kazandırmak için ambalaj atıklarını ayrı topluyoruz. Bu ambalaj atıklarından belediyeler de gelir elde edecekler. Her yıl çöp konteynerleri alımı için milyonlarca para harcanıyor. Belediyeler çöp konteynerlerine harcadıkları paraları başka alanlarda kullanacaklar. Ayrıca çöp konteynerlerini kaldırarak sinekle mücadelede de başarı sağlıyoruz. Bu sayede hem sinekle mücadelede tasarruf sağlayacağız, hem de çöp konteynerlerinin ürettiği karasineklerden kurtulacağız” dedi.
Evde ayrıştırma yapılarak elde edilen evsel atıklardan da ileride elektrik enerjisi üretmeyi planladıklarını belirten Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, “Ayrıştırılmış evsel atıklarımıza birçok firma talip oldu. Bu atıklardan elektrik enerjisi üretmek için belediyemizle görüşmeler başladı. Akşehir ve Eber Gölleri Çevre Koruma Birliği tarafından Akşehir'de yaptırılan Katı Atık Bertaraf ve Depolama Tesisi'nin bölgede uzun yıllar hizmet vermesini istiyoruz. Bu tesisin Akşehir ve çevresine uzun yıllar hizmet vermesi için bu tesise ambalaj atığı ile kalorifer ve soba küllerinin gitmemesi, depolanmaması gerekir. Bu tesiste yalnız evsel atıklar bertaraf edilecek. Avrupa'nın ve Amerika'nın 30-40 yıl önce başladıkları ambalaj atıklarını ekonomiye kazandırma ve evsel atıklardan elektrik enerjisi üretmeye biz onlardan 30-40 yıl sonra başlıyoruz. Artık hepimizin daha bilinçli olması gerekiyor” şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA