• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öğretmenlerin yüzde 80i borç batağında
23 Kasım 2010 Salı 13:35

Öğretmenlerin yüzde 80'i borç batağında

Türk Eğitim-Sen, öğretmenlerin yüzde 79.9'unun kredi kartı borcu olduğunu, kart borcu olan öğretmenlerin yüzde 42.1'inin ise çözümü şans oyunlarında aradığını söyledi.
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, öğretmenlerin yüzde79.9'unun kredi kartı borcu olduğunu, kart borcu olan öğretmenlerinyüzde 42.1'inin ise çözümü şans oyunlarında aradığını söyledi.

TürkEğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Alba Otel'de düzenlediği basıntoplantısında sendikanın 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yaptığıanket sonuçlarını açıkladı. İnternet üzerinden yapılan ve 3 bin 534öğretmenin katıldığı anket çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı. Anketekatılan öğretmenlerin yüzde 93'ünün kredi kartı kullandığını ve yüzde79.9'unun kredi kartı borcu bulunduğunu belirten Koncuk, ankete katılanöğretmenlerin yüzde 68.8'inin bankadan kredi çektiğini söyledi.

Ekonomik sorunlar nedeniyle şans oyunlarının umut kapısı haline geldiğini ifadeeden Koncuk, "Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 42.1'i şans oyunuoynuyor. Ankete katılan öğretmenlere maddi olarak daha iyi koşullarasahip olabilmek için şans oyunları oynadıklarını ifade ettiler. Şansoyunu oynayanlara ne kadar sıklıkla oynadıklarını sorduk. Buna göreyüzde 44.5'i haftada bir, yüzde 23.5'i ara sıra, yüzde 9'u iki gündebir, yüzde 8.4'ü ayda bir, yüzde 7.2'si her gün, yüzde 7.3'ü iki haftada bir cevabını vermiştir" dedi.

Ankete katılanların yüzde 58.9'ununkirada oturduğunu, yüzde 31.2'sinin kendi evi olduğunu, yüzde 6.5'ininailesiyle oturduğunu, yüzde 3.4'ünün de evinin ailesinden miraskaldığını ifade ettiklerini belirten Koncuk, "Öğretmenlere maddi olarakhayatınızdaki en büyük lüksünüz nedir?" sorusunu yönelttiklerinde ankete katılanların yüzde 39.4'ünün hiçbir lüksü olmadığını söyledikleriniaktardı. Ekonomik sorunların öğretmenleri stresli yaptığını belirtenKoncuk, ankete katılanların yüzde 52'sinin borçları ve ekonomiksorunları dolayısıyla stres ve endişe gibi duygularının arttığını, yüzde 12.3'ünün işine dikkatini veremediğini, yüzde 12.2'sinin sinirlitavırlar sergilediğini, yüzde 5.4'ünün uykusunun düzensizleştiğini,yüzde 5'inin de depresyona girdiği yönünde cevap verdiğini söyledi.

"ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 50.3'Ü ÖĞRETMEN OLDUKLARI İÇİN PİŞMAN"

Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 50.3'ünün öğretmenlik mesleğini seçtikleriiçin pişman olduklarını ifade eden Koncuk, öğretmen olduğu için pişmanolanların yüzde 36.8'inin Milli Eğitim Bakanlığı'nın politikalarınınmotivasyonunu olumsuz etkilediğini, yüzde 30.2'sinin öğretmenlikmesleğinin saygınlığının kalmadığını, yüzde 26.5'inin ekonomik olaraktatmin etmediğini, yüzde 6.4'ünün de çalışma koşullarının iyi olmadığını ifade ettiklerini belirtti. Ankete katılan öğretmenlerin yüzde82.6'sının Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'yu başarılı bulmadığınıkaydeden Koncuk, Bakan Çubukçu'nun öğretmenler tarafından başarılıbulunmamasının en büyük nedeninin ise sözleşmeli öğretmenlerin kadroyageçirilmesi yönündeki sözünü tutmamasından kaynaklandığını söyledi.

Öğretmenlerin 24 Kasım'da bakanlıklarından müjde beklediğini belirten Koncuk, "Ancakbu 24 Kasım'da da Sayın Bakan Çubukçu, öğretmenlere müjde verecek gibigörünmüyor. Bizim talebimiz, Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenlerintaleplerine kulak vermesi, onların sorununu kendi sorunu gibi görerek,çözüm noktasında çaba sarf etmesidir" diye konuştu.
Koncuk, anketsonuçlarının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Birgazetecinin Ankara ve Hacettepe Üniversitesi uzmanlarınca yapılan anketsonucuna göre genç öğretmenlerin tahammülsüz çıktığı yönündekideğerlendirmesinin sorulması üzerine Koncuk şunları kaydetti:

"Öğretmenlerimizi öğrencilerine karşı tahammülsüz ve sabırsız yapan sonuçlara bakmaklazım. Atanmadan önceki yaşadığı sorunlarla değerlendirmek lazım. 374bin öğretmen halen atama bekliyor. Öğretmenlerimiz eğitimfakültesindeyken daha atanamama korkusu ile yarışıyor." 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA