• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öğretmen açığı giderilmeli
06 Ekim 2013 Pazar 08:39

Öğretmen açığı giderilmeli

Liselere girişte yeni sınav sistemi ortaokullarda öğretmen açığını gündeme getirdi. MEB, illere Gerekirse alan mezunlarını ücret karşılığında görevlendirin talimatı verdi.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), liselere giriş için yapılandırılan yeni sınav sisteminde müfredatın tüm illerde aynı anda uygulanması için talimat yayınladı. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TE­OG) için öğretmen açığının giderilmesi gerektiği vurgulandı.
EŞ ZAMANLI EĞİTİM
Özellikle sınava girilecek 6 temel ders olan Fen ve Teknoloji, Matematik, Türkçe, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi derslerinin tüm Türkiye genelinde eş güdüm halinde işlenmesi gerektiği aktarıldı. Okullarda öğretmen eksiğinin bulunması halinde diğer ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden yararlanılabileceği aktarıldı.
LİSEDEN ÇAĞIRIN
Liseden öğretmen temin edilememesi halinde ise ortaokullardaki personelin görevlendirilmesi gerektiği kaydedildi. Tüm bu tedbirlere rağmen öğretmen açığının devam etmesi halinde alan mezunlarının ücretli olarak görevlendirilmesi gerektiğinin altı çizildi.
Bu sayede atanamayan branş öğretmenleri okullarda görev yapabilecek. MEB gerekli tedbirlerin alınması açısından tüm okullardan 8. sınıfların 6 temel derste öğretmen ihtiyacını, şube sayısının ve ders saati sürelerinin çizelge halinde bildirilmesini istedi.
Okulda sınav hakkına 'mevcut' sınırlaması
Yeni sınav sisteminde öğrencilerin kendi okullarında sınava girmesine MEB sınırlama getirdi. Buna göre toplamda 8. sınıf mevcudu 20'den az olan okullarda öğrenciler kendi okullarında sınava giremeyecek. Öğrenciler ilçe milli eğitim müdürlüklerinin belirleyeceği sınav kurumlarında sınavlarına girecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA