• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öğrenciyi derse almayan hocaya ayrımcılık cezası
17 Aralık 2011 Cumartesi 11:32

Öğrenciyi derse almayan hocaya 'ayrımcılık' cezası

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde başörtülü öğrenciyi derse almak istemeyen ve başını açması için ağır baskı uygulayan öğretim görevlisine, rektörlük 'aylıktan kesme' cezası verdi.
 
Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde başörtülü öğrenciyi derse almak istemeyen ve başını açması için ağır baskı uygulayan öğretim görevlisine, rektörlük 'aylıktan kesme' cezası verdi.
Gerekçede, 'görevin yerine getirilmesinde dil, ırk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din ve mezhep ayrımı yapmak, kişilerin yarar ve zararını hedef tutan davranışlarda bulunmak' suçunun işlendiğine dikkat çekildi.
 
Trabzon Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Nazmiye Aydın, geçen yıl bir konferansa başörtüsüyle katılan Safiye Öksüz isimli öğrencinin yoklama listesindeki imzasının üzerini karalamış ve "Ders kapsamında gidilen konferansa türbanlı katıldı." şeklinde not düşmüştü. Aydın, derse katıldığı halde yok yazdığı öğrenciyi, olaydan 1,5 ay sonra yapılan final sınavına da devamsızlığını gerekçe göstererek almamıştı.
Sınav sonrası hocasının yanına giden Öksüz, derse geldiği halde yok yazıldığını ve hakkını adli mercilerde arayacağını söylemişti. Nazmiye Aydın ise öğrencisini, konferansa başörtülü olarak katıldığı, odasında kendisine tehdit ve hakarette bulunduğu iddiasıyla disipline sevk etmişti. Disiplin kurulu da Öksüz'e 1 ay okuldan uzaklaştırma cezası vermişti. Genç kız, cezanın iptali için Trabzon İdare Mahkemesi'ne açtığı davayı ise kazanmıştı.
 
Safiye Öksüz, Trabzon İdare Mahkemesi'nde ayrıca, yoklama kâğıdındaki imzasının silindiği için 'resmi evrakta tahrifat' yaptığı iddiasıyla da ayrı bir dava açmıştı. KTÜ Rektörlüğü, ön incelemede 'suçu oluşturacak herhangi bir durum bulunmadığı' iddiası ile öğretim görevlisi Aydın hakkında işlem yapmamıştı. İdare Mahkemesi ise 13 Ekim 2011 tarihindeki duruşmada, 2547 sayılı yasanın 53. maddesine uyarlı bulunmadığı sonucuna vararak işlemin iptaline karar vermişti. Safiye Öksüz'ün durumuna benzer bir mağduriyet yaşayan Trabzon Meslek Yüksekokulu öğrencilerinden Eda Topar ve Hanife Esma Gül Şahin de geçtiğimiz eğitim öğretim yılında, başta Yükseköğretim Kurulu (YÖK) olmak üzere Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, TBMM İnsan Hakları Komisyonu ve Cumhurbaşkanlığı'na şikâyet dilekçesi göndermişti.
 
Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı'nın YÖK'e havale ettiği şikâyet dilekçesine KTÜ Rektörlüğü'nden verilen cevapta, öğretim görevlisi Nazmiye Aydın'a 'aylıktan kesme' disiplin cezası verildiği bildirildi. Söz konusu iddialarla ilgili olarak Aydın hakkında disiplin soruşturması açıldığı da belirtilen yazıda, soruşturma sonucunda Aydın'ın Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği'nin 9/i maddesindeki 'görevin yerine getirilmesinde dil, ırk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din ve mezhep ayrımı yapmak, kişilerin yarar ve zararını hedef tutan davranışlarda bulunmak' suçunu işlediğinin sabit görüldüğü kaydedildi. Aydın'a 'kademe ilerlemesinin durdurulması' cezası verilmesi gerekirken, aynı yönetmeliğin 16. maddesi hükmü de dikkate alınarak bir alt ceza olan 1/30 oranında 'aylıktan kesme' disiplin cezası verildiği ifade edildi....
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'nın Göç Durumu
  • Sinyal kesici ile araç çalan hırsızlar kıskıvrak yakalandı
  • Terörü destekleyen personelin işine son verilecek
  • Oto sanayi sitesinde iş yerlerinden hırsızlık
  • ABD ile Türkiye'nin birbirini iyi anlaması önemlidir

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA