• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öğrencilerin sınav paraları nereye gitti?
02 Şubat 2010 Salı 13:16

Öğrencilerin sınav paraları nereye gitti?

Selçuk Üniversitesi, Sayıştay denetçilerinin SÜ'den bağış paralarının bütçeye aktarılmaması nedeniyle istediği savunma ile ilgili olarak, söz konusu meblağın tamamının kayıt altında olduğunu bildirdi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ), Sayıştay denetçilerinin SÜ'den bağış paralarının bütçeye aktarılmaması nedeniyle istediği savunma ile ilgili olarak, söz konusu meblağın tamamının kayıt altında olduğunu bildirdi.

Selçuk Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı basın-yayın organlarında 2008 yılında SÜ'nün Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda özel yetenek sınavına giren adaylardan toplanan bağışların, fakülte yönetimlerince Selçuk Üniversitesi Yaşatma ve Geliştirme Vakfı'na yatırıldığı bilgisinin yer aldığı belirtildi.

Söz konusu meblağ ile ilgili tüm faturaların vakıf kayıtlarında mevcut olduğu ifade edilen açıklamada, başka bir deyişle meblağın tamamının kayıt altında olduğu vurgulandı.

Açkılamada, şunlar kaydedildi: ''2547 sayılı kanunun 45'inci maddesinde yükseköğretime giriş esasları belirlenmiş, maddenin (a) bendinden ÖSYM sistemi ile yükseköğrenime giriş esasları belirlenmiştir. Yine aynı maddenin (b) bendinde 'Yükseköğretim kurulunca düzenlenen esaslara göre belli sanat dallarında üstün kabiliyetli olduğu tespit edilen öğrenciler, ilgili dalda eğitim yapmak kaydıyla yine bu esaslar içinde belirlenecek özel yöntemlerle yükseköğretim kurumlarına alınabilirler' denilmektedir. Ancak özel yetenek sınavına başvuracak öğrencilerden alınacak ücretlerin nasıl kullanılacağına ilişkin ne bütçede ne de gider mevzuatında yasal bir düzenleme yapılmamıştır. Örneğin 2'inci öğretim, yaz okulları gibi eğitim öğretim faaliyetlerine yönelik mevzuatımızda düzenlemeler yapılmıştır. Özel yetenek sınavı ile ilgili herhangi bir düzenleme yoktur. Kaldı ki özel yetenek sınavı ile ilgili devlet üniversitelerimizde değişik uygulamalar yapıldığı da bilinmektedir.''

Açıklamada, söz konusu meblağ ile ilgili Sayıştay Başkanlığınca verilmiş kesinleşmiş bir kararın da söz konusu olmadığı bildirildi.

Bugün bazı basın yayın organlarında, Sayıştay denetçilerinin Selçuk Üniversitesi'nde yaptığı denetimlerde, özel yetenek sınav ücreti, sınav giriş belgesi ücreti, bandrol ücreti gibi adlarla toplanan paraların, bütçe yerine, Selçuk Üniversitesi Yaşatma ve Geliştirme Vakfı'na aktarıldığını belirleyerek, bu konu ile ilgili üniversiteden savunma istediğine ilişkin haberler yer almıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA