• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öğrencilerin karne heyecanı
08 Haziran 2012 Cuma 09:32

Öğrencilerin karne heyecanı

2011-2012 öğretim yılı bugün öğrencilerin karne almasıyla sona eriyor.

2011-2012 öğretim yılı bugün öğrencilerin karne almasıyla sona eriyor. 17 milyon öğrenci 15 yılın ardından 8 yıllık zorunlu eğitimin son karnelerini almış olacak. 180 günlük tatilin ardından okullar 17 Eylül Pazartesi günü açılacak


8 yıl kesintisiz tarih oldu

Türkiye'de 17 milyon öğrenci bugün karne heyecanı yaşayacak. Karnelerini alan okul öncesi, ilk ve ortaöğretim öğrencileri 180 iş günü ve yaklaşık 8 ay süren eğitim-öğretim yılı maratonunun yorgunluğunu, 3 ay sürecek yaz tatilinde atacak. Öğrdenciler böylece 28 şubat dayatması olan 8 yıllık kesintisiz eğitimin son karnesini de almış olacaklar. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer bugün Van'da düzenlenecek törenle öğrencilere karnelerini dağıtacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 147 İletişim Merkezi'nin binasının da açılışı da Bakan Dinçer tarafından Van'da gerçekleştirecek. 2011-2012 eğitim-öğretim yılı 19 Eylül 2011 tarihinde başlamış, öğrenciler 23 Ocak-3 Şubat 2012 tarihleri arasında yarıyıl tatili yapmıştı.

ÖĞRETMENLERE EĞİTİM

4+4+4'ün uygulanacağı 2012-2013 eğitim-öğretim yılı, 17 Eylül 2012 Pazartesi günü başlayacak. Okula yeni başlayacak anaokulu ve ilköğretim birinci sınıf öğrencileri bir hafta öncesinden 'uyum programı'na alınacak. Öte yandan okul öncesi ve sınıf branşlarındaki öğretmenler de okul kapandıktan sonra 3 haftalık hizmet içi eğitime alınacak.

UMUTSUZLUĞA KAPILMAYIN

Bakan Dinçer de, 2011-2012 eğitim öğretim yılının sona ermesi sebebiyle yıl sonu mesajı yayımladı. Dinçer mesajında öğrencilerin notlarıyla ilgili olarak, "Başarınız sadece sizin çabanızla ortaya çıkmaz. Bu sebeple aldığınız sonuçları tüm eğitim hayatınızı niteleyecek şekilde yorumlamayınız. Bugün başarılıysanız ve iyi bir karne almışsanız, bu yarını ihmal etmeniz anlamına gelmemelidir. Aldığınız notlar istediğiniz düzeyde değilse bu durum bundan sonra da devam eder diye ümitsizliğe kapılmayınız" dedi. Dinçer, dinlenmeyi en az öğrenciler kadar öğretmenlerin de hak ettiğini belirterek, "Sürekli değişen dünyada ve pek çok yeniliğe imza attığımız eğitim sistemimizde sizlerin de kişisel ve mesleki gelişiminizi ihmal etmeyeceğinize inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi tebrik ediyor, mutlu ve huzurlu bir tatil diliyorum" şeklinde konuştu.

Çocuğa kızmak sorunu çözmez

Uzmanlar karnelerinde zayıf olan çocuklara kötü davranılmaması konusunda anne-babalara önemli uyarılarda bulundu. Fatih Koleji Uzman Psikolog Danışmanı Hakan Metan, çocuğunun ders çalışmamasının birçok ailenin ortak sorunu olduğunu belirtti. Metan "Ebeveynler, karnesi kötü olan çocuklara kızmakla sorunun çözmek yerine daha da kötü sonuçların oluşmasına zemin hazırlayacaklardır. Kötü karne herşeyin sonu değildir. Önemli olan çocuğunuzun sağlığı ve mutluluğudur" dedi. Metan karnesindeki notu ne olursa olsun ailelerin 3 aylık yaz tatilini çocuklarının hem eğelenmeleri hem de eksikliklerini tammalamaları açısından bir fırsat olarak değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Metan, "Çocuğa kızmak yerine, aileler zayıf gelen derslerin neden zayıf geldiğini araştırmalı ve çocuğa bunları düzeltmek için şevk vermelidir. Aksi takdirde çocuk okuldan soğur ve başarısızlığı daha da artar. Not baskısı çocuğun kendisine olan güvenini azaltır" diye konuştu.  YENİ ŞAFAK

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA