• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öğrencilerin büyük tutkusu: Evcil hayvanlar
17 Mayıs 2015 Pazar 12:31

Öğrencilerin büyük tutkusu: Evcil hayvanlar

YUSUF KARAKAŞ / YENİ HABER

Öğrencilerin beslediği evcil hayvanlar gençler için adeta psikolog görevi görüyor. Özellikle ailelerinden uzakta Üniversite okuyan gençlerin verdiği bilgilere göre, besledikleri hayvanlarla hem yalnızlığını paylaşıyor hem de sorumluluk sahibi olmayı öğreniyorlar

Üniversite öğrencileri, son dönemlerde evcil hayvan beslemeye yönelimleriyle dikkat çekiyor. Ailelerinden uzakta başka şehirlerde eğitimini sürdüren öğrenciler, yaşadıkları öğrenci evinde yalnızlıklarını gidermek ve sorumluluk sahibi olmak için kedi, köpek ve kanarya türü evcil hayvanlar besliyor. Gençler, genellikle hayvan sevgisi nedeniyle pet edinseler de asıl amaçları yalnızlıklarını gidermek, sorumluluk sahibi olmak ve girdikleri psikolojik bunalımlardan kurtulmak.

Küçük fare bizi kendimize getirdi

Evde hayvan besleyen Üniversite öğrencilerinden Mevla Çelik ise evinde evcil fare türlerinden olan hamster besliyor. Çelik, evde hayvan beslemeyi hiçbir zaman düşünmediğini ancak Üniversitede eve çıktıktan sonra arkadaşlarının beslediği hayvanları gördükten sonra bu fikrin kendisine sıcak geldiğini söyledi. Eve çıktıktan sonra arkadaşlarının saatlerce internete takıldığını, evde bir sohbet ortamı olmadığı için çok sıkıldığını anlatan Çelik, “Ben de bu durumdan çok sıkılıyordum ve bir şeyler yapmam gerekiyordu. Bir arkadaşım mezun oldu ve beslediği hamsterı bana verebileceğini söyledi. Ben de eve bir hareket getireceğini düşünerek onu aldım ve besliyorum. Gerçekten de eve hareket geldi. Bizim ölü evimiz bir anda çok neşeli oldu ve küçücük bir fare bizi kendimize getirdi’’ dedi. Fareden korkan arkadaşına şaka amaçlı olarak hamsterı saldıklarını ve eğlendiklerini, böyle şeylerin evde farklı bir hava yarattığını dile getiriyor. Bir farenin evde bu kadar değişikliğe yol açmasının büyük bir olay olduğunu düşündüğünü belirten Mevla Çelik, insanların hayattan zevk alınabileceğini hatırlaması için böyle hayvanlar beslenmesinin şart olduğunun altını çiziyor ve ekliyor: “ Hayvanlar bizim gibi değil hayatın her anında zevk alıp yaşamak istiyorlar. Ben ve arkadaşlarım küçük bir fareden büyük ders aldık ve hayatımızın akışında bir değişim yaşadık”.

Hayvan besleyen öğrenciye ev kiralanmalı

Evde hayvan besleyen öğrenciler için en büyük sıkıntılardan biri ev sahiplerinin ve emlakçıların kiralık ev vermemesi olduğunu ifade eden Mevla Çelik, Konya’da öğrencilerin en yoğun yaşadığı Bosna Hersek Mahallesi’nde, mahallenin Üniversiteye yakın olmasından dolayı genellikle öğrencilerin yaşadığı bir mahalle olduğunu belirterek, ‘’ Öğrenciler arasında hayvan besleyenlerin çok fazla olduğunu düşünüyorum. Ev kiralamak isteyen öğrencilere öncelikle hayvan besleyip beslemedikleri soruluyor, çünkü bazı ev sahipleri veya apartman yöneticilerinin dairede hayvan beslemenin yasak olduğunu söylüyorlar. Ev sahipleri çoğunlukla evde hayvan istemediklerini söylüyorlar. Hayvan besleyen öğrencilere ev kiralanmalı. Bu gençler besledikleri hayvanlar ile birlikte sorumluluk sahibi oluyorlar ve eminim ki eve bir zarar gelmemesine özen gösterdiklerini düşünüyorum, çünkü bizzat ben buna çok dikkat ediyorum” diyerek ev sahiplerinin bu konuda daha ılımlı yaklaşması gerektiğini ifade etti. Mevla çelik, son olarak petlerin hayatlarında kısmi bir değişikliğe yol açtığını ifade ederken, yaşadıkları zorluklara rağmen hayvan beslemeye devam edeceklerini söyleyerek sözlerini noktaladı.

unnamed-(1).jpg

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA