• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öğrenciler yumurta atmaya devam ediyor
08 Aralık 2010 Çarşamba 16:40

Öğrenciler yumurta atmaya devam ediyor

Ankara siyasal Bİlgiler Fakültesinde CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum ve AK Partili Burhan Kuzu öğrencilerin protestosuyla karşı karşıya geldi.

CHP Genel Sekreteri ve Sözcüsü Süheyl Batum, konferans için gittiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde bir grup öğrenci tarafından protesto edildi.

Kürsüde öğrencilerin protestosuna maruz kalan Batum, kendisini ve partisini savunarak AK Parti hükümetini eleştirdi. 'Türkiye'de Anayasa Sorunu' başlıklı panele katılan Batum, "Bunu bana da yapsanız, Burhan Kuzu'ya da yapsanız adı faşizmdir. Eğer burada Başbakan ya da Egemen Bağış olsaydı çoktan dayak yerdiniz." diye konuştu.

Bu protestodan yaklaşık iki saat sonra, yine aynı panele katılan Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, öğrencilerin protestosuna maruz kaldı. Kuzu, önce yuhalamalara ve sloganlarla karşı karşıya gelirken öğrenciler protestoyu yumurta atarak sürdürdü.

Kuzu, atılan yumurtalardan korumalarının açtığı şemsiyeler sayesinde kurtulmaya çalıştı.

Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu: Üniversite yönetimi istifa etmelidir

Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen ''Türkiye'de Anayasa'' konulu konferansta öğrencilerin protestolarına maruz kaldı. Kuzu konuşmasını yapamadan salondan ayrıldı.

Saat 13.30 sıralarında CHP Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Süheyl Batum'un protesto edilmesinin ardından fakülteye Ak Partili Kuzu geldi. Konferansın yapıldığı salona gelen Kuzu bir grup öğrenci tarafından protesto edildi. Kuzu'nun konuşmasına izin vermeyen protestocu grup, yumurta ve pet şişe olmak üzeri bir takım cisimler atmaya başladı. Kuzu öğrencileri ikna etmeye çalıştı, ancak başaralı olamadı. Bunun üzerine salondan çıkarılan Kuzu yumurta saldırılarına karşı şemsiye altında yürüdü.

Kuzu'nun arkasından da protestocu grup yürümeye başladı. Burhan Kuzu, güvenlik görevlilerince üniversitede bir odaya götürüldü. Bu sırada içeriye giren çevik kuvvet ekipleri öğrencilere müdahale etti. Öğrencilerin koridordan uzaklaştırılmasının ardından Kuzu makam aracına bindirildi. Kuzu, kampüsten ayrılırken, üniversite yönetiminin istifa etmesini istedi. Kuzu'nun üniversiteden ayrılmasının ardından çevik kuvvet ekipleri gaz bombası kullanarak protestocu öğrencileri dağıttı.

Üniversitede provokasyonu kamera görüntüledi

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'yu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde protesto eden grup içerisinde bulunan bir kişinin öğrencileri yönlendirmesi dikkat çekti. Üniversiteden olmadığı anlaşılan eylemcinin, öğrencileri barikat kurmaları yönünde uyarması kameralara yansıdı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen ''Türkiye'de Anayasa'' konulu konferansa katılan Burhan Kuzu, burada öğrencilerin yumurtalı saldırısına maruz kaldı. Kuzu'nun üniversiteden ayrılmasının ardından fakülte binasında toplanan bir grup öğrenci, protestolarını burada sürdürdü. Kapıyı kapatarak, polisin içeri girmesine izin vermeyen öğrencilerle polis arasında arbede yaşandı.

Bu sırada öğrencilerin yanına gelen bir kişi, öğrencileri 'Polis buraya gelecek. Barikat kurun' şeklinde yönlendirdiği görüldü. Bir süre sonra polisin önlem aldığı yerden öğrencilerin yanına geçen şahıs, burada da provokatif eylemler yapmaya devam etti.

Kapıyı açarak içeri giren polis ekipleri gruba biber gazı ile müdahale etti. Polisin sıktığı gazla öğrenciler sağa sola kaçışırken, öğrencileri yönlendiren şahsın polise koltuk fırlattığı görüldü. Dengesini kaybeden şahıs daha sonra yere düştü. Polisin müdahalesinin ardından öğrenci grubu dağıldı.

Rektör Taluğ: Olaylarla ilgili gerekli inceleme yapılacak

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde meydana gelen olaylarla ilgili, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ile görüştüğünü ve üzüntülerini dile getirdiğini belirterek, ''olaylarla ilgili gerekli incelemeyi yapacaklarını'' bildirdi.

Emniyet Kuzu'yu uyarmış

Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nun yumurtalı protesto edildiği AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki (SBF) konferansa gitmemesi konusunda emniyet tarafından uyarıda bulunulduğu iddia edildi.

SBF'de CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum ve Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nun anayasa konusunda konferans vereceği daha önceden ilan edilmişti. Daha önce de birçok kez özellikle AK Parti hükümeti bakanlarına yönelik protestoların yaşandığı SBF'de çevre üniversitelerdeki marjinal grupların da katılımıyla Kuzu'ya yönelik saldırı olabileceği şeklinde emniyete bilgiler ulaştığı belirtildi. Anayasa paneli öncesinde tedbir almak isteyen emniyet güçlerinin, üniversite yönetimi tarafından işinin zorlaştırıldığı öne sürüldü.

İstanbul'da üniversite öğrencilerine polisin müdahalesinin bir anda ülke gündemine oturmasının Ankara'da da benzer olayların yaşanabileceğini göz önüne alan polis, panel öncesi tedbir almak istediği, ancak bazı engellemeler yüzünden bunda tam olarak başarılı olamadığı belirtildi. Burhan Kuzu'dan önce salona gelen Süheyl Batum'un konuşması sırasında 'Salonda 20 kadar sivil polisin bulunduğu ve bunların dışarı çıkması gerektiği'ne yönelik konuşmalar yapılarak, herhangi bir olayın çıkmaması için oraya gelen polisler bir anda hedef tahtasına konuldu. Batum da konuşmasında ''Bugün ceberut bir yönetim var'' diyerek AK Parti'ye karşı tepki oluşturduğu kaydedildi. Batum'un katıldığı konferansta ODTÜ ve Ankara Üniversitesi'nin diğer fakültelerinden gelen marjinal sol görüşlü öğrencilerin bulunduğunun bir kez daha ortaya çıkması üzerine Kuzu'nun konferansa katılmaması yönünde uyarıldığı ileri sürüldü. Ancak Kuzu'nun ''Bana bir şey olmaz'' diyerek konferansa ısrarla katılmak üzere SBF'ye geldiği belirtildi.

Kuzu'nun fakülteye gelmesini kollayan gruplar, polisin aldığı önlemlerle Kuzu'ya yaklaşma fırsat bulamadı. Ancak Kuzu'nun salona girmesiyle daha önceden organize olan gruplar, yumurtalı saldırıyı gerçekleştirdi. Kuzu'nun linç edilmesinden endişe eden güvenlik güçleri, Anayasa Komisyonu Başkanı'nı salondan çıkartarak önce odaya aldı, daha sonra da can güvenliğini sağlayarak fakülteden ayrılmasını sağladı.

Bu arada dağılmayan ve taşkınlığa devam eden öğrenciler, polise karşı direnişe geçti. Grubun içinde yer alan bazı tahrikçilerin 'polis baskın yapacak, barikat kurun' diyerek grubu tahrik ettiği kamera kayıtlarında görüldü. Kuzu'ya yumurtalı saldırı düzenleyen grubun içinde İşçi Partisi'ne yakınlığıyla bilinen Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve ODTÜ'lü öğrenci kolektifi gibi grupların yer aldığı belirtildi.

KILIÇDAROĞLU YUMURTALI PROTESTOYA "DEMOKRATİK HAK" DEDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki öğrencilerin TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'ya yönelik protestosuyu ''çok şık görmediğini ama öğrencilerin demokratik yollarla protesto edebileceklerini'' söyledi.

Kılıçdaroğlu, Kültürpark Gençlik Merkezi'nde parti örgütüyle yaptığı basına kapalı toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Öğrencilerin Burhan Kuzu'ya yönelik protestosuna ilişkin düşüncelerini'' sorması üzerine, Kılıçdaroğlu, ''Yumurta atılmasını doğrusunu isterseniz çok şık görmedim ama öğrenciler demokratik yollarla protesto edebilirler, bunu da saygıyla karşılamak gerekir. Şiddet yok galiba değil mi? Şiddet yoksa sorun yok'' dedi.

Bir başka gazetecinin, bu olaydan sonra Burhan Kuzu'nun, rektörün istifasını istemesini hatırlatması üzerine de ''Burhan Kuzu'nun öğrenciliğini tartışırım o zaman'' yanıtını verdi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA